W Tarnobrzegu

Ponad stuletni „Sokół” popada w ruinę. Kogo to obchodzi ?

Ponad stuletni „Sokół” popada w ruinę. Kogo to obchodzi ?

Komisja oświaty, kultury i sportu tarnobrzeskiej Rady Miasta chce, by prezydent wystąpił o wpisanie na listę zabytków budynku Towarzystwa Gimnastyczego „Sokół”, gdzie mieściło się kino.

Jak mówi radna Anna Pekar, jest to sposób na to, by wymóc na obecnym właścicielu obowiązek wykonywania prac konserwacyjnych. Gdyby niszczejący i dewastowany budynek wpisać do ewidencji zabytków, jego właściciel musiałby konsultować z konserwatorem decyzje o warunkach zabudowy oraz o pozwoleniu na budowę, a to z kolei uniemożliwiłoby przebudowę obiektu w sposób niezgodny z oczekiwaniami mieszkańców.

1-_dsc2906

Ostatnie słowo będzie należeć do wojewódzkiego konserwatora ochrony zabytków, jeśli oczywiście zwrócą się do niego władze miasta. Zastępca prezydenta Wojciech Brzezowski zapowiada, że prośba radnej i komisji będzie potraktowana poważnie, ale dobrego sposobu na zmuszenie właściciela do dbania o niszczejące mury nie ma.

Od dziesięcioleci dużo mówi się o wartości historycznej budynku przy Sokolej i tym, że powinien pozostać w zasobach miasta. Na tym się kończy, bo kolejne władze miasta nie były i nie są zainteresowane jego kupnem. Według źródeł, w 1909 roku hrabia Zdzisław Tarnowski ofiarował Towarzystwu działkę pod budowę siedziby organizacji. Budynek uroczyście otwarto 15 listopada 1913 roku. Utworzono w nim kręgielnię oraz scenę. Tarnobrzeski „Sokół” prowadził szkołę gimnastyczną dla chłopców i dziewcząt oraz urządzał imprezy poświęcone ważnym wydarzeniom narodowym.

1-_dsc2907

Po wojnie w budynku wyświetlano filmy. Do 2007 roku działało tu kino „Wisła”, obecnie przeniesione do TDK. Odkąd spółka Apollo Film sprzedała „Sokoła” w prywatne ręce, nie ma on szczęścia do właścicieli. Zamknięty na głucho, z niszczejącą elewacją, porastający trawą budzi żal.

ww

fot. B. Myśliwiec

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Szczepienia bez rejestracji w budynku starostwa

rta24.eu10 czerwca 2021

Konkurs na maskotkę „Przedsiębiorczy Wisłosanek” rozstrzygnięty

rta24.eu9 czerwca 2021

Zniesione czasowe ograniczenie w funkcjonowaniu urzędu

rta24.eu9 czerwca 2021

Komunikat o utrudnieniach drogowych

rta24.eu9 czerwca 2021

Premier Gliński odwiedził TDK

rta24.eu5 czerwca 2021

Omal nie utonął w rowie, uratował go wójt Grębowa

rta24.eu5 czerwca 2021

Publikujemy portret pamięciowy mężczyzny, który składał dziecku niemoralne propozycje

rta24.eu1 czerwca 2021

Jezioro Tarnobrzeskie zwyciężyło w Plebiscycie “Turystyczne Perły Podkarpacia” 2021

rta24.eu26 maja 2021

Tarnobrzeskie Wodociągi będą odkomarzać

rta24.eu26 maja 2021