
Dyrektorzy tarnobrzeskich szkół i radni wiedzą już czego można się spodziewać, gdy wejdzie w życie reforma polegająca na likwidacji gimnazjów i przywróceniu ośmioklasowych podstawówek.
Koncepcję reorganizacji sieci miejskich szkół przedstawił dziś Andrzej Rzeszut z firmy Vulkan. Firma oparła wnioski m.in. na prognozach demograficznych, które pokazują, że uczniów miejskich szkół będzie coraz mniej. Naczelnik wydziału edukacji, kultury i promocji Jolanta Kociuba przekonywała, że opracowany we współpracy z Vulkanem wariant jest najlepszy z branych pod uwagę.
Autorzy koncepcji proponują włączenie Gimnazjum nr 2 do Szkoły Podstawowej nr 4 i zorganizowanie zajęć połączonej szkoły w dwóch budynkach. Jak przekazano, po tym przekształceniu „czwórka”, gdzie występuje niedobór sal lekcyjnych na pewno nie będzie miała więcej problemów lokalowych.
W planie jest także włączenie Gimnazjum nr 1 do Szkoły Podstawowej nr 3 przy ul. Kochanowskiego oraz Gimnazjum nr 3 do Szkoły Podstawowej nr 10 przy ul. Marii Dąbrowskiej. Połączenia mają zapewnić sprawne funkcjonowanie szkół i ograniczyć skalę zwolnień i przeniesień nauczycieli. Natomiast od roku szkolnego 2019/2020 szkoły te nie powinny funkcjonować w dwóch budynkach. Co więcej, po roku 2018/2019 budynek Gimnazjum nr 3 nie będzie już służył celom oświatowym.
Autorzy koncepcji proponują też przeniesienie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 do budynku Gimnazjum nr 1 przy ul. Jachowicza. Jest tam bowiem sporo wolnych sal i część obiektu można przeznaczyć na potrzeby „Rolnika” nawet od przyszłego roku szkolnego.
Pomieszczenia przy ul. Kopernika opuszczone przez ZSP nr 2 będzie mógł zagospodarować Zespół Szkół Specjalnych, który dzieli teraz budynek ze Szkołą Podstawową nr 10. Dzięki temu zabiegowi w „Dziesiątce” nie będzie brakować sal. Za to modernizowany obiekt przy ul. Kopernika, gdzie będą uczyć się uczniowie szkoły specjalnej i „czwórki” będzie mógł w przyszłości stać się szkołą integracyjną z pełnym zapleczem rehabilitacyjnym.
Wioletta Wojtkowiak
Zdjęcia B. Myśliwiec
Facebook
RSS