W Tarnobrzegu

Przyszły prezydent ?

Przyszły prezydent ?

Kamil Kalinka został komisarzem w Tarnobrzegu. Nie sądziliśmy, że władze PiS-u zdecydują się na ten krok. Ryzyko polegało na tym, że mieszkańcy będą traktować aresztowanie prezydenta Kiełba i mianowanie komisarzem Kalinki, jako brutalne ułatwienie sobie wygrania wyborów prezydenckich. Czyżby PiS był aż tak pewny wygranej, że machnięto ręką na takie okoliczności?

Czy Platforma wróci do gry?

Aresztowanie urzędującego prezydenta (o ile w tej sprawie nic się nie zmieni) w zasadzie wyeliminowało go z rywalizacji o następną kadencję. Tak już jest nawet w tej najbardziej lokalnej polityce, że czyjaś strata jest czyimś zyskiem. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wyeliminowanie Grzegorza Kiełba jest oczywistym zyskiem PiS-u. Jednak wcale tak być nie musi. W tej sytuacji najbardziej zyskuje PO. Nie mieli tak silnego kandydata jak urzędujący prezydent, a wystawienie własnego przeciwko niemu, mogło ich postawić w roli pożytecznego idioty względem PiS-u. Teraz PO stoi w innej sytuacji.

CBA niejako “wyczyściło im teren”. Nie trzeba być specjalnie biegłym w polityce, żeby zrozumieć jakie taka sytuacja stawia wyzwania. Jednak tarnobrzescy politycy PO zamiast rzucić się do akcji stanęli jak sparaliżowani. Powodem tego paraliżu była niejasna rola ich kolegi radnego w sprawie akcji CBA u prezydenta. Czołowi politycy nawet bali się wymieniania swojego nazwiska przy tej okazji i nabrali wody w usta. To był zasadniczy błąd.

Zamiast atakować, to się tłumaczą

Ten błąd polegał na tym, że zamiast atakować PiS i kwestionować praworządność całej sytuacji, zaczęli się odcinać od Dariusza Kołka, jako w niejasny sposób uwikłanego w sytuację. To rzeczywiście wymarzona sytuacja dla PiS-u. Cała konkurencja sparaliżowana i zajęta sobą, więc PiS może robić, co chce. Dlaczego kiedy wiadomo już było, że Kamil Kalinka będzie komisarzem lokalne struktury PO nie wydały stanowiska, że takie działanie podważa wiarygodność i polityczną bezstronność CBA?

Jak to się stało, że potrafili odciąć się od kolegi, a nie potrafili zobaczyć politycznej gry konkurencji? Więc podważyli własną wiarygodność, ale nie potrafili zareagować na gry politycznej konkurencji. Trzeba więc spytać na co czeka tarnobrzeska PO? Jest jeszcze czas, żeby podjąć skuteczną akcję, ale trzeba zebrać się do kupy.

PiS może się przeliczyć 

PO jak najszybciej musi mieć swojego kandydata na prezydenta i przystąpić do energicznej akcji w dwóch kierunkach. Pierwszy to dociskanie komisarza Kalinki. Pewnie PiS panu komisarzowi i jednocześnie kandydatowi na prezydenta będzie chciał pieniędzmi umościć drogę do wygranych wyborów, ale jak się umie zbudować odpowiednią narrację, to można sobie i z tym poradzić. Zresztą są na to świeże przykłady. W Nadarzynie koło Warszawy zmarł burmistrz. Był z PSL-u i miał fatalną opinię. Wydawało się że nic łatwiejszego, jak zrobić “swojego” komisarzem, podlać kasą i w cuglach wygrać wybory. Dokładnie tak zrobił PiS.

Okazało się jednak, że była to recepta nie na sukces, ale druzgocącą przegraną. Komisarz i kandydat PiS-u jak na ironię przegrał z kandydatem PSL-u. To nie jest jedyny przypadek w Polsce, gdzie pewny swego PiS przegrywa. Może tarnobrzeska PO lepiej przyjrzałaby się tym przypadkom. Widać PiS nie wyciąga wniosków, bo manewr z komisarzem, jako kandydatem na prezydenta robi również w Mielcu. Zobaczymy kto wyciągnie mądrzejsze wnioski i skuteczniej zadziała.

Grzegorz Poniedzielski 

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Jak zapłacić za parkowanie?

rta24.eu2 sierpnia 2021

Jarmark Dominikański już wkrótce w Tarnobrzegu

rta24.eu2 sierpnia 2021

Strzelał z wiatrówki do sąsiadki, bo go nie chciała

rta24.eu30 lipca 2021

Ćwiczenia i strzelanie z użyciem ostrej amunicji 

rta24.eu29 lipca 2021

Niebezpieczne zderzenia na drogach powiatu. Policjanci apelują

rta24.eu29 lipca 2021

Mobilny punkt spisowy w Tarnobrzegu

rta24.eu29 lipca 2021

Od 2 sierpnia parkowanie będzie płatne

rta24.eu28 lipca 2021

Kobieta okradła mieszkankę Nowej Dęby. Policja publikuje portret pamięciowy

rta24.eu27 lipca 2021

W Tarnobrzegu kierowca peugeota zderzył się z motocyklistą

rta24.eu26 lipca 2021