W Tarnobrzegu

REPUBLIKA TARNOBRZESKA-DEKOMUNIZACJA TARNOBRZEGA?

REPUBLIKA TARNOBRZESKA-DEKOMUNIZACJA TARNOBRZEGA?

TARNOBRZESKIE ULICE DO DEKOMUNIZACJI

W Polsce trwa proces zmiany nazw ulic, placów i usuwania z miejsc publicznych pomników symbolizujących komunistyczne rządy. Wszystko to odbywa się pod nadzorem IPN-u i w wielu miastach wygląda na jakieś szaleństwo. Przeglądając spis ulic Tarnobrzega można odnieść wrażenia, że miasto pod tym względem zostało już dawno zdekomunizowane. Jednak patrząc na szaleństwo dekomunizatorów w innych miastach, to i w Tarnobrzegu dałoby się to i owo zdekomunizować.

PODEJRZANI I NIEPEWNI

Wśród patronów tarnobrzeskich ulic i placów znajduje się trzech, których dekomunizatorzy mogą uznać za co najmniej podejrzanych. Na pierwszy ogień idzie poeta Władysław Broniewski. Uznawany za wybitnego twórcę, długo przemilczany, ponownie wraca do panteonu polskiej poezji. Jednak faktem jest, że w okresie PRL-u, a zwłaszcza w latach stalinizmu Broniewski był pieszczochem komunistycznej władzy, której odpłacał się twórczością sławiącą rewolucję bolszewicką, Stalina itp. Co zatem przeważy? Jak już widać Broniewski jako patron ulic robi się dla dekomunizatorów ogólnopolskim problemem. Drugi patron, który jest podejrzany, to Ludwik Waryński. Co prawda nie miał nic wspólnego z komunizmem, ale za czasów PRL-u zrobiono z niego “męczennika za sprawę klasy robotniczej” i nawet umieszczono jego wizerunek na jednym z banknotów. Jako, że wartość tego banknotu pokrywała się mniej więcej z wartością pół litra popularnej wódki, Waryński klasie robotniczej nie kojarzył się z “rewolucyjną walką o dyktatur proletariatu”.

Trzeci patron nie jest podejrzany, ale niepewny. Chodzi o Bolesława Śmiałego. Złośliwi mówią, że księża rządzą w dzisiejszej Polsce, a Kościół katolicki jest nie tyle państwem w państwie, co państwem nad państwem. Tymczasem król Bolesław Śmiały przeszedł do historii jako zabójca biskupa Stanisława ze Szczepanowa, obecnie świętego Stanisława, patrona Polski. Bolesław Śmiały stał patronem tych, którzy walczą o oddzielenie państwa od Kościoła i niedopuszczanie do ingerowania przez duchowieństwo w życie publiczne. W II RP jedna z loży masońskich nosiła imię Bolesława Śmiałego. Ten tragiczny monarcha uchował się jako patron ulicy w Tarnobrzegu chyba przez niewiedzę. Czy uchroni się przed dekomunizatorami? A swoją drogą to bardzo rzadki patron ulic w Polsce i ciekawe kto i w jakich okolicznościach zrobił go patronem ulicy w Tarnobrzegu.

ZDEKOMUNIZOWANI DO PONOWNEGO ZDEKOMUNIZOWANIA

Są również w Tarnobrzegu trzy ulice, które niby można uznać za zdekomunizowane, ale dekomunizatorom z pisowskim  podniebieniem mogą spędzać sen z powiek. Pierwsza z tych ulic, to ulica Batalionów Chłopskich. Ta formacja niby nie komunistyczna, ale wielu jej członków zasiliło szeregi MO i nawet UB. I jak się ma to nie gryźć z Hieronimem Dekutowskim “Zaporą”? To trochę jak problem z dzisiejszym PSL-em. Niby spodnie i marynarka nie z “opozycji totalnej”, ale z kapeluszem już nie wiadomo.

Podobny problem jest  z ulicą Partyzantów. Kiedy nadawano nazwę ulicy wiadomo były, którzy partyzanci “słuszni”, a którzy nie. Właśnie ci z Batalionów Chłopskich byli trochę “niesłuszni”, ale bardziej “słuszni”. Teraz “słuszność” zmieniła wektor w kierunku partyzantów od “Zapory”, ale świadomość okoliczności nadania nazwy ulicy pozostała dlatego nazwa ulicy może się nie utrzymać. Jak widać w najgorszej sytuacji znalazł się patronat Batalionów Chłopskich, bo jak nomen omen na wiejskim weselu orkiestra; w razie awantury bierze w mordę i od strony pana młodego i od strony panny młodej, o zniszczonych instrumentach nie wspominając.

Ostatnia ulica mogąca budzić niepokój dekomunizatorów, to ulica Tysiąclecia. Nazywając tak tę ulicę autorzy mieli na myśli oficjalne, państwowe obchody tysiąclecia państwa polskiego w 1966 roku. Robiono je w opozycji do kościelnych obchodów tysiąclecia chrztu Polski. Problem w tym, że dla dekomunizatorów z IPN w 1966 roku żadnego państwa polskiego nie było tylko sowiecka kolonia. I co tu zrobić? Mamy pomysł, żeby i dekomunizatorzy byli syci i mieszkańcy ulicy cali, czyli nie narażeni na koszty i zamieszanie związane ze zmianą nazwy ulicy. Proponujemy nazwać ulicę tysiąclecia chrztu Polski. Koszt będzie polegał na zmianie tablic z nazwą ulicy, a mieszkańcy w takich nazwach i tak używają skrótów, więc dalej będą mówić ulica Tysiąclecia.

MAŁA KOMUNIZACJA NIE ZASZKODZI

Na koniec mielibyśmy mały postulat. Chodzi o osobę księdza Eugeniusza Okonia, która niewątpliwie zapisała się w historii Tarnobrzega. Postać to bardzo kontrowersyjna, ale czyż taką nie jest Bolesław Śmiały? W latach dziewięćdziesiątych w Tarnobrzegu wymazano wszelkie ślady po Republice Tarnobrzeskiej, a czy to się komuś podoba, czy nie to poprzez nią Tarnobrzeg zapisał się w historii. Radykał, populista i demagog był jednak ksiądz Okoń postacią nietuzinkową, a Republika Tarnobrzeska ciekawym epizodem w procesie odradzania się niepodległego państwa polskiego. Ksiądz Okoń był postacią niewygodną dla obu stron. Za PRL-u nadawał się z jednej strony na rewolucjonistę, ale z drugiej strony ksiądz. Po upadku PRL-u nadal był kłopotem, bo z jednej strony ksiądz, ale z drugiej lewicowy radykał i demagog. No bady is perfect, jak mówi klasyk, a pamięć Republiki Tarnobrzeskiej i księdza Okonia powinna być w Tarnobrzegu przywrócona. To taka kropla “komunizacji” w całej beczce dekomunizacji. Czy współczesne władze Tarnobrzega stać na taki akt odwagi?

WERONIKA PRZESTÓJ

2 komentarze

Komentarze

  1. Antek

    3 września 2017 at 19:06

    Po co jątrzyc?Czemu mają słuźyc te wypociny?

  2. luba

    4 września 2017 at 22:03

    pewnie jego dziadek kradł i pił z okoniem

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Pamięci zastrzelonych górników

rta24.eu25 września 2020

“Rolnik ” stawia na ekologię

rta24.eu22 września 2020

Bilans zdarzeń drogowych podczas minionego weekendu

rta24.eu21 września 2020

81.rocznica sowieckiej agresji – obchody w Tarnobrzegu

rta24.eu21 września 2020

Kolejna pomoc dla Domu Pomocy Społecznej

rta24.eu18 września 2020

Uwaga – zmiana trasy autobusów miejskich!

rta24.eu18 września 2020

Studiuj na WMT Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli

rta24.eu17 września 2020

Kino Wisła zaprasza na filmy

rta24.eu17 września 2020

Policjanci i radio “Leliwa” promowali akcję “Bezpieczna droga do szkoły”

rta24.eu17 września 2020