Kronika Policyjna

Rowerzysto! Uważaj na drodze

Rowerzysto! Uważaj na drodze

Na drogach Podkarpacia doszło wczoraj do kilku zdarzeń z udziałem rowerzystów. W trzech wypadkach ranne zostały dzieci – dwóch 8-latków i 15-letnia dziewczyna. Pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach, gdy jedziemy rowerem albo gdy na jednośladach jeżdżą nasze dzieci.

Do pierwszego wypadku z udziałem rowerzysty doszło wczoraj około godz. 11, w Teleśnicy Oszwarowej w powiecie bieszczadzkim. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący rowerem 8-latek wyjechał z bocznej drogi wprost pod jadącego fiata seicento. Chłopiec z urazem głowy i kręgosłupa został przetransportowany śmigłowcem do szpitala.

Policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia, do którego doszło wczoraj około godz. 16.30 w miejscowości Cieklin w powiecie jasielskim. 8-latek jadąc na rowerze prawdopodobnie stracił nagle panowanie nad pojazdem i przewrócił się na jezdnię. Chłopca z urazem głowy trafił do szpitala.

Pamiętajmy, że jeśli dziecko nie skończyło 10 lat, czyli wieku, od którego może posiadać kartę rowerową, poruszając się rowerem powinno przebywać pod opieką kogoś starszego. Czasami wystarczy dosłownie chwila naszej nieuwagi, by dziecko na rowerze zjechało z chodnika na jezdnię wprost pod jadący samochód, a kierowca może nie mieć możliwości wyhamować. Rodzic jadący rowerem może jechać chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy pod jego opieką znajduje się dziecko w wieku do 10 lat kierujące rowerem. Dziecko powinno jechać przed nami lub po wewnętrznej stronie chodnika.

Wczoraj około godz. 17, w Rudniku nad Sanem w powiecie niżańskim doszło do dość nietypowego zdarzenia z udziałem dwóch rowerzystek. Jadące drogą lokalną obok siebie na rowerach 15-latki, w pewnym momencie zahaczyły się kierownicami i upadły na jezdnię. Jedna z rowerzystek złamała rękę.

Przypominamy, że kodeks drogowy w art. 33 ust. 3a – dopuszcza wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. Rowerzyści mogą jeździć obok siebie na drogach mało uczęszczanych, gdzie ich wyprzedzanie dla kierowców samochodów nie stanowi problemu. Na ruchliwych, wąskich, krętych drogach, na jezdniach w miastach, gdy wyprzedzenie pary rowerzystów staje się niebezpieczne, jadące w ten sposób na jednośladach osoby mogą odpowiadać za wykroczenie.

Okoliczności wypadku w Rudniku nad Sanem pokazują, że jadąc obok siebie należy także pamiętać o zachowaniu bezpiecznego odstępu między rowerami. Gdyby do podobnego zdarzenia doszło na ruchliwej drodze, mogłoby ono być znacznie tragiczniejsze w skutkach.

źródło: KWP Rzeszów

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Kronika Policyjna

Więcej w Kronika Policyjna

W Nowej Dębie seniorka straciła oszczędności – Policja szuka złodzieja

rta24.eu25 lutego 2021

Kierowca jechał 112 km/h- Zatrzymany przez grupę SPEED

rta24.eu24 lutego 2021

31- latek kradł perfumy znanych marek

rta24.eu24 lutego 2021

Policjantka rozpoznała mężczyznę poszukiwanego listem gończym

rta24.eu22 lutego 2021

W Tarnobrzegu rodzice pozostawili niemowlę bez opieki

rta24.eu18 lutego 2021

Dwóch pijanych mężczyzn kierowało jednym samochodem

rta24.eu17 lutego 2021

Tarnobrzescy policjanci podsumowali 2020 r.- Było bezpieczniej !

rta24.eu16 lutego 2021

Policjanci pomogli mężczyznom śpiącym na mrozie

rta24.eu12 lutego 2021

Policjanci rozmawiali z uczniami o bezpiecznym korzystaniu z internetu

rta24.eu11 lutego 2021