W Tarnobrzegu

Radni obcięli pensję prezydenta. „Dodatek specjalny czy więzienny”?

Radni obcięli pensję prezydenta. „Dodatek specjalny czy więzienny”?

Aresztowany prezydent Tarnobrzega od momentu zatrzymania pobiera 50 proc. przysługującej pensji, czyli ok. 6 tys. zł z blisko 12 tys. zł brutto. Od 1 lipca wynagrodzenie Grzegorza K. wyniesie połowę z 10 940 zł brutto.

Powołując się na nowe regulacje w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, czyli rozporządzenie nakazujące cięcie pensji włodarzy o 20 procent, Rada Miasta Tarnobrzega uchwaliła wczoraj nowe wynagrodzenie prezydenta. Pensja włodarza składa się z kilku części. I tak, jego nowe wynagrodzenie zasadnicze wyniesie 5 tys. zł, dodatek funkcyjny – 2100 zł, a dodatek za wysługę lat – 20 proc. wynagrodzenia zasadniczego. Jednak najwięcej emocji wzbudził zapis o przyznaniu prezydentowi Tarnobrzega wyższego miesięcznego dodatku specjalnego w wysokości 40 proc. wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego. Za co? „Ze względu na charakter pracy i szeroki zakres wykonywanych obowiązków”.

Na reakcję nie trzeba było długo czekać. Właśnie z tego składnika pensji szydził radny Norbert Mastalerz, proponując, by ten dodatek nazwać nie specjalnym a więziennym. – Bo jakie obowiązki wykonuje prezydent Kiełb? – pytał radnych, ale odpowiedziała mu cisza. Uznał, że to absurd i dopełnienie kompromitacji kadencji aresztowanego prezydenta. – Nie czuję się baranem, który będzie głosował za takim dodatkiem tylko dlatego, że przywódca stada tak każe – wyjaśnił Mastalerz, który skrytykował wcześniej sam pomysł ukarania samorządowców obniżką pensji za aferę z nagrodami ministrów.

Przeciwko uchwale zagłosowali Norbert Mastalerz i Sławomir Partyka. Poparło ją 12 radnych: Dariusz Bożek, Jan Dziubiński, Bożena Kapuściak, Marian Kołodziej, Halina Mudrecka, Mariusz Myszkowski, Łukasz Nowak, Leszek Ogorzałek, Waldemar Stępak, Waldemar Szwedo, Marian Zioło i Witold Zych. Głosu nie oddali: Dariusz Kołek, Wiktor Stasiak, Stanisław Uziel.

Przypomnijmy, że pensja pełniącego od 8 marca obowiązki prezydenta Kamila Kalinki wynosi 11 500 złotych brutto. Wysokość jego wynagrodzenia ustalił minister MSWiA Joachim Brudziński.

Wioletta Wojtkowiak

11 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Sytuacja hydrologiczna i meteorologiczna na naszym obszarze jest korzystna

rta24.eu3 marca 2021

Konkurs – Znów dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!

rta24.eu2 marca 2021

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rta24.eu1 marca 2021

Huta Stalowa Wola na rzecz walki z Covid-19

rta24.eu1 marca 2021

Rozpoczęto prace przy Centrum Wspinaczkowym w Tarnobrzegu

rta24.eu26 lutego 2021

Geoportal Miasta Tarnobrzega – utrudnienia z dostępnością

rta24.eu26 lutego 2021

#ekowyzwanie – “Rolnik” wyróżniony

rta24.eu25 lutego 2021

Poranny pożar samochodu w Tarnobrzegu

rta24.eu23 lutego 2021

Kopernika z sercem dla dzieci

rta24.eu22 lutego 2021