W Tarnobrzegu

Radioterapia w Tarnobrzegu. Miliony na likwidację białej plamy onkologii

Radioterapia w Tarnobrzegu. Miliony na likwidację białej plamy onkologii

Szpital w Tarnobrzegu jako jedyny na północnym Podkarpaciu i trzeci w województwie, po ośrodkach w Rzeszowie i Brzozowie, ma być profilowany na szpital onkologiczny i zająć się kompleksowo leczeniem nowotworów.

O tej przełomowej decyzji dla rozwoju szpitala, jaką jest budowa ośrodka radioterapii przy Centrum Onkologicznym w Tarnobrzegu poinformował wczoraj wicemarszałek podkarpacki Stanisław Kruczek. Wszystko za sprawą pozakonkursowego projektu o wartości 43 mln złotych, jaki będzie realizowany w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020.

Z mapy regionu zniknie więc kolejna biała plama, jeśli chodzi o dostępność pacjentów onkologicznych do radioterapii. Dotychczas w promieniu 70 kilometrów nie było ośrodka, który mógłby takie leczenie prowadzić, a pacjenci wymagający naświetlania odsyłani są do Rzeszowa, Brzozowa, Kielc czy Lublina.

– Plan działań dla Podkarpacia, w którym zapisaliśmy projekt dla szpitala w Tarnobrzegu uzyskał w grudniu akceptację Komitetu Sterującego w Warszawie. Dzięki niemu tarnobrzeski szpital będzie profilowany na szpital onkologiczny. To wynik dwóch lat pracy zarządu województwa – mówił Kruczek.

1-_DSC1513

Ośrodek radioterapii i nowe sale operacyjne w 2018 roku

– W szpitalu już funkcjonuje centrum onkologiczne, które cieszy się dobra opinią, funkcjonuje też oddział onkologii klinicznej i oddział dzienny chemioterapii. Mamy również poradnie, które wspierają funkcjonowanie oddziałów – onkologiczną i chirurgii onkologicznej, które uruchomiliśmy w 2015 roku. Radioterapia na Podkarpaciu jest możliwa na razie tylko w Brzozowie i Rzeszowie, a dzięki temu projektowi pacjenci będą mogli leczyć się w Tarnobrzegu – mówi dyrektor szpitala wojewódzkiego w Tarnobrzegu Wiktor Stasiak.

1-_DSC1520

Uważa, że termin zakończenia inwestycji jest ambitny, ale do dotrzymania. Plan zakłada, że w trzecim kwartale 2018 roku pomiędzy pawilonem D, a onkologicznym zakończy się budowa ośrodka radioterapii. Będzie to trzykondygnacyjny obiekt podpiwniczony. Pod ziemią znajdą się bunkry, gdzie będą umieszczone dwa akceleratory do radioterapii. W ramach projektu zakupiony zostanie także aparat RTG typu telekomando i wymieniony zostanie tomograf komputerowy.
Projekt przewiduje też adaptację pomieszczeń zajmowanych na piętrze budynku zajmowanego przez oddział ginekologii na dwie dodatkowe sale operacyjne. Sal będzie wtedy sześć. Rozbudowa bazy jest ważna, bo zabiegi chirurgiczne są trzecim podstawowym sposobem leczenia pacjentów onkologicznych. W ubiegłym roku w szpitalu przeprowadzono ich ponad 5 tysięcy.

Poradnia urologiczna już działa

– Ideą centrum onkologicznego jest to, aby pacjent, który przyjdzie został kompleksowo obsłużony, od diagnozy – po chemioterapię, radiologię, chirurgię oraz urologię – mówił Krzysztof Stolarski, zastępca dyrektora ds. lecznictwa.
Poinformował, że w szpitalu udało się otworzyć poradnię urologiczną To dopiero pierwszy krok do utworzenia oddziału lub czy pododdziału urologicznego, co pozwoli na świadczenie usług w zakresie diagnozowania i leczenia pacjentów z chorobami onkologicznymi.

1-_DSC1526

Wioletta Wojtkowiak
Zdjęcia Bogdan Myśliwiec

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Ruch na Bema częściowo przywrócony

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021

Janusz Malarz IKS JEZIORO Tarnobrzeg trzy razy na podium!

rta24.eu26 października 2021

Nowe propozycje zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu21 października 2021

Przerwa w dostawie wody – 26 października 2021 r. (wtorek)

rta24.eu21 października 2021