W Tarnobrzegu

Radny Witold Zych: Jeśli zagłosujecie, zgadzacie się z oszczerstwami

Radny Witold Zych: Jeśli zagłosujecie, zgadzacie się z oszczerstwami

Na nic emocjonalne wystąpienia. Głosami radnych klubu PiS Witold Zych stracił stanowisko przewodniczącego komisji techniczno-inwestycyjnej Rady Miasta Tarnobrzega. 

Na 19 obecnych radnych za jego odwołaniem głosowało sześciu z klubu PiS oraz Dariusz Kołek z klubu PO. Przeciwko było czterech, oprócz Zycha to Jan Dziubiński, Sławomir Partyka, Norbert Mastalerz. Ośmioro radnych, w tym czterech członków komisji techniczno-inwestycyjnej (Kołodziej, Szwedo, Myszkowski, Ogorzałek) wstrzymało się od głosu.

sesja3

Poprzedzająca głosowanie dyskusja trwała ponad godzinę i nie była przyjemna ani dla radnego Zycha, który ciężko przeżywał swoją sytuację, ani dla słuchaczy. – Jesteśmy świadkami żenującego widowiska – skwitował opozycyjny radny Norbert Mastalerz, określając jako „słabe rzeczy” argumenty za odwołaniem szefa komisji.

sesja4

Bo dobrej współpracy nie było

Odwołanie Witolda Zycha odbyło się na wniosek klubu radnych PiS, którzy po tym, jak usunęli radnego z klubu cofnęli mu rekomendację do pełnienia funkcji przewodniczącego komisji. Z uzasadnienia uchwały można się dowiedzieć, że klubowi koledzy Zycha liczyli na dobrą z nim współpracę podczas prac komisji oraz współpracy z prezydentem i jego służbami. A tej nie było, bo jak twierdzi przewodniczący rady miasta Kamil Kalinka z PiS, radny nie zwykł omawiać swoich pomysłów i inicjatyw w gronie klubowym przed sesją, przedstawiał je dopiero na forum rady miasta. W końcu zaczęli mieć tego dość.

Kamil Kalinka2

– Praca w radzie to praca zespołowa, a radny Zych się w niej nie sprawdził –oznajmił na sesji Kalinka. W uchwale napisał też, że podjęcie inicjatywy odwołania radnego uzasadniają nienależyte zachowania i wypowiedzi Witolda Zycha w trakcie sesji. Tu Zych odbił piłeczkę żaląc się, że to przecież sam przewodniczący wielokrotnie przerywał jego wypowiedzi i miał lekceważący stosunek do nich.

„ Prezydenci, jesteście jak dzieci”

Zych denerwował się odczytując w uchwale, że „przewodniczenie Komisji powinno obligować również radnego do określonych zachowań i wypowiedzi, które w powszechnym odczuciu nie powinny przekraczać podstawowych norm kultury sprawowania mandatu radnego gminy. W ocenie Klubu Prawa i Sprawiedliwości, do której się przychyliłem, ta granica przez pana radnego Witolda Zycha była niejednokrotnie przekraczana.” Kamil Kalinka wytknął, że radny kilka razy zwrócił się do prezydenta miasta w kontrowersyjny sposób, pouczał go ku zawstydzeniu pozostałych. – Co to znaczy ? – załamał ręce Zych zwracając się do władz. – Prezydenci, jesteście jak dzieci. Nie wolno was krytykować. A przecież naszą rolą jest patrzeć na ręce władzy. Przecież prawdziwa cnota krytyk się nie boi…

1

Kamil Kalinka: Chcę patrzeć panu prosto w oczy

Witold Zych stanowisko partyjnych kolegów, którzy chcą go pozbawić szefostwa w komisji odebrał jako atak na swoją osobę. – Publicznie pan mnie poniżył, podjął w tej sprawie decyzję – powiedział do Kalinki.
Punkt po punkcie odniósł się do uzasadnienia oraz do medialnych wypowiedzi szefa rady na temat zamiarów odwołania go z funkcji przewodniczącego komisji. Uznał, że opowiadając dziennikarzom o powodach swojej decyzji przewodniczący go szkaluje i pomawia.

KamilKalinka1

Kamil Kalinka odpierał:- Potwierdzam każde jakiekolwiek wypowiedziane publicznie słowo. Chcę przy tym patrzeć prosto w oczy. Każda z tych rzeczy, które powiedziałem są prawdziwe.
Zych kilka razy zarzucił Kalince kłamstwo, gdy ten z mównicy wyjaśniał, o co mu chodzi. Cytował mu kodeks karny, żeby na koniec powiedzieć, że przewodniczącemu wybacza…

sesja2 28

Dzisiaj ja jestem atakowany, jutro wy będziecie

– Chcę podkreślić, że pełniąc funkcję przewodniczącego komisji spotykam się z uznaniem mieszkańców. Mam merytoryczne przygotowanie do pełnienia tej funkcji. Odwołanie mnie z niej jest niekorzystne. Wykonuję swoją pracę godnie i odpowiedzialnie, zgodnie z programem i linią polityczną PiS. W swojej działalności konsekwentnie realizuję program wyborczy PiS – bronił się Witold Zych. Ale to nie pomogło. Jak i prośba, z jaką zwrócił się przed głosowaniem do kolegów i koleżanek radnych: – W mojej ocenie, to nie jest tylko głosowanie nad przewodniczącym komisji, ale o to, czy państwo aprobujecie takie metody, jakie są tutaj stosowane. Czy zagłosujecie za moim odwołaniem ? To znaczy, że zgadzacie się z oszczerstwami. To teraz sprawa między złem a dobrem, uczciwością a podłością. Apeluję do was o uczciwość, bo w tej chwili toczy się walka dobra ze złem. Dzisiaj ja jestem atakowany, jutro wy będziecie. Pamiętajcie, że zło żywi się obojętnością…

głosowanie

Wbrew temu o co wnioskował Sławomir Partyka, a co stało się powodem sprzeczki, głosowania nad odwołaniem radnego nie utajniono. Tablica pokazała kto i jak głosował.
Nowym przewodniczącym komisji techniczno-inwestycyjnej został radny PiS Robert Popek. Witold Zych będzie jej zwykłym członkiem.

Witold Zych5

Tekst i zdjęcia Wioletta Wojtkowiak

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Czasu coraz mniej – mobilizacja dla Leosia!

rta24.eu21 września 2021

Absolutorium dla „starych” i wybory nowych władz w OSP

rta24.eu15 września 2021

W 82. rocznicę śmierci por. Józefa Sarny rusza remont pomnika

rta24.eu13 września 2021

DEZAMET dostarczył 5500 pocisków do RAKÓW

rta24.eu13 września 2021

Spisobus w Tarnobrzegu

rta24.eu9 września 2021

W Tarnobrzegu rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa

rta24.eu8 września 2021

I Tarnobrzeski Pchli Targ

rta24.eu8 września 2021

Kondakion o Nawróconej – Schola Węgajty. Koncert u dominikanów

rta24.eu8 września 2021

Trzyletni Leoś walczy z nowotworem. Pomóżmy!

rta24.eu8 września 2021