W Tarnobrzegu

Radni obcięli pensję prezydenta. „Dodatek specjalny czy więzienny”?

Radni obcięli pensję prezydenta. „Dodatek specjalny czy więzienny”?

Aresztowany prezydent Tarnobrzega od momentu zatrzymania pobiera 50 proc. przysługującej pensji, czyli ok. 6 tys. zł z blisko 12 tys. zł brutto. Od 1 lipca wynagrodzenie Grzegorza K. wyniesie połowę z 10 940 zł brutto.

Powołując się na nowe regulacje w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, czyli rozporządzenie nakazujące cięcie pensji włodarzy o 20 procent, Rada Miasta Tarnobrzega uchwaliła wczoraj nowe wynagrodzenie prezydenta. Pensja włodarza składa się z kilku części. I tak, jego nowe wynagrodzenie zasadnicze wyniesie 5 tys. zł, dodatek funkcyjny – 2100 zł, a dodatek za wysługę lat – 20 proc. wynagrodzenia zasadniczego. Jednak najwięcej emocji wzbudził zapis o przyznaniu prezydentowi Tarnobrzega wyższego miesięcznego dodatku specjalnego w wysokości 40 proc. wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego. Za co? „Ze względu na charakter pracy i szeroki zakres wykonywanych obowiązków”.

Na reakcję nie trzeba było długo czekać. Właśnie z tego składnika pensji szydził radny Norbert Mastalerz, proponując, by ten dodatek nazwać nie specjalnym a więziennym. – Bo jakie obowiązki wykonuje prezydent Kiełb? – pytał radnych, ale odpowiedziała mu cisza. Uznał, że to absurd i dopełnienie kompromitacji kadencji aresztowanego prezydenta. – Nie czuję się baranem, który będzie głosował za takim dodatkiem tylko dlatego, że przywódca stada tak każe – wyjaśnił Mastalerz, który skrytykował wcześniej sam pomysł ukarania samorządowców obniżką pensji za aferę z nagrodami ministrów.

Przeciwko uchwale zagłosowali Norbert Mastalerz i Sławomir Partyka. Poparło ją 12 radnych: Dariusz Bożek, Jan Dziubiński, Bożena Kapuściak, Marian Kołodziej, Halina Mudrecka, Mariusz Myszkowski, Łukasz Nowak, Leszek Ogorzałek, Waldemar Stępak, Waldemar Szwedo, Marian Zioło i Witold Zych. Głosu nie oddali: Dariusz Kołek, Wiktor Stasiak, Stanisław Uziel.

Przypomnijmy, że pensja pełniącego od 8 marca obowiązki prezydenta Kamila Kalinki wynosi 11 500 złotych brutto. Wysokość jego wynagrodzenia ustalił minister MSWiA Joachim Brudziński.

Wioletta Wojtkowiak

11 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

W Tarnobrzegu kierowca peugeota zderzył się z motocyklistą

rta24.eu26 lipca 2021

1 sierpnia 1944 r. Pamiętamy

rta24.eu26 lipca 2021

XIV Turniej Słowian w Tenisie Stołowym na Wózkach -Tarnobrzeg 2021

rta24.eu26 lipca 2021

Rusza opłata za wjazd nad Jezioro Tarnobrzeskie

rta24.eu23 lipca 2021

Bezpłatne badania w Tarnobrzegu

rta24.eu23 lipca 2021

Pijany kierowca tico jechał ulicami miasta

rta24.eu23 lipca 2021

Potrącenie rowerzysty przy pomniku Świętego Jana Pawła II w Tarnobrzegu

rta24.eu22 lipca 2021

Zaprezentowały się Mazdy. Z charytatywnym oddźwiękiem

rta24.eu21 lipca 2021

Rocznica Powstania Warszawskiego – Zawyją syreny

rta24.eu21 lipca 2021