W Tarnobrzegu

Premiera modelu Borsuka na targach w Kielcach

Premiera modelu Borsuka na targach w Kielcach

To model nowego pływającego bojowego wozu piechoty, wozu który prezentuje Huta Stalowa Wola na właśnie XXV Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego, który trwa od 5 do 8 września w Kielcach. Prezentuje się tam 618 wystawców z 27 krajów i jest 67 oficjalnych delegacji zagranicznych. Są to największe w Europie, po Paryżu i  Londynie, targi obronne.

Na jednej za hali swoje wyroby prezentują firmy z Polskiej Grupy Zbrojeniowej, w tym Huta Stalowa Wola. Trzeba zaznaczyć, że HSW jest gościem tego wydarzenia od początku jego istnienia.
Ale to też targi szczególne dla Huty, gdyż prezentuje model nowego wyrobu, z którym wiąże duże oczekiwania.

– To już ćwierć wieku trwania targów, profil spółki jest taki, więc trudno sobie wyobrazić żeby jej tu nie było, rożne produkty były prezentowane, różne są ich losy, ale teraz przynajmniej część z nich znajduje odbiorcę przechodzi do fazy produkcyjnej. To jest korzystne, gdyż daje szanse i wizje rozwoju tej spółki Te targi są miejscem wymiany doświadczeń informacji, spotkań z kooperantami, z którymi HSW  współpracuje. Możemy się tu spotkać z osobami, z różnych stron Polski czy świata, bez konieczności ustalania terminów – mówi Bernard Cichocki, prezes Huty Stalowa Wola.

Huta na targach prezentuje: moździerz samobieżny na podwoziu kołowym, samobieżną haubicę na podwoziu kołowym KRYL (prototyp), system moździerza SPEAR.
Prezentowany jest także model nowego bojowego pływającego wozu piechoty z zaimplementowanym zdalnie sterowanym systemem wieżowym 30 mm (prototyp).
Jak zaznacza Bartłomiej Zając dyrektor ds. rozwoju w HSW, Borsuk ma być produkowany w Stalowej Woli, ale z uwzględnieniem spółek spółek grupy kapitałowej.
– Zakładamy, że po 2020 r. będziemy mogli  produkować seryjnie ten wóz bojowy. Obecnie ten wyrób jest traktowany jako wyrób podstawowy ze względów bezpieczeństwa państwa.  Ma zastąpić, stare przestarzałe bwp 1.  Znamy zapotrzebowanie, jest w setkach sztuk, a  według niektórych szacunków nawet powyżej tysiąca. Ten produkt trzeba opracować w Polsce, tak by prawa własności intelektualnej zostały po stronie polskiego przemysłu. Ten produkt może zapewnić przyszłość dla HSW, dla regionu na kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt lat – mówi Bartłomiej Zając.

Zaznacza, że mają być też specjalistyczne wersje Borsuka, takie jak wozy ewakuacji medycznej, dowodzenia, zabezpieczenia  technicznego, rozpoznania, rozpoznania inżynieryjnego.
– Warto o to zawalczyć, ale przede wszystkim o to, by był to polski produkt – dodaje.

A jakie są najbliższe plany Huty? Jak zaznacza prezes Bernard Cichocki, spółka skupia się tym, by zrealizować zamówienia. Priorytetem są dostawy dla wojska, niebawem ma przekazać kolejne  8   sztuk moździerza RAK dla wojska. Termin mija z końcem października. HSW ma też największy kontrakt jaki w historii był podpisany z polskim przemysłem zbrojeniowym dotyczącym transferu technologii, a z tym jest związana budowa nowej hali wraz z ciągiem technologicznym spawania.
– Myślimy też o tym, co będzie za 5 czy 10 lat. Są projekty, nad którymi pracujemy, którymi chcemy zainteresować polską armię, by zapewnić przyszłość. Chcemy też by spółka nie tylko miała produkty, ale też rozsądny wynik ekonomiczny – zaznacza prezes.

Czym jest Borsuk?
Nowy bojowy pływający wóz piechoty (model) z zaimplementowanym zdalnie sterowanym systemem wieżowym 30 mm (prototyp).

Ten nowy wóz ma charakteryzować się zdolnością pokonywania szerokich przeszkód wodnych,  dużą manewrowością oraz zdolnością do działania w rożnych warunkach terenowych i klimatycznych, a także transportowalnością. To pojazd przeznaczony do ochrony załogi i desantu przed ostrzałem pociskami z broni strzeleckiej i granatników przeciwpancernych a także przed wybuchami min oraz improwizowanymi ładunkami wybuchowymi IED.
Natomiast zdalnie sterowany system wieżowy przeznaczony jest do zwalczania, niszczenia oraz obezwładniania w różnych warunkach klimatycznych, niezależnie od pory doby celów lekko i silnie opancerzonych oraz innych obiektów przeciwnika, w tym jego infrastruktury. A także do wsparcia ogniowego pododdziałów w czasie prowadzenia działań bojowych.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Jak zapłacić za parkowanie?

rta24.eu2 sierpnia 2021

Jarmark Dominikański już wkrótce w Tarnobrzegu

rta24.eu2 sierpnia 2021

Strzelał z wiatrówki do sąsiadki, bo go nie chciała

rta24.eu30 lipca 2021

Ćwiczenia i strzelanie z użyciem ostrej amunicji 

rta24.eu29 lipca 2021

Niebezpieczne zderzenia na drogach powiatu. Policjanci apelują

rta24.eu29 lipca 2021

Mobilny punkt spisowy w Tarnobrzegu

rta24.eu29 lipca 2021

Od 2 sierpnia parkowanie będzie płatne

rta24.eu28 lipca 2021

Kobieta okradła mieszkankę Nowej Dęby. Policja publikuje portret pamięciowy

rta24.eu27 lipca 2021

W Tarnobrzegu kierowca peugeota zderzył się z motocyklistą

rta24.eu26 lipca 2021