W powiecie

Recyklingowy piknik w Skopaniu

Recyklingowy piknik w Skopaniu

Ponad 200 uczestników, blisko 2 tony makulatury, zamek z ponad 500 rolek papierowych, 6 worków nakrętek – ekologiczny sukces pikniku „Akcja Segregacja”.

Piknik odbył się w Skopaniu i był finałem kulturalnej akcji recyklingowej, którą baranowski MGOK prowadził od kilku tygodni. Na spotkanie w Środowiskowym Domu Kultury przybyło ponad 200 uczniów i nauczycieli ze szkół z terenu całej gminy. Na początek odbyła się pogadanka o segregacji, dzieci mogły się popisać swoją wiedzą na temat tego, do jakich pojemników należy wrzucać butelki, a gdzie plastik oraz co można wykonać z odpadów. A kto nie wiedział, podczas pikniku mógł się przekonać, że jest mnóstwo możliwości.

Ważnym punktem programu był pokaz mody RECY KLINGA, czyli wykonanych podczas warsztatów kostiumów i biżuterii. Każdy element stroju powstał dzięki kreatywnemu, powtórnemu użyciu materiałów odpadowych, jak folia, tektura, styropian, butelki, nakrętki, wytłoczki po jajkach, sreberka po cukierkach i wiele innych. Stroje zostały zaprojektowane i własnoręcznie wykonane przez dzieci i młodzież oraz instruktorkę MGOK-u dr Magdę Stokłosę. Stroje i rekwizyty zaprezentowane podczas pokazu wkrótce będzie można obejrzeć na wystawie w ośrodku kultury. A wszyscy uczestnicy pikniku mogli wykonać sobie recyklingowe torebki, bransoletki, naszyjniki, kolczyki i broszki podczas warsztatów. Dla nieco młodszych odbywały się zgadywanki i quizy, dla maluszków przygotowano recyklingowe malowanki.

Podczas spotkania odbywały się także zawody sportowe, w tym kręgle butelkowe, puszkowe piramidy i inne. Drużyny poszczególnych szkół układały ze śmieci napis SEGREGACJA na czas, przeciągały linę, czy bawiły się w kija i puszkę. Ułożono także makietę baranowskiego zamku. Aby go postawić potrzebnych było ponad pół tysiąca rolek po papierze toaletowym. Najaktywniejszym uczestnikom wręczono ekologiczne nagrody i słodycze.

– Chcemy podpowiedzieć dzieciom, jak można dobrze się bawić i wesoło spędzać czas przy użyciu przedmiotów, które mamy wokół siebie – tłumaczy dyrektor MGOK-u Renata Domka. – Pobudzamy wyobraźnię i kreatywność, bawimy się, a jednocześnie uczymy porządku, niepostrzeżenie przemycamy wiedzę o segregacji i wiążemy szeroko pojętą kulturę z codziennym życiem.

Piknik był także okazją do ogłoszenia wyników gminnego konkursu plastycznego na hasło i plakat promujący segregację i/lub przestrzegający przed paleniem odpadami w domowych piecach. Wpłynęło ponad 60 prac z niemal wszystkich szkół i przedszkoli w gminie. Komisja wybrała najlepsze w każdej z kategorii. Przedszkolni uczestnicy wszyscy otrzymali wyróżnienia. W kategorii klas I-III zwyciężyła Daria Kubik, drugie miejsce przypadło Nikoli Czarneckiej, a trzecie – Jagodzie Gąsior. W kategorii IV-VI najlepszy był Łukasz Cyganek, drugie miejsce zajęła Julia Biało, a trzecie ex aequo – Magdalena Pietrzyk i Wiktoria Szpik. W najstarszej kategorii pierwsze miejsce zajęła Katarzyna Pawełek, drugie – Natalia Węgrzyńska, a trzecie Joanna Turbak. Najlepsze prace zostaną wydrukowane w dużych formatach i posłużą jako plakat promocyjny gminy.

– Bardzo cieszy fakt, że dzieci tak licznie biorą udział w tych inicjatywach – mówi burmistrz Marek Mazur. – Uczą się o ekologii i o tym, jak właściwie gospodarować odpadami, a potem tę wiedzę przynoszą do swoich domów. Dzięki ich postawie nasza gmina będzie czysta i piękna.

Podsumowano także zbiórkę makulatury pod hasłem „Zielona wymiana”. W ciągu kilku tygodni udało się zebrać nieco ponad 1800 kg makulatury. Najaktywniejszą zbieraczką była Agnieszka Romańczuk, która przyniosła aż 110 kg. Także dla niej przygotowano dodatkową nagrodę. Pozostali uczestnicy akcji otrzymają drzewka.

Sukcesem była też akcja zbiórki nakrętek na rzecz Kacperka Serafina. 4-letni chłopczyk potrzebuje pieniędzy na rehabilitację i nowe protezy amputowanej nóżki. Podczas akcji udało się zebrać 6 pękatych worów nakrętek, które zostaną przekazane rodzinie chłopca, a dochód ze sprzedaży zasili jej konto.

Źródło: MGOK Baranów Sandomierski

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

W Motyczu Poduchownym łowili i gotowali

rta24.eu29 lipca 2021

Ćwiczenia i strzelanie z użyciem ostrej amunicji 

rta24.eu29 lipca 2021

Zatrzymany podejrzany 29-latek z Nowej Dęby

rta24.eu27 lipca 2021

Kobieta okradła mieszkankę Nowej Dęby. Policja publikuje portret pamięciowy

rta24.eu27 lipca 2021

Akcja Zbiórki Krwi w Nowej Dębie

rta24.eu23 lipca 2021

Nowa Dęba – Powstaną nowe drogi

rta24.eu23 lipca 2021

Gorzyce – Zlot pełen dobrych serc

rta24.eu21 lipca 2021

Areszt tymczasowy dla sprawców rozboju

rta24.eu21 lipca 2021

Rocznica Powstania Warszawskiego – Zawyją syreny

rta24.eu21 lipca 2021