W Tarnobrzegu

Rozlicz PIT za 2017 rok przez Internet

Rozlicz PIT za 2017 rok przez Internet

Rozliczenie w formie elektronicznej to najszybszy i najprostszy sposób złożenia zeznania podatkowego. Przez Internet można wysłać : PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-16A, PIT-19A, PIT-CFC wraz z załącznikami. W ten sam sposób składa się również korektę tych deklaracji.

Dlaczego warto rozliczyć się przez Internet? To m.in. oszczędność czasu, brak kosztów, łatwość wypełnienia, bezpieczeństwo przesyłanych danych, gwarancja składanej deklaracji, szybszy zwrot nadpłaty, ochrona środowiska.
Zeznanie można złożyć na różne sposoby korzystając z: e-deklaracji, PFR-u, PIT-WZ-u.

e-Deklaracje

e-Deklaracje to aplikacja do szybkiego, bezpiecznego i bezpłatnego wysyłania zeznań przez Internet bezpośrednio do urzędu skarbowego.
Jak wysłać formularz? To bardzo proste:
-pobierz i zainstaluj Wtyczkę (plug in),
-wypełnij formularz, podpisz i wyślij,
-pobierz Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO). Traktowane jest ono na równi z dowodem nadania listu poleconego czy potwierdzeniem złożenia zeznania bezpośrednio w urzędzie skarbowym.

Za pośrednictwem aplikacji można wysłać: PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-16A, PIT-19A, PIT-CFC wraz z załącznikami, a także korektę tych deklaracji. Wszystkie rodzaje deklaracji można podpisać podpisem kwalifikowanym.

Dokumenty te można podpisać również bez podpisu kwalifikowanego tzw. danymi autoryzującymi (to podpis elektroniczny, który zapewnia autentyczność deklaracji opartych na danych autoryzujących). System gwarantuje również bezpieczeństwo przesyłanych danych. Dzięki autoryzacji do minimum spada ryzyko, że ktoś się pod ciebie podszyje.

Najwyższą gwarancję bezpieczeństwa dają tylko formularze i aplikacja e-Deklaracje Desktop udostępnione na Portalu Podatkowym. W przypadku pojawienia się wątpliwości zawsze możesz skorzystać z instrukcji obsługi formularzy interaktywnych zamieszczonej w zakładce Instrukcje .
PIT przez e-Deklaracje złożysz do 30 kwietnia 2018 r.

PFR

PFR to wstępnie wypełnione zeznanie podatkowe. Usługa jest dostępna od 15 marca 2018 r. Mogą z niej skorzystać podatnicy, którzy rozliczają się na formularzach PIT-37 i PIT-38.

Na czym polega PFR?
Urząd skarbowy przygotuje za ciebie PIT, a ty możesz skorzystać z propozycji rozliczenia lub nie. Jeśli skorzystasz, to sprawdź dane, podpisz i wyślij deklarację. Możesz także uzupełnić zeznanie o ulgi np. na dzieci, odliczenia oraz przekazać kwotę 1% dla wskazanej przez ciebie organizacji pożytku publicznego. PFR możesz złożyć do 30 kwietnia 2018 r.

PIT-WZ

PIT- WZ to wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego przez urząd skarbowy. Urząd wypełni dla ciebie PIT-37, ty go zaakceptujesz lub odrzucisz.
Za pomocą PIT-WZ prześlesz do urzędu skarbowego informacje o korzystaniu z odliczeń od podatku lub dochodu, np. z ulgi na dzieci, wydatków na cele rehabilitacyjne, podwyższonych kosztów uzyskania przychodów czy podasz dane wybranej organizacji pożytku publicznego, której chcesz przekazać 1% podatku.

Urząd skarbowy, na podstawie danych z twojego wniosku PIT-WZ oraz informacji od pracodawców lub organów rentowych, przygotuje PIT-37 i udostępni go na Portalu Podatkowym.

Wniosek PIT-WZ możesz złożyć do 16 kwietnia 2018 r. A może złożyć go każdy kto kto uzyskał w 2017 r. przychody – wykazane przez płatników lub organy rentowe w informacjach: PIT-11, PIT-R, PIT-8C, PIT-40A/PIT-11A – które należy ująć w zeznaniu podatkowym PIT-37. Nie ma znaczenia, czy rozliczasz się sam, czy wspólnie z małżonkiem, czy jako osoba samotnie wychowująca dzieci – we wniosku wskażesz sposób rozliczenia. Wniosek PIT-WZ może złożyć wyłącznie podatnik. Nie ma możliwości złożenia wniosku przez pełnomocnika.

Złożenie wniosku PIT-WZ nie oznacza złożenia zeznania podatkowego za  2017 r. Dopiero na podstawie tego wniosku urząd skarbowy sporządza twoje zeznanie podatkowe PIT-37.

Dodatkowo jeśli jesteś emerytem lub rencistą, dostałeś od od organu rentowego (np. z ZUS) roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40A za 2017 r.,nie uzyskałeś w 2017 r. innych dochodów, które powinieneś wykazać w zeznaniu podatkowym na formularzu PIT-37 albo PIT-36.i zamierzasz przekazać 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego, wystarczy złożyć PIT-OP.

PIT-OP to oświadczenie o przekazaniu 1% podatku organizacji pożytku publicznego (OPP).  Złożenie PIT-OP oznacza, że wyrażasz zgodę na przekazanie kwoty w wysokości 1% podatku należnego dla wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP).

Dlaczego warto złożyć oświadczenie PIT-OP?

W poprzednich latach, jeśli chciałeś przekazać 1% podatku, musiałeś wypełnić całe zeznanie podatkowe. Teraz wystarczy złożyć krótkie oświadczenie PIT-OP. Oszczędzasz więc czas i zmniejszasz ryzyko popełnienia błędów, które wynikają np. z przepisywania danych z informacji od organu rentowego (PIT-40A) czy błędów rachunkowych.

W oświadczeniu PIT-OP wskazujesz tylko numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego tej organizacji pożytku publicznego, której chcesz przekazać 1% swojego  podatku. I tyle – resztę za ciebie zrobi urząd skarbowy.

Oświadczenie PIT-OP w formie elektronicznej może złożyć tylko podatnik. Nie może tego zrobić pełnomocnik. Oświadczenie w formie papierowej może być złożone zarówno przez podatnika, jak i ustanowionego pełnomocnika. Oświadczenie PIT-OP możesz złożyć do 30 kwietnia 2018 r.

źródło: Ministerstwo Finansów / Urząd Skarbowy w Nisku

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Ruch na Bema częściowo przywrócony

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021

Janusz Malarz IKS JEZIORO Tarnobrzeg trzy razy na podium!

rta24.eu26 października 2021

Nowe propozycje zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu21 października 2021

Przerwa w dostawie wody – 26 października 2021 r. (wtorek)

rta24.eu21 października 2021