W Tarnobrzegu

Przed wielką wodą ochroni wyższy wał

Przed wielką wodą ochroni wyższy wał

Do połowy grudnia potrwa modernizacja wału przeciwpowodziowego pomiędzy Tarnobrzegiem a Koćmierzowem na granicy województw podkarpackiego i świętokrzyskiego. Prace na dziesięciokilometrowym odcinku ruszyły 20 stycznia.

Długo wyczekiwana przez tarnobrzeżan inwestycja ma zabezpieczyć przed zalaniem obszar prawostronnej części doliny Wisły o powierzchni prawie 5 tys. hektarów. Znajduje się na nim ponad 4 tys. budynków mieszkalnych i gospodarczych, tarnobrzeska oczyszczalnia ścieków oraz ok. 80 zakładów przemysłowych m.in. Federal Mogul i Huta Szkła Pilkington Automotive w Sandomierzu.

Modernizację wału, po rozstrzygnięciu przetargu ogłoszonego przez Podkarpacki Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych, prowadzi konsorcjum firm: Zakład Usług Wodno-Melioracyjnych i Rekultywacji z Sandomierza, spółka DABI SM z Ligoty i Zakład Zadrzewień, Zieleni i Rekultywacji z Tarnobrzega. Prace postępują teraz na dwóch odcinkach, na wysokości osiedli Przywiśle i Wielowieś.

Dziś w magistracie prezydent miasta Grzegorz Kiełb, przedstawiciele Podkarpackiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych oraz wykonawcy rozmawiali z zarządami tarnobrzeskich osiedli o technicznych szczegółach inwestycji.

Mieszkańcy muszą być przygotowani na uciążliwości związane z przejazdami maszyn i transportem ziemi na teren budowy. Najbardziej obciążone będą ulice: Słomki w Dzikowie oraz Ogrodowa w Wielowsi.
– Postaramy się tak prowadzić inwestycję, by była jak najmniej uciążliwa dla mieszkańców- mówił Szymon Lipa, współwłaściciel tarnobrzeskiej firmy. Inwestorzy zapewnili, że transport będzie się odbywał tylko wyznaczonymi trasami, a umowa obliguje ich do naprawy nawierzchni w razie jej uszkodzenia.

Modernizacja na odcinku od Wielowsi do przeprawy promowej przewiduje podwyższenie wału o 1,5 do 2 metrów. Jerzy Łakomy z PZMiUW doprecyzował, że odcinek od przeprawy promowej w kierunku Skalnej Góry zostanie objęty mobilnym zabezpieczeniem przeciwpowodziowym. System barier będzie przechowywany i rozkładany na wypadek wezbrania wód.
Podczas remontu zostanie udrożniona droga wzdłuż wału. Będzie mieć ona nawierzchnię tłuczniową.

Fot. Bogdan Myśliwiec

WW

1-_DSC5467 1-_DSC5475 1-_DSC5482 - Kopia 1-_DSC5491 1-_DSC5494 1-_DSC5512 1-_DSC5524

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Szczepienia bez rejestracji w budynku starostwa

rta24.eu10 czerwca 2021

Konkurs na maskotkę „Przedsiębiorczy Wisłosanek” rozstrzygnięty

rta24.eu9 czerwca 2021

Zniesione czasowe ograniczenie w funkcjonowaniu urzędu

rta24.eu9 czerwca 2021

Komunikat o utrudnieniach drogowych

rta24.eu9 czerwca 2021

Premier Gliński odwiedził TDK

rta24.eu5 czerwca 2021

Omal nie utonął w rowie, uratował go wójt Grębowa

rta24.eu5 czerwca 2021

Publikujemy portret pamięciowy mężczyzny, który składał dziecku niemoralne propozycje

rta24.eu1 czerwca 2021

Jezioro Tarnobrzeskie zwyciężyło w Plebiscycie “Turystyczne Perły Podkarpacia” 2021

rta24.eu26 maja 2021

Tarnobrzeskie Wodociągi będą odkomarzać

rta24.eu26 maja 2021