Fotorelacje

Rolnicze święto w Knapach

Rolnicze święto w Knapach

Były podziękowania, prezentacje wieńców, sułtan arabski, deszcz dolarów, pełne humoru przyśpiewki i – mimo deszczu – zabawa do białego rana. W Knapach odbyły się dożynki Gminy Baranów Sandomierski.

Kilkaset osób zgromadziło się w Knapach, by podziękować za tegoroczne plony. Przybyli tu rolnicy z całej Gminy i okolic, bo jak powiedział sołtys wsi Andrzej Sudoł: „To największe rolnicze święto! A po ciężkiej pracy czas na odpoczynek i zabawę w gronie przyjaciół.”

Najpierw odbyła się uroczysta msza, a po niej kolorowy korowód z kapelą na czele udał się na stadion w Knapach, gdzie odbyła się część obrzędowa. Po powitaniu wszystkich zebranych nastąpiło zwyczajowe przekazanie chleba, który sprawiedliwie podzielił Burmistrz Marek Mazur. Kawałek bochna dostał każdy uczestnik dożynek. Była to też okazja do przekazania podziękowań. Gratulacje dla rolników i władz Gminy złożył m.in. poseł Zbigniew Chmielowiec. Burmistrz kolei podkreślił, że samorząd cieszy się wsparciem wielu instytucji oraz pozyskuje pieniądze na inwestycje, czego przykładem jest nowa droga w Knapach.

13 sołectw zaprezentowało swoje wieńce dożynkowe, czyli „kopki”. Nieśli je oddelegowani mieszkańcy ubrani w stroje ludowe i – w jednym przypadku – arabskiego potentata naftowego, który obrzucił wszystkich dolarami…
Zgromadzeni mogli nie tylko podziwiać kunszt osób, które wieńce wyplatały, ale także posłuchać zabawnych śpiewek o osobach owymi kopkami obdarowanych. Wśród nich zawsze są postacie, które zasłużyły się danej społeczności, aktywnie w niej działają, pomagają jej. W gronie tegorocznych laureatów byli przedsiębiorcy, działacze, społecznicy, ale także m.in. radna sejmiku wojewódzkiego Ewa Draus, czy firma Fenix Metals.

Odnowiono także zwyczaj konkursu wieńca dożynkowego. Największym uznaniem cieszyły się kopki Dąbrowicy, Skopania oraz Knapów i ich autorzy otrzymali nagrody ufundowane przez sponsora. Wszyscy uczestnicy otrzymali ponadto pamiątkowe dyplomy.

Do tradycji należy także przekazanie wiechy gospodarzom następnych dożynek. Wiemy już zatem, że za rok organizatorem będzie sołectwo Dąbrowica, którego sołtys od razu zapowiedział, że zamierza dorównać tegorocznym gospodarzom.
Każdy z uczestników dożynek mógł pokosztować pysznych potraw, dla dzieci bezpłatnie zostały udostępnione dmuchańce. A wieczorem rozpoczęła się zabawa taneczna, która potrwała do późnych godzin nocnych. Mimo rzęsistego deszczu amatorów hulanek nie brakowało. Przerwał je tylko na chwilę pokaz fajerwerków.

źródło: MGOK Baranów Sandomierski

fot. Tomasz Młyniec

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Fotorelacje

Więcej w Fotorelacje

Uczcili pamięć Kawalerzystów

rta24.eu21 września 2021

Szpital wznawia przyjęcia pacjetów

rta24.eu2 kwietnia 2020

Zapłacą po 30 tysięcy. Nie przestrzegali Kwarantanny

rta24.eu24 marca 2020

Twoje auto nie musi czekać w kwarantannie – dzięki usłudze door to door

rta24.eu24 marca 2020

Bal Mistrzów Sportu. Fotorelacja

rta24.eu10 lutego 2020

Juwe, juwe… Juwenalia tarnobrzeskie

rta24.eu20 maja 2019

Niezapomniana noc z gwiazdami sportu – fotorelacja

rta24.eu11 lutego 2019

Piersi zagrały w Gorzycach. Była zabawa!

rta24.eu25 czerwca 2018

Tak Gorzyce kibicowały biało-czerwonym

rta24.eu25 czerwca 2018