W Tarnobrzegu

Przyjdź pod pomnik i zapal świeczkę Jędrusiowi

Przyjdź pod pomnik i zapal świeczkę Jędrusiowi

Dziś przypada 74. rocznica śmierci Władysława Jasińskiego. Z tej okazji na godz. 17 na plac Tysiąclecia w Tarnobrzegu zapraszają mieszkańców organizatorzy akcji „Zapal świeczkę Jędrusiowi”.

Władysław Jasiński ps. Jędruś był nauczycielem, instruktorem harcerskim, dowódcą grupy dywersyjno-bojowej „Jędrusie” w czasie II wojny światowej. Brał udział w obronie Tarnobrzega, następnie włączył się w działalność konspiracyjną.

Stworzył młodzieżową Polską Organizację Powstańczą, zrzeszającą uczniów gimnazjum, harcerzy, członków Związku Młodej Polski, a także działaczy wiejskich. Od grudnia 1939 r. wydawał konspiracyjne pismo „Wiadomości Radiowe”, wydawane następnie jako tygodnik pod tytułem „Odwet”. Nazwą „Odwet” zaczęła się również posługiwać organizacja kierowana przez Jasińskiego.

W marcu 1941 r. organizacja została wykryta i rozbita przez Niemców. Jasiński uniknął aresztowania i przeniósł działalność na Sandomierszczyznę, gdzie w kwietniu 1941 r. powołał do życia grupę bojowo-dywersyjną. Od pseudonimu dowódcy przyjęła ona nazwę „Jędrusie”; nazwa ta stanowiła przez pewien czas synonim żołnierzy ruchu oporu w centralnej Polsce bez względu na przynależność organizacyjną. Grupa Jasińskiego dokonała wielu akcji, m.in. zajmując niemieckie transporty i magazyny żywności. Wykonywała także wyroki śmierci na konfidentach.

Władysław Jasiński zginął w walce z Niemcami w styczniu 1943 r., zdradzony przez mieszkańca wsi Tursko Wielkie. Został pochowany w zbiorowej mogile „Jędrusiów” w Sulisławicach. Jego grupa kontynuowała działalność partyzancką pod dowództwem zastępcy Jasińskiego, Józefa Wiącka (pseud. Sowa), a w październiku 1943 r. została włączona do Armii Krajowej.

Jasiński został pośmiertnie awansowany do stopnia podporucznika czasu wojny i odznaczony Orderem Virtuti Militari V klasy. W Tarnobrzegu legendarny dowódca i jego oddział zostali uhonorowani pomnikiem. Organizatorem akcji „Zapal świeczkę dla Jędrusia” jest Związek Strzelecki „Strzelec” Organizacja Społeczno-Wychowawcza Samodzielna Jednostka Strzelecka 2002 Tarnobrzeg im. Oddziału Partyzanckiego AK „Jędrusie”.

ww

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Wypadek kolejowy na tarnobrzeskim osiedlu. Policja poszukuje świadków

rta24.eu24 września 2021

Noc spisowa w Tarnobrzegu

rta24.eu22 września 2021

Czasu coraz mniej – mobilizacja dla Leosia!

rta24.eu21 września 2021

Absolutorium dla „starych” i wybory nowych władz w OSP

rta24.eu15 września 2021

W 82. rocznicę śmierci por. Józefa Sarny rusza remont pomnika

rta24.eu13 września 2021

DEZAMET dostarczył 5500 pocisków do RAKÓW

rta24.eu13 września 2021

Spisobus w Tarnobrzegu

rta24.eu9 września 2021

W Tarnobrzegu rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa

rta24.eu8 września 2021

I Tarnobrzeski Pchli Targ

rta24.eu8 września 2021