W powiecie

Pięknieją centra miejscowości

Pięknieją centra miejscowości

W miejscowościach Furmany, Trześń, Orliska powstają efektownie zagospodarowane place, które mają być wizytówką każdej z miejscowości.

W Furmanach uporządkowano plac przy skrzyżowaniu ulicy Trześniowskiej i Kościelnej. W ramach inwestycji wyeksponowano krzyż, zamontowano dwie ławki i posadzono krzewy, a w centralnej części placu zaprojektowano soliter. – Elementem wyróżniającym to miejsce jest specyficzne nasadzenie i skomponowanie zieleni. W centralnym punkcie ulokowaliśmy miłorząb dwuklapowy (ginkgo biloba) – wyjaśnia architekt krajobrazu – Agnieszka Duszkiewicz, pracownik Urzędu Gminy Gorzyce.

Aby ograniczyć nieformalne parkowanie wybudowano parking wyłożony kostką brukową.

gorzyce (1)

W Trześni prace nad budową centrum trwają od ponad roku. Koncepcja projektowa została opracowana w ramach pracy inżynierskiej Agnieszki Duszkiewicz na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Realizacja budowy została podzielona na kilka etapów. Pierwszym było pogłębienie i oczyszczenie stawu, plantowanie terenu oraz utworzenie spadków do odprowadzania wody.

W 2017 roku – w drugim etapie projektu przygotowano podłoże pod budowę nawierzchni utwardzonej, utworzono aleję lipową, szpaler wierzb i brzóz oraz posadzono klony i kasztanowce.

Ostatnim etapem zaplanowanym na 2018 rok będzie ułożenie kostki brukowej w wyznaczonych miejscach, wytyczenie i obsadzenie rabat roślinami ozdobnymi oraz założenie łąki kwietnej a także zamontowanie ławek i koszy. Przyszłościowo na placu centralnym posadzony zostanie dąb ,przewidziano budowę pergoli i mostka nad kanałem melioracyjnym.

W 2018 roku w uzgodnieniu z przedstawicielami parafii w Trześni, w miejscowości Orliska powstanie otwarty ogród modlitewny zaprojektowany przez Agnieszkę Duszkiewicz.

W ogrodzie zostanie ulokowanych 14 stacji drogi krzyżowej. Poszczególne stacje wykonane będą z ciosanych głazów, na których techniką kamieniarską naniesione zostaną ikony.

Projekty ikon przygotowuje Kinga Roszuk, lokalna artystka. Stylistyka prac plastycznych dostosowana będzie do wybranej techniki kamieniarskiej.

Oprawę rozmieszczonych stacji stanowić będzie zieleń. Rośliny zaplanowane w ogrodzie modlitewnym mają swoje odzwierciedlenie w biblii. Zostaną tu posadzone m.in.: głogi, oliwniki, ambrowiec, platan klonolistny, robinia akacjowa, bukszpan, jałowiec tamaryszki i kaliny.

gorzyce (3)

źródło: UG Gorzyce

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Więcej w W powiecie

Dramat na osiedlu Sobów, 20-latek spadł z mostu kolejowego!

rta24.eu22 kwietnia 2021
asf_kolej_oprysk_dziki

Komunikat o ASF – oprysk wzdłuż linii kolejowej

rta24.eu22 kwietnia 2021

Samochód wpadł do rowu pełnego wody! Interweniowały służby.

rta24.eu21 kwietnia 2021

HSW modyfikuje pojazdy artyleryjskie

rta24.eu21 kwietnia 2021

Nie tracimy EkoDucha- sołecka zawierucha!

rta24.eu20 kwietnia 2021

Rozpoczęła się dystrybucja bezpłatnych jednorazowych maseczek

rta24.eu19 kwietnia 2021

Konferencja prasowa Tarnobrzeskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.

rta24.eu19 kwietnia 2021

Stypendia dla uzdolnionych w Gorzycach

rta24.eu19 kwietnia 2021

Będzie kontynuacja ścieżki rowerowej Wola Baranowska – Knapy

rta24.eu15 kwietnia 2021