W Tarnobrzegu

Oświata na wulkanie. Gimnazjum nr 3 nie chce iść pod nóż

Oświata na wulkanie. Gimnazjum nr 3 nie chce iść pod nóż

– Co z nami będzie ? – pytali nauczyciele bojąc się utraty pracy po likwidacji gimnazjów. Wielogodzinne obrady rady miasta nad propozycją łączenia i przenosin szkół zdominowały oskarżenia, że koncepcja to bezduszna analiza, która nie uwzględnia „czynnika ludzkiego”.

_DSC0078

Na sesję przybyli nauczyciele, dyrektorzy, rodzice i urzędnicy. Sala kameralna Tarnobrzeskiego Domu Kultury nie pomieściła wszystkich zainteresowanych wymianą poglądów na temat wymuszonej przez rządową reformę nowej sieci miejskich szkół. Sesję zwołał przewodniczący Kamil Kalinka z PiS na wniosek radnych swojego klubu, zarzucając wcześniej prezydentowi i naczelniczce edukacji unikanie konfrontacji ze środowiskiem nauczycielskim. Kierująca miejską oświatą Jolanta Kociuba argumentowała, że wstrzymywała dyskusję publiczną z kilku powodów – w miesiącach niepewności, kiedy nie wiadomo było, czy reforma wejdzie w życie nikt nie chciał wywoływać zamieszania i kłótni między nauczycielami.

_DSC0091

Naczelnik uważa, że najlepszy czas na dyskusję i wnoszenie propozycji nadszedł teraz, gdy samorządy mają do końca lutego podjąć decyzję o przyszłości szkół. Przeważyły jednak głosy, że zaniechanie konsultacji to błąd, bo to właśnie dyskusja w szerokim gronie powinna poprzedzić opracowanie koncepcji. Radni i dyrektorzy poznali już kilkanaście dni temu, co proponuje firma „Vulkan” . Są jednak ciekawi innych rozwiązań, a tych nie brakuje.

Radny Łukasz Nowak zaproponował, by nie skazywać uczniów szkoły podstawowej nr 4 na naukę w dwóch budynkach, ale oddać im siedzibę Gimnazjum nr 2. Zwolniony budynek „czwórki” mógłby wtedy służyć Zespołowi Szkół Specjalnych, byłby lepszą lokalizacją od skrzydła Gimnazjum nr 2.

_DSC0094

Koncepcja łączenia i przenosin placówek, którą opracowała dla miasta firma Vulkan niepokoi, bo zakłada, że nauczyciele na skutek reformy nie powinni stracić pracy. Jednak oni nie wierzą, że obędzie się bez zwolnień. Ewa Rams, jedna z nauczycielek, zabierających głos w dyskusji podkreśliła, że już w podstawówkach są nauczyciele, którzy nie mają całego etatu.

W obronie miejsc pracy dyrekcja i nauczyciele Gimnazjum nr 3 postanowili zawalczyć o przekształcenie swojej szkoły w liceum. – Utrata pracy w Tarnobrzegu to dramat. Nie patrzcie na nas jak na numerki. Miasto to my, to myśmy wam dali mandat ( oklaski z sali). Teraz was prosimy, uszanujcie nasz pomysł – przekonywała w emocjonalnym wystąpieniu Barbara Wachałowicz.

_DSC0095

Entuzjastów skrytykował dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika Tomasz Stróż twierdząc, że tworzenie konkurencji dla placówki, którą kieruje nie ma sensu. Takiej możliwości nie widzą też władze miasta. – W Tarnobrzegu już mamy o jedną szkołę ponadgimnazjalną za dużo – mówił prezydent Grzegorz Kiełb.

_DSC0104

Wioletta Wojtkowiak

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Noc spisowa w Tarnobrzegu

rta24.eu22 września 2021

Czasu coraz mniej – mobilizacja dla Leosia!

rta24.eu21 września 2021

Absolutorium dla „starych” i wybory nowych władz w OSP

rta24.eu15 września 2021

W 82. rocznicę śmierci por. Józefa Sarny rusza remont pomnika

rta24.eu13 września 2021

DEZAMET dostarczył 5500 pocisków do RAKÓW

rta24.eu13 września 2021

Spisobus w Tarnobrzegu

rta24.eu9 września 2021

W Tarnobrzegu rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa

rta24.eu8 września 2021

I Tarnobrzeski Pchli Targ

rta24.eu8 września 2021

Kondakion o Nawróconej – Schola Węgajty. Koncert u dominikanów

rta24.eu8 września 2021