W Tarnobrzegu

Rowerowe rewolucje: Smartfon i jazda

Rowerowe rewolucje: Smartfon i jazda

Prawdopodobnie już od kwietnia w Tarnobrzegu będzie można wypożyczać rowery za pomocą aplikacji na smartfona. Do wprowadzenia systemu przymierza się prezydent miasta, który prowadzi w tej sprawie rozmowy z Grzegorzem Bargielskim, właścicielem firmy Geobike.

Dlaczego oferta wydała się władzom taka atrakcyjna? W odróżnieniu od tradycyjnych systemów spotykanych w wielu miastach, korzystanie z GEOvelo OS nie wymaga budowy stacji dokujących. Odpadają więc koszty budowy drogiej infrastruktury do parkowania i wypożyczania rowerów. Mają one wbudowany nadajnik GPS, dzięki czemu operator zna ich lokalizację.

Do odblokowania roweru potrzebny jest jednak smartfon, a dokładniej aplikacja, dzięki której użytkownik zarejestruje się w systemie i opłaci jazdę za pośrednictwem operatora płatności internetowych PayU. Aby aktywować konto trzeba je zasilić 20 zł, a potem pilnować, aby pozostała na nim przynajmniej połowa tej kwoty, inaczej wypożyczenie nie będzie możliwe.

Ile ma kosztować godzina jazdy? Podstawowa stawka to 3 złote, a maksymalna to 9 zł (powyżej trzech godzin). Rower trzeba zwrócić przed północą, żeby operator nie naliczył kolejnej opłaty. Operator przewiduje także abonamenty miesięczny i roczny w wysokości: 49 zł i 199 zł.

rower (3)

Roweru nie można odstawić w dowolne miejsce. Aplikacja „pilnuje”, by zaparkować dwa kółka tyko w dozwolonych punktach. Umożliwia także rezerwację roweru, co jest przydatne podczas przerwy w podróży. Nie ma ryzyka, że nasz rower wypożyczy ktoś inny.

Jak poinformował na wczorajszej konferencji prezydent Grzegorz Kiełb, w Tarnobrzegu wraz z sezonem mogłoby się pojawić od 80 do 100 rowerów dostępnych w 10 bazach startowych. Kwestią do ustalenia jest, z jakich miejsc będzie można je wypożyczyć oraz na jakim obszarze z nich korzystać – czy tylko w granicach miasta a może poza. Rowery będą dostępne wyłącznie w „dorosłej” 26-calowej wersji.

rower (2)

Wioletta Wojtkowiak

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Ćwiczenia i strzelanie z użyciem ostrej amunicji 

rta24.eu29 lipca 2021

Niebezpieczne zderzenia na drogach powiatu. Policjanci apelują

rta24.eu29 lipca 2021

Mobilny punkt spisowy w Tarnobrzegu

rta24.eu29 lipca 2021

Od 2 sierpnia parkowanie będzie płatne

rta24.eu28 lipca 2021

Kobieta okradła mieszkankę Nowej Dęby. Policja publikuje portret pamięciowy

rta24.eu27 lipca 2021

W Tarnobrzegu kierowca peugeota zderzył się z motocyklistą

rta24.eu26 lipca 2021

1 sierpnia 1944 r. Pamiętamy

rta24.eu26 lipca 2021

XIV Turniej Słowian w Tenisie Stołowym na Wózkach -Tarnobrzeg 2021

rta24.eu26 lipca 2021

Rusza opłata za wjazd nad Jezioro Tarnobrzeskie

rta24.eu23 lipca 2021