Fotorelacje

Przedsmak Wielkanocy i konkursowe stoły w Gorzycach

Przedsmak Wielkanocy i konkursowe stoły w Gorzycach

Wielkanocne potrawy i rękodzieło artystyczne królowały w niedzielę podczas trzeciego Festiwalu Wielkanocnych Potraw i Rękodzieła Artystycznego w Gorzycach. Kto próbował ten wie: tego smaku nie kupi się w sklepie!

Na zaproszenie władz gminy Gorzyce ponad pół tysiąca mieszkańców gminy i nie tylko wzięło udział w tegorocznym festiwalu.

– Święto smaku i rękodzieła miało na celu pielęgnowanie dawnych tradycji i zwyczajów związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Podczas Festiwalu można było nabyć oryginalne dekoracje świąteczne przygotowywane własnoręcznie przez panie z kół gospodyń wiejskich, przedstawicieli stowarzyszeń, czy przez lokalnych artystów – informuje Monika Zając z Urzędu Gminy w Gorzycach. – Festiwal to również królestwo smaków. Na koneserów dobrej kuchni czekały znakomite, tradycyjne potrawy – mazurki, baby, faszerowane jajka, żurki, domowe wędliny czy pasztety.

W konkursie na tradycyjny stół wielkanocny walczyły reprezentacje siedmiu miejscowości: Gorzyce, Wrzawy, Sokolniki, Trześń, Furmany, Motycze Pod. i Orliska. Nagrodę główną wójta, sprzęt AGD, zdobyły panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Gorzycach. Uczestnicy dodatkowo zostali nagrodzeni czekami o wartości 500 zł ufundowanymi przez Gminny Ośrodek Kultury w Gorzycach.

W Konkursie Wielkanocnym szefowie kuchni oceniali smak potraw. Marka Łukasiewicza – szefa kuchni Restauracji Patio cafe&lunch, Kamila Pindycha – szefa kuchni Dworu Dwikozy, Piotra Łępę z Dworu Ordynata i restauracji Wół w Centrum, Adama Ziobro oraz Sylwię Kowalską – przedstawicieli marki Purena urzekły wyjątkowe smaki lokalnych potraw.

Najwyższe noty otrzymały: pascha i pasztet wielowarstwowy przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Gorzycach, pasztet z fasoli, domowe szynki oraz żurek przyrządzone przez stowarzyszenie Razem dla Wrzaw.

Szczególną uwagę mistrzowie kuchni zwrócili na jajka w czekoladzie i babę ziemniaczaną a także sposób podania i estetykę stoiska Koła Gospodyń Wiejskich w Motyczu Poduchownym. Wszystkie trzy drużyny otrzymały w nagrodę sprzęt AGD.

Dekoracje oceniały zaś przedstawicielki Gminnego Ośrodka Kultury – utalentowane i zdolne artystki Małgorzata Jonaszek i Katarzyna Karp. Jurorki najwyższe noty przyznały trzem ekipom – Kołu Gospodyń Wiejskich w Sokolnikach, Kołu Gospodyń Wiejskich w Gorzycach i Stowarzyszeniu Razem dla Wrzaw. Dodatkowe wyróżnienia otrzymali: Krystyna Pawlik, Warsztat Terapii Zajęciowej w Gorzycach oraz Stowarzyszenie na Rzecz Wspomagania Rozwoju Dziecka i Jego Rodziny „SOS” oraz SOWS Grębów.

Publiczność również miała okazję ocenić to, co przygotowali wystawcy, oddając uzupełnione karteczki-jajeczka na wybrany przez siebie stół. Najwięcej głosów zebrał stół przygotowany przez Radę Rodziców przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Trześni. Wśród głosujących zaś wylosowano nagrody książkowe.

W konkursie na najsmaczniejszą babkę wielkanocną w kategorii indywidualnej zwyciężyło ciasto przygotowane przez Alicję Wydro z Wrzaw, drugie miejsce zajęła Anna Adamczyk, trzecie Stanisława Robak. Panie otrzymały nagrody książkowe oraz fartuszki uszyte przez podopiecznych Warsztatu Terapii Zajęciowej w Gorzycach.

W kategorii zespół najsmaczniejszą babkę zdaniem jurorów przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Orliskach, drugie miejsce zajęła babka Stowarzyszenia Jesteśmy Razem Furmany, trzecie miejsce rada Rodziców Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Trześni.

Gratulacje oraz życzenia świąteczne wszystkim uczestnikom konkursu złożyli starosta powiatu tarnobrzeskiego Paweł Bartoszek oraz wójt gminy Gorzyce Leszek Surdy i jego zastępca Lucyna Matyka.

Zdjęcia Bogdan Myśliwiec

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w Fotorelacje

Uczcili pamięć Kawalerzystów

rta24.eu21 września 2021

Szpital wznawia przyjęcia pacjetów

rta24.eu2 kwietnia 2020

Zapłacą po 30 tysięcy. Nie przestrzegali Kwarantanny

rta24.eu24 marca 2020

Twoje auto nie musi czekać w kwarantannie – dzięki usłudze door to door

rta24.eu24 marca 2020

Bal Mistrzów Sportu. Fotorelacja

rta24.eu10 lutego 2020

Juwe, juwe… Juwenalia tarnobrzeskie

rta24.eu20 maja 2019

Niezapomniana noc z gwiazdami sportu – fotorelacja

rta24.eu11 lutego 2019

Piersi zagrały w Gorzycach. Była zabawa!

rta24.eu25 czerwca 2018

Tak Gorzyce kibicowały biało-czerwonym

rta24.eu25 czerwca 2018