W Tarnobrzegu

Przed wielką wodą ochroni wyższy wał

Przed wielką wodą ochroni wyższy wał

Do połowy grudnia potrwa modernizacja wału przeciwpowodziowego pomiędzy Tarnobrzegiem a Koćmierzowem na granicy województw podkarpackiego i świętokrzyskiego. Prace na dziesięciokilometrowym odcinku ruszyły 20 stycznia.

Długo wyczekiwana przez tarnobrzeżan inwestycja ma zabezpieczyć przed zalaniem obszar prawostronnej części doliny Wisły o powierzchni prawie 5 tys. hektarów. Znajduje się na nim ponad 4 tys. budynków mieszkalnych i gospodarczych, tarnobrzeska oczyszczalnia ścieków oraz ok. 80 zakładów przemysłowych m.in. Federal Mogul i Huta Szkła Pilkington Automotive w Sandomierzu.

Modernizację wału, po rozstrzygnięciu przetargu ogłoszonego przez Podkarpacki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych, prowadzi konsorcjum firm: Zakład Usług Wodno-Melioracyjnych i Rekultywacji z Sandomierza, spółka DABI SM z Ligoty i Zakład Zadrzewień, Zieleni i Rekultywacji z Tarnobrzega. Prace postępują teraz na dwóch odcinkach, na wysokości osiedli Przywiśle i Wielowieś.

Dziś w magistracie prezydent miasta Grzegorz Kiełb, przedstawiciele Podkarpackiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych oraz wykonawcy rozmawiali z zarządami tarnobrzeskich osiedli o technicznych szczegółach inwestycji.

Mieszkańcy muszą być przygotowani na uciążliwości związane z przejazdami maszyn i transportem ziemi na teren budowy. Najbardziej obciążone będą ulice: Słomki w Dzikowie oraz Ogrodowa w Wielowsi.
– Postaramy się tak prowadzić inwestycję, by była jak najmniej uciążliwa dla mieszkańców- mówił Szymon Lipa, współwłaściciel tarnobrzeskiej firmy. Inwestorzy zapewnili, że transport będzie się odbywał tylko wyznaczonymi trasami, a umowa obliguje ich do naprawy nawierzchni w razie jej uszkodzenia.

Modernizacja na odcinku od Wielowsi do przeprawy promowej przewiduje podwyższenie wału o 1,5 do 2 metrów. Jerzy Łakomy z PZMiUW doprecyzował, że odcinek od przeprawy promowej w kierunku Skalnej Góry zostanie objęty mobilnym zabezpieczeniem przeciwpowodziowym. System barier będzie przechowywany i rozkładany na wypadek wezbrania wód.
Podczas remontu zostanie udrożniona droga wzdłuż wału. Będzie mieć ona nawierzchnię tłuczniową.

Fot. Bogdan Myśliwiec

WW

1-_DSC5467 1-_DSC5475 1-_DSC5482 - Kopia 1-_DSC5491 1-_DSC5494 1-_DSC5512 1-_DSC5524

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Ruch na Bema częściowo przywrócony

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021

Janusz Malarz IKS JEZIORO Tarnobrzeg trzy razy na podium!

rta24.eu26 października 2021

Nowe propozycje zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu21 października 2021

Przerwa w dostawie wody – 26 października 2021 r. (wtorek)

rta24.eu21 października 2021