W Tarnobrzegu

Przewrót w Siarkopolu: Paruzel odwołany, szefuje Kalinka

Przewrót w Siarkopolu: Paruzel odwołany, szefuje Kalinka

Jak dowiedzieliśmy się rada nadzorcza podjęła wczoraj uchwałę o odwołaniu Janusza Paruzela ze stanowiska prezesa zarządu spółki Siarkopol Tarnobrzeg. Zastąpił go związany z PiS Krzysztof Kalinka, oddelegowany z rady nadzorczej do pełnienia funkcji prezesa na okres postępowania konkursowego. 

Powołana przez ministra skarbu rada nadzorcza jest trzyosobowa, nie zasiadają w niej przedstawiciele pracowników. Z naszych informacji wynika, że organ kontrolny spółki w składzie: Agnieszka Bednarska (przedstawicielka ministra rolnictwa), Mirosław Pyryt i Krzysztof Kalinka zebrał się wczoraj po raz pierwszy tylko z zamiarem odwołania Janusza Paruzela i powierzenia z dniem 5 czerwca obowiązków prezesa Krzysztofowi Kalince.

– Zostałem oddelegowany i będę pełnił funkcję do czasu wyłonienia w konkursie prezesa zarządu. W ciągu kilku dni na stronie internetowej spółki i kancelarii Prezesa Rady Ministrów ma ukazać się ogłoszenie mówiące o warunkach i kryteriach postępowania kwalifikacyjnego. Myślę, że zakończenia procedury możemy spodziewać się w lipcu – mówi Krzysztof Kalinka.

Dziś rano spotkał się z kierownikami i dyrektorami, żeby poinformować ich o odwołaniu Janusza Paruzela. Skontaktował się także z nim. Jednak jako były już członek rady nadzorczej o powodach tej decyzji, którą wczoraj też podejmował mówić nie chce. – Nie jestem do tego uprawniony – mówi i odsyła po informacje do przewodniczącej rady nadzorczej Agnieszki Bednarskiej. Od niej z kolei słyszymy:- Rada jest organem kolegialnym, nie mam upoważnienia, żeby wypowiadać się w mediach, proszę o skierowanie pisemnie tych pytań do rady.

Janusz Paruzel poproszony wczoraj o komentarz mówił, że wiadomość o odwołaniu dotarła do niego nieoficjalnie. Rada nadzorcza nie poinformowała go jeszcze o swojej decyzji, którą nazwał polityczną. Tajemnicą Poliszynela było, że przeciwnicy za jego odwołaniem wydeptywali ścieżki w partyjnej centrali. Krzywo patrzono na deklarację współpracy „Siarkopolu” z władzami miasta. Prezydent Grzegorz Kiełb zerwał przecież koalicję z PiS.

Krzysztof Kalinka ma 58 lat, jest ojcem Kamila Kalinki, lidera tarnobrzeskich struktur Prawa i Sprawiedliwości. Od grudnia 2015 roku Krzysztof Kalinka przewodniczył radzie nadzorczej Tarnobrzeskich Wodociągów. Funkcję tę stracił w grudniu 2016 roku, co było następstwem zmian kadrowych po zerwaniu współpracy prezydenta miasta z PiS. W przeszłości Krzysztof Kalinka kierował m.in. Tarnobrzeską Agencją Rozwoju Regionalnego, był szefem zakładowej Solidarności w Siarkopolu.W tym zakładzie przepracował ponad 30 lat.

Jak wcześniej informowaliśmy Kopalnie i Zakłady Przetwórcze Siarki Siarkopol przekształciły się z dniem 1 maja w nową spółkę skarbu państwa pod nazwą Siarkopol Tarnobrzeg sp. z o. o. Prezesem jednoosobowego zarządu został Janusz Paruzel, który z dobrym skutkiem zabiegał o komercjalizację przedsiębiorstwa. Przerwała ona trwający od 2001 roku proces likwidacji KiZPS „Siarkopol”.

Nowa spółka dominuje w Grupie Kapitałowej Siarkopol, którą tworzą też Zakłady Chemiczne, Zakład Mechaniczny oraz Zakład Produkcji Wody Pitnej w Baranowie Sandomierskim. Jak informował jej zarząd, w latach 2017-2020 Grupa Siarkopol zamierza przeprowadzić projekty inwestycyjne o wartości ok. 90 milionów zł oraz zwiększyć zatrudnienie o 100 osób.

Jedną z ostatnich decyzji Paruzela było zawarcie porozumienia płacowego w Siarkopolu, które wprowadza od 1 czerwca podwyżki wynagrodzeń dla wszystkich pracowników na poziomie co najmniej 4 proc. Regulacje wynagrodzeń w poszczególnych spółkach Grupy Siarkopol trwały od początku tego roku.

Wioletta Wojtkowiak

12 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021

Janusz Malarz IKS JEZIORO Tarnobrzeg trzy razy na podium!

rta24.eu26 października 2021

Nowe propozycje zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu21 października 2021

Przerwa w dostawie wody – 26 października 2021 r. (wtorek)

rta24.eu21 października 2021

Uczniowie z Prymasówki po praktykach w Maladze

rta24.eu20 października 2021

Lista projektów dopuszczonych do głosowania w ramach budżetu obywatelskiego

rta24.eu20 października 2021

Podsumowali płatny wjazd nad jezioro. Czy się opłacało ?

rta24.eu19 października 2021