Kronika Policyjna

Przemycał bursztyn wart 166 tys. zł

Przemycał bursztyn wart 166 tys. zł

Niemal 100 kg bursztynu przechwycili funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej na przejściu granicznym w Korczowej. Nieoszlifowane kamienie warte ok. 166 tys. złotych przewoził w podłodze busa 25-letni ob. Ukrainy.

Kierujący busem obywatel Ukrainy wjechał na przejście graniczne w Korczowej w nocy z 18 na 19 lipca. Jego samochód został skierowany przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej do szczegółowej kontroli. Podczas rewizji pojazdu okazało się, że bus ma przerobioną podłogę. W jej skrytkach schowano 93 kg bursztynu.

25-latek przyznał, że towar nie jest jego własnością. Za nielegalne przewiezienie go przez granicę miał  zarobić 800 zł. Rynkowa wartość zatrzymanego bursztynu szacowana jest na ok. 166 tysięcy złotych.

fot. KAS (1)

Przeciwko kierowcy wszczęte zostało postępowanie karne- skarbowe, do którego oprócz bursztynu zatrzymano także przystosowany do przemytu samochód.

Legalny przywóz takiej ilości bursztynu do Polski wiązałby się z uiszczeniem należności przywozowych (podatek VAT) w kwocie ponad 38 tys. złotych.

To kolejna próba przemytu bursztynu udaremniona przez funkcjonariuszy Służby Celno- Skarbowej (KAS) w woj. podkarpackim.  W ubiegłym roku funkcjonariusze oddziałów celnych na podkarpackim odcinku polsko-ukraińskiej granicy udaremnili wprowadzenie do nielegalnego obrotu 1,5 tony bursztynu

Nielegalny przywóz  tego towaru  do Polski naraża nie tylko na straty Skarb Państwa, ale także uczciwych przedsiębiorców zajmujących się handlem i obróbką bursztynu. Zatrzymany bursztyn ulegnie prawdopodobnie przepadkowi na rzecz Skarbu Państwa, a później trafi do sprzedaży w ramach postępowania likwidacyjnego.

 Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kronika Policyjna

Więcej w Kronika Policyjna

W Tarnobrzegu kierowca peugeota zderzył się z motocyklistą

rta24.eu26 lipca 2021

Pijany kierowca tico jechał ulicami miasta

rta24.eu23 lipca 2021

Potrącenie rowerzysty przy pomniku Świętego Jana Pawła II w Tarnobrzegu

rta24.eu22 lipca 2021

Areszt tymczasowy dla sprawców rozboju

rta24.eu21 lipca 2021

Podsumowanie policyjnej akcji “Prędkość”

rta24.eu9 lipca 2021

Policjant po służbie zatrzymał pijanego kierowcę BMW

rta24.eu9 lipca 2021

Areszt tymczasowy dla sprawcy wypadku, w którym zginęły dwie osoby

rta24.eu8 lipca 2021

Wieczorna interwencja strażaków i przypalona potrawa

rta24.eu8 lipca 2021

Ruszyły zgłoszenia do Jarmarku Dominikańskiego

rta24.eu7 lipca 2021