W Tarnobrzegu

Sąd kapturowy nad radnym. Witold Zych usunięty z klubu PiS, nie chcą go też w komisji

Sąd kapturowy nad radnym. Witold Zych usunięty z klubu PiS, nie chcą go też w komisji

Klub radnych PiS wyrzucił ze swojego grona Witolda Zycha powiadamiając go o tym przez…email. – Od dwóch dni czekam na pisemne uzasadnienie tej decyzji. Na razie nie komentuję sprawy – powiedział nam Witold Zych.

W ostatnich wyborach Witold Zych startował z dziesiątego miejsca listy PiS w okręgu numer 2. Dla wielu wyborców jest teraz w radzie numerem jeden. Odważny, aktywny, uczciwy, bezkompromisowy – taką ma opinię wśród wielu tarnobrzeżan, którzy śledzą poczynania radnego. A zdanie wyborców znaczy dla niego więcej niż przynależność partyjna. Jednak w radzie miasta od samego początku wzbudzał spore emocje. Chciał, by w mieście powstały centra ochrony przed upałami dla seniorów, obstawał za wydobywaniem wód siarczkowych, produkowaniem na ich bazie kosmetyków, budową sanatorium i nowego mostu na Wiśle.

Jego wypowiedzi i entuzjastyczne pomysły podobają się mieszkańcom, bo cytując „Zych przynajmniej coś proponuje, a nie jak inni siedzi cicho”. Jego klubowi koledzy traktują go gorzej, bo radny nie ma w zwyczaju trzymać się partyjnej dyscypliny w głosowaniu i jest w tym nieprzewidywalny. Na przykład, w odróżnieniu od reszty był za zwiększeniem dotacji na ten rok dla Klubu Sportowego Siarka, potem dumnie nosił klubowy szalik, by dać wyraz poparcia dla kibiców. Słynie z nietypowych wypowiedzi i zachowań. Na marcowej sesji skrytykował prezydenta, że sprawozdania z jego pracy są zbyt krótkie i radził, by przyjrzał się, jak to się robi w Tarnowie.

1-_DSC6013

Tajemnicą nie jest, że klubowi koledzy mają dość kontrowersyjnych wypowiedzi Zycha. Częste są jego spięcia z przewodniczącym rady miasta Kamilem Kalinką, szefem miejskich struktur PiS. Panowie są skonfliktowani, a w ich dyskusjach ciągle iskrzy. Przewodniczącego radny nazwał nawet hamulcowym swoich pomysłów. Obserwatorzy twierdzili, że prędzej, czy później to się musiało skończyć dla Zycha źle. Ale, że w tak nieelegancki sposób ? Przypomina to sąd kapturowy, bo nie wyjawiając powodów, pod nieobecność zainteresowanego skazano go na banicję.

Decyzja o pozbawieniu Witolda Zycha członkostwa w klubie radnych PiS zapadła 11 kwietnia na zebraniu klubu, na którym nie był obecny. – Dowiedziałem się o niej z emaila. To była krótka informacja odwołująca informująca mnie o decyzji. Odpisałem, że czekam na uzasadnienie. Nadal nic nie wiem – mówi rozgoryczony.

Kamil Kalinka w imieniu radnych PiS tłumaczy, że decyzja dojrzewała powoli a jej powodem nie jest jednorazowe wydarzenie, ale niemożność porozumienia się z radnym Zychem przy ustalaniu wspólnych stanowisk podczas obrad i prac w komisjach. Napominanie go nie przynosiło efektów, bo radny zwykł postępować, jak uważa za słuszne.

– Najbliższa sesja będzie bardzo ciekawa – mówią rajcy, mając na myśli ostre słowa, jakie zapewne padną z mównicy. Rada Miasta ma bowiem głosować nad odwołaniem Witolda Zycha z przewodniczącego komisji techniczno-inwestycyjnej. Do tej funkcji nominowało go kiedyś PIS i Moje Miasto Tarnobrzeg, które w radzie stworzyły koalicję. Jednak teraz, skoro nie jest członkiem klubu, PiS wycofał dla niego poparcie.

Wioletta Wojtkowiak

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Absolutorium dla „starych” i wybory nowych władz w OSP

rta24.eu15 września 2021

W 82. rocznicę śmierci por. Józefa Sarny rusza remont pomnika

rta24.eu13 września 2021

DEZAMET dostarczył 5500 pocisków do RAKÓW

rta24.eu13 września 2021

Spisobus w Tarnobrzegu

rta24.eu9 września 2021

W Tarnobrzegu rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa

rta24.eu8 września 2021

I Tarnobrzeski Pchli Targ

rta24.eu8 września 2021

Kondakion o Nawróconej – Schola Węgajty. Koncert u dominikanów

rta24.eu8 września 2021

Trzyletni Leoś walczy z nowotworem. Pomóżmy!

rta24.eu8 września 2021

Pijana matka opiekowała się małymi dziećmi

rta24.eu7 września 2021