kultura i rozrywka

Prezydent podziękował seniorowi rodu Tarnowskich

Prezydent podziękował seniorowi rodu Tarnowskich

– Mam nadzieję, że o Tarnowskich ludzie nie zapomną – powiedział Jan A. Tarnowski, głowa rodu założycieli Tarnobrzega, odbierając od prezydenta Dariusza Bożka oficjalne podziękowania za doprowadzenie do finalizacji przejęcia przez miasto słynnej Kolekcji Dzikowskiej. Spotkanie miało miejsce w sobotę, 12 czerwca.

Wizyta Jana Artura Tarnowskiego, syna ostatniego właściciela dzikowskich dóbr w Tarnobrzegu, w rodzinnej siedzibie Tarnowskich, Zamku Dzikowskim w Tarnobrzegu, miała miejsce w związku z promocją biografii Marii z Czetwertyńskich Tarnowskiej. Wydanie tej najnowszej publikacji Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, traktującej o jednej z najbardziej niezwykłych w historii Polski kobiet, sfinansował Jan A. Tarnowski właśnie. Nie jest to jedyny gest Jana Tarnowskiego świadczący o tym, jak emocjonalne więzy łączą Tarnowskich z Tarnobrzegiem. To dzięki wieloletnim staraniom Jana Tarnowskiego, wykonawcy testamentu ojca, udaje się sfinalizować przejęcie przez miasto słynnej Kolekcji Dzikowskiej. Z powodów zdrowotnych Jan Tarnowski nie mógł uczestniczyć 1 czerwca br. w spotkaniu w Tarnobrzegu z wicepremierem i ministrem kultury Piotrem Glińskim, podczas której nie tylko poinformowano o rządowym wsparciu zakupu przez miasto Kolekcji Dzikowskiej, ale i podpisano symboliczny dokument. Podczas sobotniego spotkania promocyjnego dopełniono więc powinności. Prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek wręczył Janowi A. Tarnowskiemu pamiątkowy grawerton w dowód uznania za gest Rodu Tarnowskich, będący nie tylko spełnieniem woli ostatnich państwa na Dzikowie, Róży i Artura hr. Tarnowskich, ale mający też olbrzymi wkład w ratowanie narodowego dziedzictwa kulturowego. – Wolą pańskiego ojca było, by gromadzona przez rodzinę Kolekcja Dzikowska, w przedwojennej Polsce będąca jedną z najcenniejszych w kraju, na którą obecnie składają się szczęśliwie ocalone z historycznych zawirowań, wieloletnimi staraniami pana odzyskane znamienite dzieła sztuki, a także słynna kolekcja miniatur, nie została rozporoszona po świecie. Dzięki pana współpracy z samorządem Tarnobrzega część spuścizny Rodziny Tarnowskich pozostanie w rodowej siedzibie w Tarnobrzegu. Tym samym dopełnia się słowo Artura hr. Tarnowskiego dane przed laty społeczności tego miasta. W imieniu tarnobrzeżan bardzo dziękuję – podkreślił prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek.

Jak zaznaczył Jan A. Tarnowski, starania o odzyskiwanie dzieł składających się na Kolekcję Dzikowską, a zdeponowanych w wielu muzeach w Polsce, zajęło ostatnie trzydzieści lat jego życia. – Dobrze, że się udało, chociaż jeszcze nie wszystko. Mam nadzieję, że w bliskiej przyszłości powrócą także rzeczy z Łańcuta i z rzeszowskiego muzeum. One także zostaną tutaj, w Tarnobrzegu, na pamiątkę. Mam nadzieję, że ludzie szybko nie zapomną – mówił wzruszony  senior rodu, Jan A. Tarnowski odbierając grawerton.

***

Więcej informacji nt. samej najnowszej publikacji Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega pt. “Maria hr. Tarnowska (1880-1965)” autorstwa Jolanty Adamskiej na stronie MHMT: https://mhmt.pl/publikacja-maria-hr-tarnowska-1880-1965/

 

 

 

 

 

 

 

Źródło U.M. Tarnobrzeg

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Spotkanie tradycji z nowoczesnością w baranowskim zamku

rta24.eu3 sierpnia 2021

Jarmark Dominikański już wkrótce w Tarnobrzegu

rta24.eu2 sierpnia 2021

W Motyczu Poduchownym łowili i gotowali

rta24.eu29 lipca 2021

Ćwiczenia i strzelanie z użyciem ostrej amunicji 

rta24.eu29 lipca 2021

1 sierpnia 1944 r. Pamiętamy

rta24.eu26 lipca 2021

XIV Turniej Słowian w Tenisie Stołowym na Wózkach -Tarnobrzeg 2021

rta24.eu26 lipca 2021

Rusza opłata za wjazd nad Jezioro Tarnobrzeskie

rta24.eu23 lipca 2021

Bezpłatne badania w Tarnobrzegu

rta24.eu23 lipca 2021

Zaprezentowały się Mazdy. Z charytatywnym oddźwiękiem

rta24.eu21 lipca 2021