W powiecie

Promocja książki Walerii hr. Tarnowskiej „Moje podróże”

Promocja książki Walerii hr. Tarnowskiej „Moje podróże”

Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Michała Marczaka w Tarnobrzegu oraz Towarzystwo Przyjaciół Tarnobrzega zapraszają na promocję książki Walerii hr. Tarnowskiej „Moje podróże”, która odbędzie się 7 lutego 2020 roku o godz. 17.30 w Bibliotece Głównej.

Jesienią ubiegłego roku minęła 170 rocznica śmierci hr. Walerii Tarnowskiej, współtwórczyni Kolekcji Dzikowskiej. Z tej okazji Towarzystwo Przyjaciół Tarnobrzega wydało interesujący zapis jej podróży do Włoch z lat 1803-1804, którą pani na Dzikowie odbyła w towarzystwie swojego ojca Waleriana Stroynowskiego oraz męża Jana Feliksa Tarnowskiego. Podobnie jak pisane przez hrabinę przez całe jej życie pamiętniki, tekst powstał w języku francuskim i nigdy jeszcze nie ukazał się w polskiej wersji językowej. Tłumaczenia dokonała tarnobrzeżanka, Monika Chwałek-Oczkowska, świetna tłumaczka, autorka wielu artykułów na temat Walerii Tarnowskiej, współautorka kilku słowników polsko-francuskich.

“Moje podróże” powstały z myślą o maleńkiej córeczce Tarnowskich Rozalii i są opisem miejsc i zabytków, jakie Tarnowscy zwiedzali w Italii, także relacją ze spotkań z wieloma czołowymi postaciami ówczesnego życia politycznego i artystycznego, .min. z papieżem Piusem VII, Letycją Bonaparte, matką cesarza Napoleona I, czy rzeźbiarzem Antonio Canovą. 

“Moje podróże” ukazują nieprzeciętną osobowość Walerii Tarnowskiej – skromnej, pełnej pokory kobiety, a jednocześnie wybitnej obserwatorki i znawczyni sztuki. 

Tekst książki wzbogacają piękne ryciny z epoki.

Książka ukazuje się w bibliofilskim nakładzie 170 egzemplarzy, zaś honorowym patronem wydania jest Prezydent m. Tarnobrzega Dariusz Bożek.     

dr Adam Wójcik

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Spotkanie tradycji z nowoczesnością w baranowskim zamku

rta24.eu3 sierpnia 2021

W Motyczu Poduchownym łowili i gotowali

rta24.eu29 lipca 2021

Ćwiczenia i strzelanie z użyciem ostrej amunicji 

rta24.eu29 lipca 2021

Zatrzymany podejrzany 29-latek z Nowej Dęby

rta24.eu27 lipca 2021

Kobieta okradła mieszkankę Nowej Dęby. Policja publikuje portret pamięciowy

rta24.eu27 lipca 2021

Akcja Zbiórki Krwi w Nowej Dębie

rta24.eu23 lipca 2021

Nowa Dęba – Powstaną nowe drogi

rta24.eu23 lipca 2021

Gorzyce – Zlot pełen dobrych serc

rta24.eu21 lipca 2021

Areszt tymczasowy dla sprawców rozboju

rta24.eu21 lipca 2021