Fotorelacje

Przez 9 dni będą pielgrzymować na Jasną Górę

Przez 9 dni będą pielgrzymować na Jasną Górę

Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią. To hasło 33. pielgrzymki na Jasną Górę, która dziś wyruszyła ze Stalowej Woli.  Pątnicy dotrą do Częstochowy 12 sierpnia. W tym roku na pielgrzymi trud zdecydowało się 678 osób. Łącznie mają do pokonania około 270 km.

Tradycyjnie już pielgrzymka rozpoczęła się mszą św. w bazylice konkatedralnej, a następnie formowały się poszczególne grupy i szły ulicami miasta w kierunku Tarnobrzega. Ze Stalowej Woli, co roku wychodzi 6 grup:

– Urszula – dekanat Rudnik nad Sanem i Ulanów,

– Florian –  parafie stalowowolskie: św. Floriana, Matki Bożej Szkaplerznej,  Zwiastowania Pańskiego oraz Jastkowice, Pilchów, Rzeczyc Długa, Turbia, Wola Rzeczycka, dekanat Gorzyce,

– Jadwiga – parafie stalowowolskie: Matki Bożej Królowej Polski, Opatrzności Bożej, Matki Bożej Różańcowej, św. Jana Pawła II oraz Pysznica, Krzaki, Jarocin, Domostwa,

– Wincenty – dekanat Nowa Dęba i Raniżów,

– Michał – parafia Trójcy Przenajświętszej w Stalowej Woli i dekanat Nisko,

– Barbara – dekanat Tarnobrzeg i Baranów Sandomierski.

W tym roku, każda osoba otrzymuje „Certyfikat Pielgrzyma”, na którym jest modlitwa na Jubileuszowy Rok Miłosierdzia, a także pątnik wpisuje po raz który uczestniczy w pielgrzymce, a także swoją intencję.

Pokonanie około 270 km na piechotę jest bardzo dużym poświęceniem. Wiele osób idzie w konkretnych intencjach czy to z prośbą, czy z podziękowaniem. Idą bez względu na to jaka panuje pogoda, nieraz przemoczeni w deszczu. Oczywiście najwięcej jest młodzieży, choć są też seniorzy, niektórzy idą już po raz kolejny.

Liczba osób, które decyduje się na to poświęcenie z roku na rok spada. Jeszcze w 1991 r. w stalowowolskiej pielgrzymce uczestniczyło 3200 osób, w 2010 r. – 1110, a w 2012 r. – 1185 osób. W ubiegłym roku wyruszyło około 850 osób, a w tym 678. Wynika to zapewne z tego, że wiele osób brało udział w Światowych Dniach Młodzieży.

Pielgrzymka przechodzi przez następujące miejscowości: Grębów, Tarnobrzeg, Sulisławice, Kurozwęki, Szydłów, Chmielnik, Kije, Jędrzejów, Goleniowy, Szczekociny, Lelów, Janów, Olsztyn, Częstochowa – Jasna Góra.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Fotorelacje

Więcej w Fotorelacje

Uczcili pamięć Kawalerzystów

rta24.eu21 września 2021

Szpital wznawia przyjęcia pacjetów

rta24.eu2 kwietnia 2020

Zapłacą po 30 tysięcy. Nie przestrzegali Kwarantanny

rta24.eu24 marca 2020

Twoje auto nie musi czekać w kwarantannie – dzięki usłudze door to door

rta24.eu24 marca 2020

Bal Mistrzów Sportu. Fotorelacja

rta24.eu10 lutego 2020

Juwe, juwe… Juwenalia tarnobrzeskie

rta24.eu20 maja 2019

Niezapomniana noc z gwiazdami sportu – fotorelacja

rta24.eu11 lutego 2019

Piersi zagrały w Gorzycach. Była zabawa!

rta24.eu25 czerwca 2018

Tak Gorzyce kibicowały biało-czerwonym

rta24.eu25 czerwca 2018