W Tarnobrzegu

Przed wielką wodą ochroni wyższy wał

Przed wielką wodą ochroni wyższy wał

Do połowy grudnia potrwa modernizacja wału przeciwpowodziowego pomiędzy Tarnobrzegiem a Koćmierzowem na granicy województw podkarpackiego i świętokrzyskiego. Prace na dziesięciokilometrowym odcinku ruszyły 20 stycznia.

Długo wyczekiwana przez tarnobrzeżan inwestycja ma zabezpieczyć przed zalaniem obszar prawostronnej części doliny Wisły o powierzchni prawie 5 tys. hektarów. Znajduje się na nim ponad 4 tys. budynków mieszkalnych i gospodarczych, tarnobrzeska oczyszczalnia ścieków oraz ok. 80 zakładów przemysłowych m.in. Federal Mogul i Huta Szkła Pilkington Automotive w Sandomierzu.

Modernizację wału, po rozstrzygnięciu przetargu ogłoszonego przez Podkarpacki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych, prowadzi konsorcjum firm: Zakład Usług Wodno-Melioracyjnych i Rekultywacji z Sandomierza, spółka DABI SM z Ligoty i Zakład Zadrzewień, Zieleni i Rekultywacji z Tarnobrzega. Prace postępują teraz na dwóch odcinkach, na wysokości osiedli Przywiśle i Wielowieś.

Dziś w magistracie prezydent miasta Grzegorz Kiełb, przedstawiciele Podkarpackiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych oraz wykonawcy rozmawiali z zarządami tarnobrzeskich osiedli o technicznych szczegółach inwestycji.

Mieszkańcy muszą być przygotowani na uciążliwości związane z przejazdami maszyn i transportem ziemi na teren budowy. Najbardziej obciążone będą ulice: Słomki w Dzikowie oraz Ogrodowa w Wielowsi.
– Postaramy się tak prowadzić inwestycję, by była jak najmniej uciążliwa dla mieszkańców- mówił Szymon Lipa, współwłaściciel tarnobrzeskiej firmy. Inwestorzy zapewnili, że transport będzie się odbywał tylko wyznaczonymi trasami, a umowa obliguje ich do naprawy nawierzchni w razie jej uszkodzenia.

Modernizacja na odcinku od Wielowsi do przeprawy promowej przewiduje podwyższenie wału o 1,5 do 2 metrów. Jerzy Łakomy z PZMiUW doprecyzował, że odcinek od przeprawy promowej w kierunku Skalnej Góry zostanie objęty mobilnym zabezpieczeniem przeciwpowodziowym. System barier będzie przechowywany i rozkładany na wypadek wezbrania wód.
Podczas remontu zostanie udrożniona droga wzdłuż wału. Będzie mieć ona nawierzchnię tłuczniową.

Fot. Bogdan Myśliwiec

WW

1-_DSC5467 1-_DSC5475 1-_DSC5482 - Kopia 1-_DSC5491 1-_DSC5494 1-_DSC5512 1-_DSC5524

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

12 medali UKS Delfin w  Ogólnopolskich Zawodach Pływackich

rta24.eu27 września 2021

Planowane jest kolejne odkomarzanie w Tarnobrzegu

rta24.eu27 września 2021

Wypadek kolejowy na tarnobrzeskim osiedlu. Policja poszukuje świadków

rta24.eu24 września 2021

Noc spisowa w Tarnobrzegu

rta24.eu22 września 2021

Czasu coraz mniej – mobilizacja dla Leosia!

rta24.eu21 września 2021

Absolutorium dla „starych” i wybory nowych władz w OSP

rta24.eu15 września 2021

W 82. rocznicę śmierci por. Józefa Sarny rusza remont pomnika

rta24.eu13 września 2021

DEZAMET dostarczył 5500 pocisków do RAKÓW

rta24.eu13 września 2021

Spisobus w Tarnobrzegu

rta24.eu9 września 2021