W Tarnobrzegu

Rowerowe rewolucje: Smartfon i jazda

Rowerowe rewolucje: Smartfon i jazda

Prawdopodobnie już od kwietnia w Tarnobrzegu będzie można wypożyczać rowery za pomocą aplikacji na smartfona. Do wprowadzenia systemu przymierza się prezydent miasta, który prowadzi w tej sprawie rozmowy z Grzegorzem Bargielskim, właścicielem firmy Geobike.

Dlaczego oferta wydała się władzom taka atrakcyjna? W odróżnieniu od tradycyjnych systemów spotykanych w wielu miastach, korzystanie z GEOvelo OS nie wymaga budowy stacji dokujących. Odpadają więc koszty budowy drogiej infrastruktury do parkowania i wypożyczania rowerów. Mają one wbudowany nadajnik GPS, dzięki czemu operator zna ich lokalizację.

Do odblokowania roweru potrzebny jest jednak smartfon, a dokładniej aplikacja, dzięki której użytkownik zarejestruje się w systemie i opłaci jazdę za pośrednictwem operatora płatności internetowych PayU. Aby aktywować konto trzeba je zasilić 20 zł, a potem pilnować, aby pozostała na nim przynajmniej połowa tej kwoty, inaczej wypożyczenie nie będzie możliwe.

Ile ma kosztować godzina jazdy? Podstawowa stawka to 3 złote, a maksymalna to 9 zł (powyżej trzech godzin). Rower trzeba zwrócić przed północą, żeby operator nie naliczył kolejnej opłaty. Operator przewiduje także abonamenty miesięczny i roczny w wysokości: 49 zł i 199 zł.

rower (3)

Roweru nie można odstawić w dowolne miejsce. Aplikacja „pilnuje”, by zaparkować dwa kółka tyko w dozwolonych punktach. Umożliwia także rezerwację roweru, co jest przydatne podczas przerwy w podróży. Nie ma ryzyka, że nasz rower wypożyczy ktoś inny.

Jak poinformował na wczorajszej konferencji prezydent Grzegorz Kiełb, w Tarnobrzegu wraz z sezonem mogłoby się pojawić od 80 do 100 rowerów dostępnych w 10 bazach startowych. Kwestią do ustalenia jest, z jakich miejsc będzie można je wypożyczyć oraz na jakim obszarze z nich korzystać – czy tylko w granicach miasta a może poza. Rowery będą dostępne wyłącznie w „dorosłej” 26-calowej wersji.

rower (2)

Wioletta Wojtkowiak

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Podsumowali płatny wjazd nad jezioro. Czy się opłacało ?

rta24.eu19 października 2021

Otwarty Puchar Makroregionu Wschodniego Oyama w Tarnobrzegu

rta24.eu19 października 2021

Podkarpackie media ciekawe Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu19 października 2021

Odciski palców i podpis. Nowe dowody już niebawem

rta24.eu15 października 2021

Plaża w brajlu!

rta24.eu13 października 2021

W Tarnobrzegu kobieta została okradziona na tzw. „przewałkę’

rta24.eu13 października 2021

Wyniki weryfikacji projektów złożonych do budżetu obywatelskiego

rta24.eu13 października 2021

„Rolnik” złotą szkołą NBP

rta24.eu8 października 2021

Wójt Gminy Gorzyce zaprasza do akcji oddawania krwi

rta24.eu8 października 2021