W powiecie

Rzeź Wójtów

Rzeź Wójtów

Jarosław Kaczyński zapowiedział, że PiS wprowadzi zmiany do ordynacji wyborczej polegające między innymi na tym, że wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast, którzy pełnią swoje funkcje drugą kadencje. Nie będą mogli kandydować w najbliższych wyborach samorządowych na zajmowane obecnie stanowiska. Sens lub bezsens tego rozwiązania zostawmy teraz na boku i przyjrzyjmy się jakie miałoby ono konsekwencje dla samorządowych włodarzy w gminach powiatów niżańskiego i stalowowolskiego.

W NIŻAŃSKIEM RZEŹ

Wygląda na to, że w powiecie niżańskim doszłoby do istnej rzezi wójtów i burmistrzów. I tak burmistrz Niska Julian Ozimek pełni urząd trzecią kadencję, więc nie mógłby ponownie kandydować. Jest w o tyle dobrej sytuacji, że może przejść już na emeryturę. Burmistrz Rudnika Waldemar Grochowski również jest burmistrzem więcej niż dwie kadencje i nie mógłby po raz kolejny kandydować. W podobnej sytuacji jest burmistrz Ulanowa Stanisław Garbacz, który będzie kończył drugą kadencję. W nie lepszym położeniu są wójtowie Jarocina,Krzeszowa i Harasiuk. Wójt Jarocina Zbigniew Walczak, wójt Krzeszowa Stanisław Nowakowski i wójt Harasiuk Henryk Bździuch pełnią swoje funkcje dłużej niż dwie kadencje. Co ciekawe jedynym wójtem, który mógłby ponownie kandydować jest pisowski wójt Jeżowego Marek Stępak. Pełni on swoją funkcję pierwszą kadencję.

PÓŁ NA PÓŁ

W powiecie stalowowolskim sytuacja jest nieco inna. Tu trzech wójtów i jedne burmistrz odpadłaby. Do tych, którzy definitywnie musieliby się pożegnać z urzędem należą wójt Bojanowa Sławomir Serafin , będący wójtem trzecią kadencję, wójt Radomyśla Jan Pyrkosz i wójt Pysznicy Tadeusz Bąk. Pyrkosz jest wójtem więcej niż dwie kadencje, a Bąk sprawuje urząd druga kadencję. Również z urzędem pożegnać musiałby się burmistrz Zaklikowa Zdzisław Wójcik. Wójcik przeszedłby do historii Zaklikowa jako ostatni wójt i pierwszy burmistrz od paruset lat. Ponownie kandydować mogliby prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny i wójt Zaleszan Paweł Gardy. Obaj pełnią funkcje pierwszą kadencję. Ciekawe, że obaj są z PiS-u.

STARZY I NOWI W TARNOBRZESKIEM

Najmniej zmian związanych ze zmianą ordynacji wyborczej byłoby w powiecie tarnobrzeskim. Stałoby się tak dlatego, że dwa lata temu trzech włodarzy samorządowych po raz pierwszy objęło swoje funkcje. W Tarnobrzegu po raz pierwszy prezydentem został Grzegorz Kiełb. Nowym burmistrzem w Baranowie Sandomierskim został Marek Mazur, a w Gorzycach po raz pierwszy urząd wójta objął Leszek Surdy. Z ponownego kandydowania musieliby zrezygnować burmistrz Nowej Dęby Wiesław Ordon i wójt Grębowa Kazimierz Skóra.

Gdy porówna się sytuację we wszystkich trzech powiatach, to wynikałaby z tego rewolucja. W trzech powiatach tylko sześciu wójtów, burmistrzów i prezydentów mogłoby się ponownie ubiegać o sprawowane urzędy. Jest jeszcze inny problem, który nie wiadomo jak będzie rozstrzygnięty. Czy prawo do startu w wyborach na wójta, burmistrza i prezydenta miałyby te osoby, które obecnie tych urzędów nie pełnią, ale w przeszłości sprawowały je dłużej niż jedną kadencję. W powiecie niżańskim należy do nich wieloletni wójt Jeżowego Gabriel Lesiczka, o którym mówi się, że może chcieć kandydować. W powiecie stalowowolskim są to były prezydent Stalowej Woli Andrzej Szlęzak, który pełnił funkcję przez trzy kadencje, a wymienia się go jako potencjalnego kandydata w nadchodzących wyborach. Drugą osobą jest Andrzej Karaś, były wójt Zaleszan, który ma bodaj najdłuższy w regionie staż na stanowisku gminnego włodarza i według wielu cały czas szanse na ponowny wybór.

Weronika Przestój

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Złote Gody w Gminie Gorzyce

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

II miejsce Zespołu Grębowianki

rta24.eu27 października 2021

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

Zamknięcie drogi powiatowej 1030 R Krawce-Stany na okres ćwiczeń

rta24.eu27 października 2021

Uczennica ze Ślęzaków laureatem konkursu wiedzy o Sejmie RP

rta24.eu26 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021