W powiecie

Promocja książki Walerii hr. Tarnowskiej „Moje podróże”

Promocja książki Walerii hr. Tarnowskiej „Moje podróże”

Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu oraz Towarzystwo Przyjaciół Tarnobrzega zapraszają na promocję książki Walerii hr. Tarnowskiej „Moje podróże”, która odbędzie się 7 lutego 2020 roku o godz. 17.30 w Bibliotece Głównej.

Jesienią ubiegłego roku minęła 170 rocznica śmierci hr. Walerii Tarnowskiej, współtwórczyni Kolekcji Dzikowskiej. Z tej okazji Towarzystwo Przyjaciół Tarnobrzega wydało interesujący zapis jej podróży do Włoch z lat 1803-1804, którą pani na Dzikowie odbyła w towarzystwie swojego ojca Waleriana Stroynowskiego oraz męża Jana Feliksa Tarnowskiego. Podobnie jak pisane przez hrabinę przez całe jej życie pamiętniki, tekst powstał w języku francuskim i nigdy jeszcze nie ukazał się w polskiej wersji językowej. Tłumaczenia dokonała tarnobrzeżanka, Monika Chwałek-Oczkowska, świetna tłumaczka, autorka wielu artykułów na temat Walerii Tarnowskiej, współautorka kilku słowników polsko-francuskich.

“Moje podróże” powstały z myślą o maleńkiej córeczce Tarnowskich Rozalii i są opisem miejsc i zabytków, jakie Tarnowscy zwiedzali w Italii, także relacją ze spotkań z wieloma czołowymi postaciami ówczesnego życia politycznego i artystycznego, .min. z papieżem Piusem VII, Letycją Bonaparte, matką cesarza Napoleona I, czy rzeźbiarzem Antonio Canovą. 

“Moje podróże” ukazują nieprzeciętną osobowość Walerii Tarnowskiej – skromnej, pełnej pokory kobiety, a jednocześnie wybitnej obserwatorki i znawczyni sztuki. 

Tekst książki wzbogacają piękne ryciny z epoki.

Książka ukazuje się w bibliofilskim nakładzie 170 egzemplarzy, zaś honorowym patronem wydania jest Prezydent m. Tarnobrzega Dariusz Bożek.     

dr Adam Wójcik

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Poziom wód na rzekach powiatu tarnobrzeskiego

rta24.eu24 lutego 2021

Uratowana czapla w Alfredówce

rta24.eu24 lutego 2021

Małgorzata Jonaszek-Dul w gronie 9 osób z całego świata

rta24.eu23 lutego 2021

“Zakręcona akcja” pod OSP Grębów

rta24.eu23 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rta24.eu22 lutego 2021

PSP w Tarnobrzegu zaprasza do udziału w akcji zbiórki krwi

rta24.eu18 lutego 2021

DEZAMET wsparł ZS 2 w Nowej Dębie

rta24.eu16 lutego 2021

Pożar domu jednorodzinnego w Gągolinie! Wsparcie z Tarnobrzega

rta24.eu12 lutego 2021

Hala w Skopaniu z szansą na sukces!

rta24.eu11 lutego 2021