W Tarnobrzegu

Przewoźnicy w sądzie. Skarga PKS Tarnobrzeg oddalona !

Przewoźnicy w sądzie. Skarga PKS Tarnobrzeg oddalona !

Pasażerów po mieście nadal będzie woził Polkar, chociaż jego oferta jest o 700 tysięcy droższa niż firmy PKS, która pierwotnie wygrała przetarg na obsługę miejskiej komunikacji w Tarnobrzegu.

Wyrok zapadł wczoraj przed Sądem Okręgowym w Tarnobrzegu i można go podsumować tak – za mniej niż 4 mln zł nie da się obsłużyć miejskiej komunikacji w Tarnobrzegu. Sąd oddalił skargę PKS Tarnobrzeg sp. z o.o na wyrok Krajowej Izby Odwoławczej z 9 grudnia 2015 roku.

Przypomnijmy, że KIO uznała wtedy wniosek firmy Polkar, która odwołała się od wyniku gminnego przetargu. Zgodnie z nim obsługiwać komunikację miejską w 2016 roku miała firma PKS Tarnobrzeg, bo złożyła najtańszą ofertę. Oferta PKS Tarnobrzeg opiewała na 3 mln 900 tys. zł. i była o blisko 700 tys. zł niższa od ceny Polkaru. Polkar zarzucił PKS, że chce nieuczciwie konkurować na rynku przewozów.

Wątpliwości co do tak niskiej ceny mieli też urzędnicy. – Po otwarciu przetargu dokonana została ocena złożonych ofert. 30 października gmina zwróciła się do PKS Tarnobrzeg o wyjaśnienia rażąco niskiej ceny na podstawie przepisów ustawy Prawo Zamówień Publicznych. Podkreślam, że to na wykonawcy spoczywa obowiązek udowodnienia, że złożona oferta rażąco niskiej ceny nie zawiera – mówi Agnieszka Straburzyńska, główna specjalistka do spraw zamówień publicznych w Urzędzie Miasta.

1-_DSC0214

Polkar odwołał się od wyniku przetargu do Krajowej Izby Odwoławczej w Warszawie. KIO uznała zarzuty Polkaru, że oferta PKS Tarnobrzeg jest oderwana od cen rynkowych. Po opublikowaniu wyroku KIO obsługę linii MKS miasto powierzyło Polkarowi.

Spółka PKS złożyła skargę na wyrok KIO do Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu. W ponad dwudziestostronicowym dokumencie zarzucała KIO m.in. błędną wykładnię przepisów ustawy o zamówieniach publicznych i błędne ustalenia faktyczne, z których wywnioskowano,że cena jest rażąco niska.

Sąd rozstrzygający sprawę w trybie apelacyjnym uznał skargę za bezzasadną. – Wyrok jest prawomocny, ostateczny i nie przysługuje od niego skarga kasacyjna – mówi dla rta24 Marek Nowak, rzecznik Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu.
Dla pasażerów wyrok nic nie zmienia. Polkar woził już pasażerów w 2015 roku po stawce 3,58 zł za tzw. wozokilometr. W tym roku jego usługi są tańsze, bo obniżył tę stawkę do 3,32 zł.

Wioletta Wojtkowiak
Zdjęcia Bogdan Myśliwiec

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Ruch na Bema częściowo przywrócony

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021

Janusz Malarz IKS JEZIORO Tarnobrzeg trzy razy na podium!

rta24.eu26 października 2021

Nowe propozycje zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu21 października 2021

Przerwa w dostawie wody – 26 października 2021 r. (wtorek)

rta24.eu21 października 2021