W Tarnobrzegu

Referendum w sprawie obwodnicy Tarnobrzega?

Referendum w sprawie obwodnicy Tarnobrzega?

Radny Witold Zych proponuje by w tak ważnej dla miasta sprawie zasięgnąć opinii mieszkańców. Jego zdaniem referendum można by przeprowadzić podczas głosowania nad projektami do budżetu obywatelskiego. 

Na obwodnicę od lat czekają mieszkający przy ulicy Sikorskiego, przez którą idzie ruch tranzytowy a w godzinach szczytu tworzą się tam korki. Problemem jest też hałas.Według badań Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska emisja hałasu komunikacyjnego w ciągu drogi wojewódzkiej 871 i 723 przekracza dopuszczalne normy.

Obwodnica mogłaby odciążyć centrum i usprawnić ruch, ale jej projektowany przebieg budzi ogromne emocje. Uczestnicy piątkowego spotkania skrytykowali wszystkie cztery warianty przebiegu drogi biorące początek od ulicy Sikorskiego, na wysokości stacji paliw lub myjni, w odległości około 100-200 metrów od skrzyżowania z Wisłostradą i ul. Mickiewicza. Przeciwni są puszczaniu trasy „Sikorskiego bis” przez teren ogródków działkowych i zabudowania.

Podczas konsultacji padły ostre słowa. Działkowcy i mieszkańcy osiedla Miechocin krytykują obwodnicę w wersji oszczędnościowej, która nie omija Tarnobrzega a zaczyna się i kończy w mieście. Z drugiej strony, pomysły na to, by obwodnica włączała się w drogę krajową nr 9 i biegła częściowo przez tereny gminy Nowa Dęba są nierealne. Na planowaną drogę miasto ma 50 milionów z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa i jeśli nie wykorzysta tych pieniędzy, inwestycja przepadnie.

Co dalej ? Projektanci zobowiązali się opracować jeszcze jedną, mniej krzywdzącą działkowiczów koncepcję obwodnicy. – Będziemy rozmawiać i spotykać się. Sprawy nabiorą tempa, jak tylko prezydent wróci z urlopu – słyszymy od przewodniczącego rady miasta Kamila Kalinki. Nie wyklucza też rozwiązania, jakie zaproponował radny Witold Zych, czyli zorganizowania w sprawie obwodnicy referendum.

– Nie wykluczam, ale według mnie refrendum to ostateczność, bo obwodnica dotyczy węższego grona mieszkańców. Chcemy więc rozmawiać bezpośrednio z zainteresowanymi, którzy mają problem. Chodzi przecież o to by się porozumieć, anie dzielić na zwolenników i przeciwników budowy- mówi Kamil Kalinka. Temat obwodnicy będzie dyskutowany podczas sesji 26 lipca.

Wioletta Wojtkowiak

Na zdjęciu ulica Sikorskiego.

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Ruch na Bema częściowo przywrócony

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021

Janusz Malarz IKS JEZIORO Tarnobrzeg trzy razy na podium!

rta24.eu26 października 2021

Nowe propozycje zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu21 października 2021

Przerwa w dostawie wody – 26 października 2021 r. (wtorek)

rta24.eu21 października 2021