
Do połowy grudnia potrwa modernizacja wału przeciwpowodziowego pomiędzy Tarnobrzegiem a Koćmierzowem na granicy województw podkarpackiego i świętokrzyskiego. Prace na dziesięciokilometrowym odcinku ruszyły 20 stycznia.
Długo wyczekiwana przez tarnobrzeżan inwestycja ma zabezpieczyć przed zalaniem obszar prawostronnej części doliny Wisły o powierzchni prawie 5 tys. hektarów. Znajduje się na nim ponad 4 tys. budynków mieszkalnych i gospodarczych, tarnobrzeska oczyszczalnia ścieków oraz ok. 80 zakładów przemysłowych m.in. Federal Mogul i Huta Szkła Pilkington Automotive w Sandomierzu.
Modernizację wału, po rozstrzygnięciu przetargu ogłoszonego przez Podkarpacki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych, prowadzi konsorcjum firm: Zakład Usług Wodno-Melioracyjnych i Rekultywacji z Sandomierza, spółka DABI SM z Ligoty i Zakład Zadrzewień, Zieleni i Rekultywacji z Tarnobrzega. Prace postępują teraz na dwóch odcinkach, na wysokości osiedli Przywiśle i Wielowieś.
Dziś w magistracie prezydent miasta Grzegorz Kiełb, przedstawiciele Podkarpackiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych oraz wykonawcy rozmawiali z zarządami tarnobrzeskich osiedli o technicznych szczegółach inwestycji.
Mieszkańcy muszą być przygotowani na uciążliwości związane z przejazdami maszyn i transportem ziemi na teren budowy. Najbardziej obciążone będą ulice: Słomki w Dzikowie oraz Ogrodowa w Wielowsi.
– Postaramy się tak prowadzić inwestycję, by była jak najmniej uciążliwa dla mieszkańców- mówił Szymon Lipa, współwłaściciel tarnobrzeskiej firmy. Inwestorzy zapewnili, że transport będzie się odbywał tylko wyznaczonymi trasami, a umowa obliguje ich do naprawy nawierzchni w razie jej uszkodzenia.
Modernizacja na odcinku od Wielowsi do przeprawy promowej przewiduje podwyższenie wału o 1,5 do 2 metrów. Jerzy Łakomy z PZMiUW doprecyzował, że odcinek od przeprawy promowej w kierunku Skalnej Góry zostanie objęty mobilnym zabezpieczeniem przeciwpowodziowym. System barier będzie przechowywany i rozkładany na wypadek wezbrania wód.
Podczas remontu zostanie udrożniona droga wzdłuż wału. Będzie mieć ona nawierzchnię tłuczniową.
Fot. Bogdan Myśliwiec
WW
Facebook
RSS