Kronika Policyjna

Rowerzysto! Uważaj na drodze

Rowerzysto! Uważaj na drodze

Na drogach Podkarpacia doszło wczoraj do kilku zdarzeń z udziałem rowerzystów. W trzech wypadkach ranne zostały dzieci – dwóch 8-latków i 15-letnia dziewczyna. Pamiętajmy o kilku podstawowych zasadach, gdy jedziemy rowerem albo gdy na jednośladach jeżdżą nasze dzieci.

Do pierwszego wypadku z udziałem rowerzysty doszło wczoraj około godz. 11, w Teleśnicy Oszwarowej w powiecie bieszczadzkim. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kierujący rowerem 8-latek wyjechał z bocznej drogi wprost pod jadącego fiata seicento. Chłopiec z urazem głowy i kręgosłupa został przetransportowany śmigłowcem do szpitala.

Policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia, do którego doszło wczoraj około godz. 16.30 w miejscowości Cieklin w powiecie jasielskim. 8-latek jadąc na rowerze prawdopodobnie stracił nagle panowanie nad pojazdem i przewrócił się na jezdnię. Chłopca z urazem głowy trafił do szpitala.

Pamiętajmy, że jeśli dziecko nie skończyło 10 lat, czyli wieku, od którego może posiadać kartę rowerową, poruszając się rowerem powinno przebywać pod opieką kogoś starszego. Czasami wystarczy dosłownie chwila naszej nieuwagi, by dziecko na rowerze zjechało z chodnika na jezdnię wprost pod jadący samochód, a kierowca może nie mieć możliwości wyhamować. Rodzic jadący rowerem może jechać chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy pod jego opieką znajduje się dziecko w wieku do 10 lat kierujące rowerem. Dziecko powinno jechać przed nami lub po wewnętrznej stronie chodnika.

Wczoraj około godz. 17, w Rudniku nad Sanem w powiecie niżańskim doszło do dość nietypowego zdarzenia z udziałem dwóch rowerzystek. Jadące drogą lokalną obok siebie na rowerach 15-latki, w pewnym momencie zahaczyły się kierownicami i upadły na jezdnię. Jedna z rowerzystek złamała rękę.

Przypominamy, że kodeks drogowy w art. 33 ust. 3a – dopuszcza wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego. Rowerzyści mogą jeździć obok siebie na drogach mało uczęszczanych, gdzie ich wyprzedzanie dla kierowców samochodów nie stanowi problemu. Na ruchliwych, wąskich, krętych drogach, na jezdniach w miastach, gdy wyprzedzenie pary rowerzystów staje się niebezpieczne, jadące w ten sposób na jednośladach osoby mogą odpowiadać za wykroczenie.

Okoliczności wypadku w Rudniku nad Sanem pokazują, że jadąc obok siebie należy także pamiętać o zachowaniu bezpiecznego odstępu między rowerami. Gdyby do podobnego zdarzenia doszło na ruchliwej drodze, mogłoby ono być znacznie tragiczniejsze w skutkach.

źródło: KWP Rzeszów

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kronika Policyjna

Więcej w Kronika Policyjna

Kierowca seata wybrał się na zakupy, miał blisko 3 promile

rta24.eu21 września 2021

Policjanci pomogli 47-latkowi, który wyziębiony leżał na deszczu

rta24.eu20 września 2021

Policjanci odnaleźli 81-latkę i otoczyli ją opieką

rta24.eu17 września 2021

Wypadek w Stalach- Ranni dwaj policjanci

rta24.eu17 września 2021

Coraz więcej osób bez maczek w pomieszczeniach, będą wzmożone kontrole

rta24.eu16 września 2021

47-latek z Tarnobrzega z zarzutami o nękanie i groźby

rta24.eu16 września 2021

Pożar aut ciężarowych w Baranowie Sandomierskim.

rta24.eu15 września 2021

Wypadek w Dymitrowie Dużym. Piesza zginęła pod kołami ciężarówki

rta24.eu15 września 2021

Policyjni wodniacy podsumowali działania nad Jeziorem

rta24.eu15 września 2021