Kronika Policyjna

PARK PRZEMYSŁOWY NOWA DĘBA

PARK PRZEMYSŁOWY NOWA DĘBA

9 stycznia odbyło się spotkanie robocze zorganizowane przez Burmistrza Miasta i Gminy Nowa Dęba Wiesława Ordona z przedsiębiorcami z terenu podstrefy TSSE w  Nowej Dębie w sprawie utworzenia Parku Przemysłowego Nowa Dęba.

Dyrektor Oddziału Tarnobrzeg ARP S.A. Adam Kuśnierz przedstawił istotę celów tworzenia Parków Przemysłowych. Starosta tarnobrzeski Jerzy Sudoł przybliżył działania realizowane przez starostwo „Przedstawienie działań powiatu w zakresie infrastruktury komunikacyjnej”, a Dyrektor Zespołu Szkół nr 2 w Nowej Dębie Iwona Strojek zaprezentowała ofertę edukacyjną i zasady współpracy szkoły z przedsiębiorcami „Edukacja branżowa w ZS nr 2”.

Burmistrz Wiesław Ordon przedstawił działania i plany w zakresie rozwoju infrastruktury w podstrefie Nowa Dęba. Jednym z celów Agencji Rozwoju Przemysłu Oddział Tarnobrzeg jest wyrównywanie szans rozwojowych tych obszarów, które borykają się różnymi trudnościami społeczno-gospodarczymi.
WE współpracy z samorządami lokalnymi ARP podejmuje działania temu służące, głównie poprzez inspirowanie lokalnych samorządów do tworzenia dobrych warunków dla przedsiębiorców.

W te działania wpisują się programy realizowane przez Gminę Nowa Dęba. Tak było w podstrefie Tarnobrzeg, gdzie w latach ubiegłych gmina zbudowała łącznik do DK 9 – ul. Strefową, zmodernizowała ul. Siarkową oraz zbudowała parkingi w okolicach fabryki szyb samochodowych Pilkingtona. Przejęła także od Zakładów Chemicznych SIARKOPOL ul. Chemiczną, którą rozbudowała, stwarzając nową jakość komunikacyjną.

Jeśli chodzi o podstrefę TSSE w Nowej Dębie, to działania te rozpoczęły się przed dziesięciu laty, kiedy to gmina rozpoczęła procedurę przejęcia dróg strefowych od dotychczasowych zarządców – DEZAMETU i ARP. Zadanie wbrew pozorom nie było łatwe, ale w 2011 r. Gmina Nowa Dęba przejęła drogi strefowe. Od tego czasu zmodernizowane one zostały na długości 700 m, przygotowano dokumentację techniczną modernizacji sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, a także przebudowy dróg.

Większy zakres działań służących rozwojowi infrastruktury technicznej na terenie podstrefy podjęty był po zakończeniu przebudowy głównej arterii komunikacyjnej wiodącej do strefy – ul. Kościuszki, realizowanej przez powiat tarnobrzeski wraz z gminą i środkami rządowymi.

W ubiegłym roku zrealizowany został I etap przebudowy dróg strefowych – ul. Metalowca, poprzedzony wymianą sieci wodociągowej na długości 650 m. Całość zadania w tym etapie objęła wykonanie nowej nawierzchni bitumicznej na długości 1050 m, budowę chodnika o długości 930 m. Zbudowano 268 miejsc parkingowych, z tego 257 dla samochodów osobowych i 11 dla ciężarowych. Wymieniono oświetlenie uliczne, montując 37 latarni z ledowym źródłem światła, zbudowano 400 m kanalizacji deszczowej z 75 nowymi wpustami. Całość tego zadania to kwota 3,7 mln zł, z czego dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych wyniosło 1,25 mln zł. Do budowy parkingów dołożyła się Agencja Rozwoju Przemysłu kwotą 200 tys. zł. Reszta kwoty, czyli 2,25 mln zł to środki własne gminy.

Pod koniec ubiegłego roku rozpoczął się etap II przebudowy dróg strefowych – na ul. COP-u. Wartość tego zadania to kwota 1,5 mln zł. Gmina pozyskała dotację w wysokości 830 tys. zł z FDS, reszta to jej środki własne. Przebudowa przewiduje położenie nowej nawierzchni bitumicznej na długości 580 m, budowę chodnika o długości 520 m, utworzenie 152 miejsc parkingowych, w tym 3 dla samochodów ciężarowych. Wybudowana zostanie nowa kanalizacja deszczowa na długości 100 m z 10 nowymi wpustami oraz założonych zostanie 13 nowych lamp ledowych. Zadanie ma być zrealizowane do lipca 2020 r.

Jeśli chodzi o etap III – ul. Siedleckiego i Thieme, to wniosek gminy złożony do FDS uzyskał akceptację Wojewody Podkarpackiego i oczekuje na akceptację Ministra Infrastruktury. W przypadku akceptacji zadanie byłoby realizowane jeszcze w tym roku.

W planie mamy budowę drugiej drogi łączącej podstrefę z DK9 – czyli budowę ul. Śmiśniewicza w stronę ul. Sikorskiego. Jest to ogromne wyzwanie, którego realizacji gmina bez wsparcia zewnętrznego nie będzie w stanie podjąć. Obecnie dla tego zadania przygotowujemy program funkcjonalno-użytkowy.

Te podjęte przez gminę działania, wsparte środkami zewnętrznymi, służą tworzeniu nowego wizerunku nowodębskiej podstrefy – już jako Parku Przemysłowego. Mamy przekonanie, że wpisujemy się w oczekiwania ARP, uatrakcyjniając nasz teren dla inwestorów.

Na zakończenie spotkania, w dyskusji, głos zabrał Przewodniczący Rady Miejskiej w Nowej Dębie Damian Diektiarenko oraz przedstawiciel przedsiębiorców Andrzej Puzio w sprawie zróżnicowanego podejścia przez Agencję Rozwoju Przemysłu do inwestowania w tereny przynależące do Tarnobrzega i do Nowej Dęby.

 

 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kronika Policyjna

Więcej w Kronika Policyjna

Pijany kierowca tico jechał ulicami miasta

rta24.eu23 lipca 2021

Potrącenie rowerzysty przy pomniku Świętego Jana Pawła II w Tarnobrzegu

rta24.eu22 lipca 2021

Areszt tymczasowy dla sprawców rozboju

rta24.eu21 lipca 2021

Podsumowanie policyjnej akcji “Prędkość”

rta24.eu9 lipca 2021

Policjant po służbie zatrzymał pijanego kierowcę BMW

rta24.eu9 lipca 2021

Areszt tymczasowy dla sprawcy wypadku, w którym zginęły dwie osoby

rta24.eu8 lipca 2021

Wieczorna interwencja strażaków i przypalona potrawa

rta24.eu8 lipca 2021

Ruszyły zgłoszenia do Jarmarku Dominikańskiego

rta24.eu7 lipca 2021

Pijany kierowca, z dożywotnim zakazem spowodował wypadek

rta24.eu7 lipca 2021