W Tarnobrzegu

Przewodniczący osiedli wzbogacają się na inkaso ?

Przewodniczący osiedli wzbogacają się na inkaso ?

Zaglądając do kieszeni przewodniczących osiedli rolniczych, którzy inkasują podatki prezydent Tarnobrzega nie zyskał zrozumienia. Radni zarzekali się, że nie dorabiają na tej powinności, ale udowadniać tego nie muszą.

Inkaso to określony procent, jaki otrzymują przewodniczący od sumy wpłat uiszczanych na poczet podatków m.in. rolnego, leśnego, od nieruchomości. W zeszłym roku do przewodniczących osiedli trafiło z tego tytułu łącznie 34 tysiące złotych, w tym roku kwota będzie niższa i wyniesie około 17 tysięcy. Na tle Stalowej Woli, gdzie nie ma inkasa, Mielca, gdzie wynosi ono 3 procent i Nowej Dęby z 1 proc. Tarnobrzeg to eldorado dla poborców. Decyzją byłego prezydenta Jana Dziubińskiego inkaso wynosi tu aż 10 procent.

Bo nie zawsze inkaso finansuje potrzeby osiedla

W zależności od osiedla, przewodniczący mogą zarobić od 1200 do 14 tysięcy złotych rocznie. Wprawdzie deklarują, że pieniądze przeznaczają wyłącznie na potrzeby osiedla, ale nie muszą się z wydatków rozliczać. To dlatego na czwartkowej sesji prezydent Grzegorz Kiełb chciał obniżyć inkaso do 5 proc. argumentując to koniecznością oszczędności i podejrzeniem, że część pieniędzy idzie do prywatnych kieszeni przewodniczących, kórzy są przecież wynagradzani za swoją funkcję. – Gdyby wszyscy złożyli deklarację, że te pieniądze przeznaczają na osiedle wycofuję się z uchwały, ale tak nie jest – stwierdził prezydent i wywołał burzę.

_dsc5534-1

Radni zawetowali projekt prezydenta

Uchwałę już wcześniej negatywnie zaopiniowała komisja finansowo-budżetowa rady miasta. Niektórzy radni – przewodniczący osiedli zszokowani przytoczonymi stawkami zarobku poczuli się wywołani do tablicy. Marian Zioło z Wielowsi zarzekał się, że nigdy jeszcze nie zainkasował nawet 2 tysięcy złotych, za to w tym roku przeznaczył już 1150 złotych dotując potrzeby przedszkola, szkoły, sportowców i organizację dożynek.

Ostatecznie radni przegłosowali poprawkę Łukasza Nowaka utrzymującą inkaso na poziomie 10 procent. Przeciwni poprawce byli tylko Bożena Kapuściak i Witold Zych.

WW

Fot. B. Myśliwiec

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Ruch na Bema częściowo przywrócony

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021

Janusz Malarz IKS JEZIORO Tarnobrzeg trzy razy na podium!

rta24.eu26 października 2021

Nowe propozycje zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu21 października 2021

Przerwa w dostawie wody – 26 października 2021 r. (wtorek)

rta24.eu21 października 2021