W Tarnobrzegu

Premiera modelu Borsuka na targach w Kielcach

Premiera modelu Borsuka na targach w Kielcach

To model nowego pływającego bojowego wozu piechoty, wozu który prezentuje Huta Stalowa Wola na właśnie XXV Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego, który trwa od 5 do 8 września w Kielcach. Prezentuje się tam 618 wystawców z 27 krajów i jest 67 oficjalnych delegacji zagranicznych. Są to największe w Europie, po Paryżu i  Londynie, targi obronne.

Na jednej za hali swoje wyroby prezentują firmy z Polskiej Grupy Zbrojeniowej, w tym Huta Stalowa Wola. Trzeba zaznaczyć, że HSW jest gościem tego wydarzenia od początku jego istnienia.
Ale to też targi szczególne dla Huty, gdyż prezentuje model nowego wyrobu, z którym wiąże duże oczekiwania.

– To już ćwierć wieku trwania targów, profil spółki jest taki, więc trudno sobie wyobrazić żeby jej tu nie było, rożne produkty były prezentowane, różne są ich losy, ale teraz przynajmniej część z nich znajduje odbiorcę przechodzi do fazy produkcyjnej. To jest korzystne, gdyż daje szanse i wizje rozwoju tej spółki Te targi są miejscem wymiany doświadczeń informacji, spotkań z kooperantami, z którymi HSW  współpracuje. Możemy się tu spotkać z osobami, z różnych stron Polski czy świata, bez konieczności ustalania terminów – mówi Bernard Cichocki, prezes Huty Stalowa Wola.

Huta na targach prezentuje: moździerz samobieżny na podwoziu kołowym, samobieżną haubicę na podwoziu kołowym KRYL (prototyp), system moździerza SPEAR.
Prezentowany jest także model nowego bojowego pływającego wozu piechoty z zaimplementowanym zdalnie sterowanym systemem wieżowym 30 mm (prototyp).
Jak zaznacza Bartłomiej Zając dyrektor ds. rozwoju w HSW, Borsuk ma być produkowany w Stalowej Woli, ale z uwzględnieniem spółek spółek grupy kapitałowej.
– Zakładamy, że po 2020 r. będziemy mogli  produkować seryjnie ten wóz bojowy. Obecnie ten wyrób jest traktowany jako wyrób podstawowy ze względów bezpieczeństwa państwa.  Ma zastąpić, stare przestarzałe bwp 1.  Znamy zapotrzebowanie, jest w setkach sztuk, a  według niektórych szacunków nawet powyżej tysiąca. Ten produkt trzeba opracować w Polsce, tak by prawa własności intelektualnej zostały po stronie polskiego przemysłu. Ten produkt może zapewnić przyszłość dla HSW, dla regionu na kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt lat – mówi Bartłomiej Zając.

Zaznacza, że mają być też specjalistyczne wersje Borsuka, takie jak wozy ewakuacji medycznej, dowodzenia, zabezpieczenia  technicznego, rozpoznania, rozpoznania inżynieryjnego.
– Warto o to zawalczyć, ale przede wszystkim o to, by był to polski produkt – dodaje.

A jakie są najbliższe plany Huty? Jak zaznacza prezes Bernard Cichocki, spółka skupia się tym, by zrealizować zamówienia. Priorytetem są dostawy dla wojska, niebawem ma przekazać kolejne  8   sztuk moździerza RAK dla wojska. Termin mija z końcem października. HSW ma też największy kontrakt jaki w historii był podpisany z polskim przemysłem zbrojeniowym dotyczącym transferu technologii, a z tym jest związana budowa nowej hali wraz z ciągiem technologicznym spawania.
– Myślimy też o tym, co będzie za 5 czy 10 lat. Są projekty, nad którymi pracujemy, którymi chcemy zainteresować polską armię, by zapewnić przyszłość. Chcemy też by spółka nie tylko miała produkty, ale też rozsądny wynik ekonomiczny – zaznacza prezes.

Czym jest Borsuk?
Nowy bojowy pływający wóz piechoty (model) z zaimplementowanym zdalnie sterowanym systemem wieżowym 30 mm (prototyp).

Ten nowy wóz ma charakteryzować się zdolnością pokonywania szerokich przeszkód wodnych,  dużą manewrowością oraz zdolnością do działania w rożnych warunkach terenowych i klimatycznych, a także transportowalnością. To pojazd przeznaczony do ochrony załogi i desantu przed ostrzałem pociskami z broni strzeleckiej i granatników przeciwpancernych a także przed wybuchami min oraz improwizowanymi ładunkami wybuchowymi IED.
Natomiast zdalnie sterowany system wieżowy przeznaczony jest do zwalczania, niszczenia oraz obezwładniania w różnych warunkach klimatycznych, niezależnie od pory doby celów lekko i silnie opancerzonych oraz innych obiektów przeciwnika, w tym jego infrastruktury. A także do wsparcia ogniowego pododdziałów w czasie prowadzenia działań bojowych.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Ruch na Bema częściowo przywrócony

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021

Janusz Malarz IKS JEZIORO Tarnobrzeg trzy razy na podium!

rta24.eu26 października 2021

Nowe propozycje zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu21 października 2021

Przerwa w dostawie wody – 26 października 2021 r. (wtorek)

rta24.eu21 października 2021