W Tarnobrzegu

„Postaw flaszkę, to ci azbest zdejmę”. Remont był porażką

„Postaw flaszkę, to ci azbest zdejmę”. Remont był porażką

Zacieki i zagrzybione ściany – blok numer 26 przy ulicy Dąbrowskiej w Tarnobrzegu jest w opłakanym stanie z powodu sfuszerowanego remontu. Kto zawinił ? Kto za to odpowie ?

Nie trzeba być budowlańcem, żeby dostrzec problem od lat dręczący lokatorów tego bloku, którego współwłaścicielami są wspólnota i gmina. – Wstydzimy się tej ohydnej elewacji, ale cóż zrobić – mówi Leszek Saja.

Brudne i sprawiające wrażenie wilgotnych ściany wyglądają tak niezależnie od pogody. Podobno firma, która przeprowadziła remont i ocieplenie wcale nie użyła środka grzybobójczego.

Grzechów jest jednak więcej. To między innymi niewymienione rynny i nie ściągnięty azbest. – Nałożyli na niego styropian – wspomina kolejny właściciel mieszkania. – Reagowaliśmy i nic. Usłyszałem, że tego nie ma w specyfikacji, ale robotnik proponował „Postaw flaszkę, to ci azbest zdejmę”.

Lokatorzy ze wspólnoty mieszkaniowej chętnie pociągnęliby do odpowiedzialności staszowską firmę, która remontowała blok od strony klatek schodowych. Problem w tym, że spółka już nie istnieje. Upadła a okres gwarancji minął.

Do gry wkracza teraz gmina, od której bezradni mieszkańcy oczekują pomocy. Piotr Pawlik, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej i mieszkaniowej UM, który wyjaśnia sprawę twierdzi, że blok był remontowany w dwóch etapach, około 2007 i 2013 roku. I tak naprawdę oba remonty nadają się do powtórki, bo efekty są złe.

– Wspólnota miała zarządcę, którym była ASA. I to ona w imieniu wspólnoty prowadziła inwestycję. Ściągamy dokumentację, żeby dowiedzieć się, kto odpowiadał za nadzór nad remontem i kto reprezentował gminę przy odbiorze – mówi naczelnik Pawlik. Zapewnia, że wkrótce będzie wiadomo, czy zawiniły błędy w sztuce budowlanej czy zapisy w specyfikacji technicznej, zawierającej wymagania co do remontu.

Najbardziej przykre jest to, że członkowie wspólnoty, którzy już raz z funduszu remontowego zapłacili za fuszerkę najpewniej będą musieli pokryć koszty powtórnego remontu, także z funduszu. Wszystko przez to, że ktoś odpowiedzialny za nadzór nie wypełnił swoich obowiązków. Koszty poniesie też gmina, która jest właścicielem części mieszkań.

1-_dsc3848

1-_dsc3854

1-_dsc3862

Wioletta Wojtkowiak

Zdjęcia Bogdan Myśliwiec

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Absolutorium dla „starych” i wybory nowych władz w OSP

rta24.eu15 września 2021

W 82. rocznicę śmierci por. Józefa Sarny rusza remont pomnika

rta24.eu13 września 2021

DEZAMET dostarczył 5500 pocisków do RAKÓW

rta24.eu13 września 2021

Spisobus w Tarnobrzegu

rta24.eu9 września 2021

W Tarnobrzegu rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa

rta24.eu8 września 2021

I Tarnobrzeski Pchli Targ

rta24.eu8 września 2021

Kondakion o Nawróconej – Schola Węgajty. Koncert u dominikanów

rta24.eu8 września 2021

Trzyletni Leoś walczy z nowotworem. Pomóżmy!

rta24.eu8 września 2021

Pijana matka opiekowała się małymi dziećmi

rta24.eu7 września 2021