W Tarnobrzegu

Podwyżki bez pokrycia. Personel pyta, co marszałek zrobił dla szpitala?

Podwyżki bez pokrycia. Personel pyta, co marszałek zrobił dla szpitala?

Stanowisko marszałka może być jak zimny prysznic dla upominających się o obiecane podwyżki. W Rzeszowie wyliczono bowiem, że tarnobrzeski szpital posiada najwyższy wskaźnik kosztów wynagrodzeń w stosunku do kosztów ogólnych spośród wszystkich szpitali nadzorowanych przez samorząd województwa. 

Jeszcze w lutym przedstawiciele związków zawodowych zaapelowali do marszałka i przewodniczącego sejmiku województwa podkarpackiego, by przyjrzeli się sytuacji w tarnobrzeskim szpitalu. Opisywaliśmy ją wielokrotnie. Przypomnijmy, że średni personel medyczny walczy sądownie o to, by dyrekcja wywiązała się z porozumienia zawartego z załogą, które zakładało podwyżkę płacy zasadniczej o 200 złotych. Na wniosek pracowników realizację porozumienia kontrolowała ostatnio Inspekcja Pracy.

Związkowcy zwrócili się z oficjalnym pismem do marszałka województwa i przewodniczącego sejmiku. Zapytali w nim, co zarząd województwa zrobił, by polepszyć sytuację placówki. Odpowiedź jeszcze do nich nie dotarła, chociaż pracownicy biura prasowego zapewnili portal rta24.eu, że udzielono jej związkom pisemnie.

Działania dyrektora podyktowane troską…

Urzędnicy marszałka poinformowali organizacje związkowe, że brak realizacji zapisów zawartego porozumienia wynika z bardzo złej sytuacji finansowej szpitala, a nie ze złej woli dyrektora jednostki. Ponadto, z prowadzonych przez Departament Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej analiz ekonomicznych wynika, że „tarnobrzeski szpital posiada najwyższy wskaźnik kosztów wynagrodzeń w stosunku do kosztów ogólnych spośród wszystkich szpitali nadzorowanych przez samorząd województwa”.

Można to odebrać tak: drodzy pracownicy nie liczcie na wiele ! Urzędnicy twierdzą też, że ewentualne dalsze regulacje płacowe, bez znalezienia dodatkowego źródła ich pokrycia, wpłynęłyby negatywnie na finanse placówki, a nawet mogłyby przyczynić się do podjęcia przez dyrekcję drastycznych decyzji dotyczących działalności szpitala.” W odpowiedzi czytamy też: „Należy zrozumieć kompleksowość działań podejmowanych przez dyrektora zakładu podyktowanych troską o należyte zabezpieczenie świadczeń medycznych dla mieszkańców subregionu tarnobrzeskiego, właściwe funkcjonowanie szpitala oraz dobro wszystkich jego pracowników. Podjęcie współpracy przez obie strony sporu pozwoli na wypracowanie rozwiązań najkorzystniejszych na obecną chwilę. Wcześniej podpisanemu porozumieniu ze związkami zawodowymi towarzyszyły również inne okoliczności, gdyż strony przyjęły wspólne ustalenia przed podwyżkami płac dla pielęgniarek wprowadzonych rozporządzeniem Ministra Zdrowia.”

Dotacje nie są na płace

Z odpowiedzi wynika także, że samorząd województwa w tej sytuacji nie ma wpływu na pracownicze pensje, bo posiada ściśle określony wykaz zadań, w zakresie których może dofinansować działalność podmiotu leczniczego. Nie obejmuje on dofinansowania bieżącej działalności szpitala.
Jak poinformowało nas biuro marszałka, dotacje z budżetu województwa dla szpitala w Tarnobrzegu w latach 2007 -2016 wniosły ogółem 27,5 mln zł. i przeznaczone były na: remonty i modernizacje, zakup sprzętu i aparatury medycznej, naprawę sprzętu medycznego, zakup karetek oraz pokrycie ujemnego wyniku finansowego.

Wioletta Wojtkowiak
Foto: Bogdan Myśliwiec

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Ruch na Bema częściowo przywrócony

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021

Janusz Malarz IKS JEZIORO Tarnobrzeg trzy razy na podium!

rta24.eu26 października 2021

Nowe propozycje zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu21 października 2021

Przerwa w dostawie wody – 26 października 2021 r. (wtorek)

rta24.eu21 października 2021