W powiecie

Ruszyły konsultacje Planów Zarządzania Ryzykiem Powodziowym

Ruszyły konsultacje Planów Zarządzania Ryzykiem Powodziowym

Ruszyły konsultacje Planów Zarządzania Ryzykiem Powodziowym. Każdy z mieszkańców ma prawo zgłoszenia swoich uwag poprzez m.in. stronę internetową www.stoppowodzi.pl

Konsultacje powinny zainteresować osoby, które mają swoje nieruchomości w obszarach zalewowych, obszarach, które zostały objęte szczególnym zagrożeniem powodziowym. Konsultacje mają służyć aktualizacji nowych Planów Zarządzania Ryzykiem Powodziowym dla obszarów dorzeczy. Konsultacje będą prowadzone do 22 czerwca br. Najprostszym sposobem zgłoszenia uwag jest skorzystanie z formularza on-line dostępnego na stronie www.stoppowodzi.pl/konsultacje. Na stronie podano również szereg wyjaśnień i informacji obejmujących działania z zakresu przeciwdziałania powodziom.

Opracowanie Planu Zarządzania Ryzykiem Powodziowym obejmuje również gminę Gorzyce. Mapy ryzyka powodziowego można sprawdzić na stronie www.gorzycetarnobrzeskie.e-mapa.net (warstwa Wody Polskie), według nich na terenie gminy nie zaplanowano budowy polderów.

Wody Polskie odpowiedzialne za przygotowanie dokumentu uwzględniły w nich wykonane remonty wałów przeciwpowodziowych na Wiśle, Sanie i częściowo na rzece Trześniówka. Dzięki realizacji tych zadań miejscowości Gorzyce, Wrzawy, Motycze Poduchowne, Furmany, częściowo Orliska, Sokolniki i Trześń zostały wyłączone z obszarów szczególnego zagrożenia powodzią.

Obecnie w obrębie terytorium gminy realizowane są kolejne etapy prac remontowych na rzekach Trześniówka oraz Łęg. – Dlatego w przygotowanym Planie Zarządzania Ryzykiem Powodziowym wciąż jeszcze znajduje się obszar Zalesia Gorzyckiego i częściowo miejscowości Sokolniki, Trześni oraz Orliska. Plan ten ulegnie zmianie po zgłoszonych uwagach przez mieszkańców, a przede wszystkim po wykonaniu wszystkich, zaplanowanych prac remontowych związanych z bezpieczeństwem przeciwpowodziowym. Najbliższa aktualizacja map zagrożenia powodziowego została przewidziana na początek 2022 roku – informuje Agnieszka Duszkiewicz zastępca dyrektora ds. powodzi i suszy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Zgodnie z ustawą Prawo Wodne obecnie do wydania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu położonego na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią wymagana jest opinia Wód Polskich. – Mieszkaniec zainteresowany budową, czy zagospodarowaniem nieruchomości na terenie gminy – składa jak do tej pory – wniosek o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Pracownik merytoryczny weryfikuje, czy dana inwestycja będzie zlokalizowana w obszarze zagrożenia powodziowego, jeśli tak, wysyła wniosek do Wód Polskich o wydanie opinii w danej sprawie – wyjaśnia Leszek Surdy, wójt gminy Gorzyce.

– Polskie Wody opiniują wniosek, jeśli opinia jest pozytywna wraz z nią podawane, są warunki zabudowy, które mogą uwzględniać m.in. wyższy poziom fundamentów. Wody Polskie mają również prawo wydać decyzję odmowną, jednakże każdy taki wniosek jest rozpatrywany indywidualnie po dokładnym sprawdzeniu ewentualnego ryzyka powodziowego – zaznacza Krzysztof Gwizdak, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Od stycznia br. Wójt Gminy Gorzyce, na podstawie opinii Polskich Wód nie wydał żadnej negatywnej decyzji w sprawie warunków zabudowy.

Na każdym etapie prac związanych z budową wałów przeciwpowodziowych jesteśmy w stałym kontakcie z Wodami Polskimi to dla nas bardzo ważne, aby gmina i jej mieszkańcy byli bezpieczni. W zasadzie na terenie gminy na ukończeniu są już inwestycje związane z remontem wałów. Dzięki temu gmina staje się miejscem bezpiecznym do mieszkania i inwestowania – podkreśla wójt Gorzyc.

Źródło Gmina Gorzyce

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Nie tracimy EkoDucha- sołecka zawierucha!

rta24.eu20 kwietnia 2021

Rozpoczęła się dystrybucja bezpłatnych jednorazowych maseczek

rta24.eu19 kwietnia 2021

Konferencja prasowa Tarnobrzeskiej Agencji Rozwoju Regionalnego S.A.

rta24.eu19 kwietnia 2021

Stypendia dla uzdolnionych w Gorzycach

rta24.eu19 kwietnia 2021

Będzie kontynuacja ścieżki rowerowej Wola Baranowska – Knapy

rta24.eu15 kwietnia 2021

Wielkie sprzątanie gminy Gorzyce

rta24.eu14 kwietnia 2021

Przejazd w Chmielowie koło Zakładu Karnego częściowo zamknięty

rta24.eu14 kwietnia 2021

Niedzielne popołudnie z pożarami

rta24.eu12 kwietnia 2021

„Kto ma, niech coś wrzuci. Kto nie ma, niech sobie weźmie”

rta24.eu12 kwietnia 2021