W Tarnobrzegu

Patryk zbiera na protezę rączki. To dla niego nurek sięgnie dna Hańczy

Patryk zbiera na protezę rączki. To dla niego nurek sięgnie dna Hańczy

2,5 – letni Patryk Ordon z Tarnobrzega jest ślicznym, wesołym chłopcem. Pomimo braku prawej rączki radzi sobie wyśmienicie, ale dla prawidłowego rozwoju potrzebuje nowej protezy przedramienia. Pomożecie ?

jedenprocent

Jeśli wypełniacie właśnie roczny PIT i nie wiecie, komu przekazać 1 procent podatku, rodzice Patryka będą wam wdzięczni za podarowany datek na rzecz ich najmłodszego syna (szczegóły na załączonej ulotce). Chłopiec rośnie i co roku musi zmieniać protezę, której koszt przekracza możliwości domowego budżetu. Za ostatnią rodzice zapłacili 8,6 tys. zł, przy pomocy NFZ wynoszącej jedynie 1200 zł. Ale najważniejszy cel to uzbieranie z czasem na ruchomą protezę funkcjonalną, która kosztuje od 65 do 200 tysięcy. – Takiej kwoty nie da się tak po prostu odłożyć – mówi Agnieszka Ordon. Proteza jest ważna, bo zapobiega wadom postawy a poza tym ułatwia rozwój psychospołeczny. Każde dziecko chce być akceptowane i nie chce różnić się od rówieśników.

1-_DSC5458

A druga rączka? Gdzieś się schowała

O kalectwie dziecka Ordonowie dowiedzieli się dopiero po porodzie. Kiedy mama Patryka była w ciąży lekarz robiący USG zapewniał, że synek rozwija się prawidłowo. Na pytanie, a gdzie druga rączka, odpowiadał, że Patryś po prostu ją sobie schował… – Mam żal, bo nikt nie przygotował nas na taki szok. Bo czy któraś matka nie wierzy lekarzowi, który mówi, że wszystko będzie dobrze ? To były tak ciężkie chwile. Nie umiem nawet opisać, co czułam, gdy Patryś wyciągał prawą rączkę do misiów z karuzelki i nie mógł ich dotknąć – wspomina Agnieszka Ordon.
Stoczyli walkę z nawałem nerwowych myśli: dlaczego tak się stało, dlaczego właśnie ich syn i jak on sobie w życiu poradzi w przyszłości. A Patryk? Jest wesołym chłopcem i poza brakiem rączki, niczym nie różni się od innych dzieci. Stara się być samodzielny, radzi sobie nawet z wycinaniem nożyczkami.Rodziców dręczy jednak sen o przyszłości. Zwłaszcza ostatnie miesiące były dla rodziny wyjątkowo ciężkie, bo okazało się, że tata Patryka zmaga się ze złośliwą chorobą.

Nurek pomoże Patrykowi. Będzie o tym głośno !

Patryk jest podopiecznym stalowowolskiego stowarzyszenia „Dobro Powraca”. Musimy dodać, że historia zmagań rodziny z losem wzruszyła Sebastiana Marczewskiego, nurka głębinowego i weterana wojennego z Afganistanu. Mieszkaniec Stalowej Woli postanowił, że pomoże właśnie temu chłopcu. Od dłuższego czasu przygotowuje się bowiem do wyczynu, który zapewni mu rozgłos, tym większy, że postanowił przy okazji wesprzeć szczytny cel. Jako pierwszy Polak chce przepłynąć przy samym dnie najgłębszego w kraju jeziora Hańcza. Wyzwanie podejmie 28 lipca, a sama akcja potrwa około 11 godzin. Po nurkowaniu odbędzie się licytacja sprzętu, z której pieniądze zostaną przeznaczone na protezę dla Patryka.

1-_DSC5466

Wioletta Wojtkowiak

Zdjęcia Bogdan Myśliwiec

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Rozpoczęto prace przy Centrum Wspinaczkowym w Tarnobrzegu

rta24.eu26 lutego 2021

Geoportal Miasta Tarnobrzega – utrudnienia z dostępnością

rta24.eu26 lutego 2021

#ekowyzwanie – “Rolnik” wyróżniony

rta24.eu25 lutego 2021

Poranny pożar samochodu w Tarnobrzegu

rta24.eu23 lutego 2021

Kopernika z sercem dla dzieci

rta24.eu22 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rta24.eu22 lutego 2021

Lokalna aplikacja mobilna Tu Tarnobrzeg wystartowała

rta24.eu18 lutego 2021

PSP w Tarnobrzegu zaprasza do udziału w akcji zbiórki krwi

rta24.eu18 lutego 2021

Pomoc dla Tomka zawodnika piłki siatkowej

rta24.eu17 lutego 2021