W Tarnobrzegu

Referendum w sprawie obwodnicy Tarnobrzega?

Referendum w sprawie obwodnicy Tarnobrzega?

Radny Witold Zych proponuje by w tak ważnej dla miasta sprawie zasięgnąć opinii mieszkańców. Jego zdaniem referendum można by przeprowadzić podczas głosowania nad projektami do budżetu obywatelskiego. 

Na obwodnicę od lat czekają mieszkający przy ulicy Sikorskiego, przez którą idzie ruch tranzytowy a w godzinach szczytu tworzą się tam korki. Problemem jest też hałas.Według badań Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska emisja hałasu komunikacyjnego w ciągu drogi wojewódzkiej 871 i 723 przekracza dopuszczalne normy.

Obwodnica mogłaby odciążyć centrum i usprawnić ruch, ale jej projektowany przebieg budzi ogromne emocje. Uczestnicy piątkowego spotkania skrytykowali wszystkie cztery warianty przebiegu drogi biorące początek od ulicy Sikorskiego, na wysokości stacji paliw lub myjni, w odległości około 100-200 metrów od skrzyżowania z Wisłostradą i ul. Mickiewicza. Przeciwni są puszczaniu trasy „Sikorskiego bis” przez teren ogródków działkowych i zabudowania.

Podczas konsultacji padły ostre słowa. Działkowcy i mieszkańcy osiedla Miechocin krytykują obwodnicę w wersji oszczędnościowej, która nie omija Tarnobrzega a zaczyna się i kończy w mieście. Z drugiej strony, pomysły na to, by obwodnica włączała się w drogę krajową nr 9 i biegła częściowo przez tereny gminy Nowa Dęba są nierealne. Na planowaną drogę miasto ma 50 milionów z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa i jeśli nie wykorzysta tych pieniędzy, inwestycja przepadnie.

Co dalej ? Projektanci zobowiązali się opracować jeszcze jedną, mniej krzywdzącą działkowiczów koncepcję obwodnicy. – Będziemy rozmawiać i spotykać się. Sprawy nabiorą tempa, jak tylko prezydent wróci z urlopu – słyszymy od przewodniczącego rady miasta Kamila Kalinki. Nie wyklucza też rozwiązania, jakie zaproponował radny Witold Zych, czyli zorganizowania w sprawie obwodnicy referendum.

– Nie wykluczam, ale według mnie refrendum to ostateczność, bo obwodnica dotyczy węższego grona mieszkańców. Chcemy więc rozmawiać bezpośrednio z zainteresowanymi, którzy mają problem. Chodzi przecież o to by się porozumieć, anie dzielić na zwolenników i przeciwników budowy- mówi Kamil Kalinka. Temat obwodnicy będzie dyskutowany podczas sesji 26 lipca.

Wioletta Wojtkowiak

Na zdjęciu ulica Sikorskiego.

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Wypalając trawy stwarzasz zagrożenie i spalasz to co w niej żyje !!!

rta24.eu11 maja 2021

Uciekał przed policjantami drogówki, bo spanikował

rta24.eu10 maja 2021

Tarnobrzescy Policjanci oddali hołd zmarłemu aspirantowi

rta24.eu10 maja 2021

Znów trysną fontanny

rta24.eu10 maja 2021

Namalowali pastelami świat abstrakcji

rta24.eu8 maja 2021

Łączymy siły, aby zagospodarować zdegradowane przestrzenie

rta24.eu6 maja 2021

KTS drużynowym mistrzem Polski! Po raz 30-ty!

rta24.eu6 maja 2021

Akcja edukacyjna Głosu Seniora

rta24.eu6 maja 2021

Święto 3 Maja. w Tarnobrzegu

rta24.eu4 maja 2021