W Tarnobrzegu

Sąd kapturowy nad radnym. Witold Zych usunięty z klubu PiS, nie chcą go też w komisji

Sąd kapturowy nad radnym. Witold Zych usunięty z klubu PiS, nie chcą go też w komisji

Klub radnych PiS wyrzucił ze swojego grona Witolda Zycha powiadamiając go o tym przez…email. – Od dwóch dni czekam na pisemne uzasadnienie tej decyzji. Na razie nie komentuję sprawy – powiedział nam Witold Zych.

W ostatnich wyborach Witold Zych startował z dziesiątego miejsca listy PiS w okręgu numer 2. Dla wielu wyborców jest teraz w radzie numerem jeden. Odważny, aktywny, uczciwy, bezkompromisowy – taką ma opinię wśród wielu tarnobrzeżan, którzy śledzą poczynania radnego. A zdanie wyborców znaczy dla niego więcej niż przynależność partyjna. Jednak w radzie miasta od samego początku wzbudzał spore emocje. Chciał, by w mieście powstały centra ochrony przed upałami dla seniorów, obstawał za wydobywaniem wód siarczkowych, produkowaniem na ich bazie kosmetyków, budową sanatorium i nowego mostu na Wiśle.

Jego wypowiedzi i entuzjastyczne pomysły podobają się mieszkańcom, bo cytując „Zych przynajmniej coś proponuje, a nie jak inni siedzi cicho”. Jego klubowi koledzy traktują go gorzej, bo radny nie ma w zwyczaju trzymać się partyjnej dyscypliny w głosowaniu i jest w tym nieprzewidywalny. Na przykład, w odróżnieniu od reszty był za zwiększeniem dotacji na ten rok dla Klubu Sportowego Siarka, potem dumnie nosił klubowy szalik, by dać wyraz poparcia dla kibiców. Słynie z nietypowych wypowiedzi i zachowań. Na marcowej sesji skrytykował prezydenta, że sprawozdania z jego pracy są zbyt krótkie i radził, by przyjrzał się, jak to się robi w Tarnowie.

1-_DSC6013

Tajemnicą nie jest, że klubowi koledzy mają dość kontrowersyjnych wypowiedzi Zycha. Częste są jego spięcia z przewodniczącym rady miasta Kamilem Kalinką, szefem miejskich struktur PiS. Panowie są skonfliktowani, a w ich dyskusjach ciągle iskrzy. Przewodniczącego radny nazwał nawet hamulcowym swoich pomysłów. Obserwatorzy twierdzili, że prędzej, czy później to się musiało skończyć dla Zycha źle. Ale, że w tak nieelegancki sposób ? Przypomina to sąd kapturowy, bo nie wyjawiając powodów, pod nieobecność zainteresowanego skazano go na banicję.

Decyzja o pozbawieniu Witolda Zycha członkostwa w klubie radnych PiS zapadła 11 kwietnia na zebraniu klubu, na którym nie był obecny. – Dowiedziałem się o niej z emaila. To była krótka informacja odwołująca informująca mnie o decyzji. Odpisałem, że czekam na uzasadnienie. Nadal nic nie wiem – mówi rozgoryczony.

Kamil Kalinka w imieniu radnych PiS tłumaczy, że decyzja dojrzewała powoli a jej powodem nie jest jednorazowe wydarzenie, ale niemożność porozumienia się z radnym Zychem przy ustalaniu wspólnych stanowisk podczas obrad i prac w komisjach. Napominanie go nie przynosiło efektów, bo radny zwykł postępować, jak uważa za słuszne.

– Najbliższa sesja będzie bardzo ciekawa – mówią rajcy, mając na myśli ostre słowa, jakie zapewne padną z mównicy. Rada Miasta ma bowiem głosować nad odwołaniem Witolda Zycha z przewodniczącego komisji techniczno-inwestycyjnej. Do tej funkcji nominowało go kiedyś PIS i Moje Miasto Tarnobrzeg, które w radzie stworzyły koalicję. Jednak teraz, skoro nie jest członkiem klubu, PiS wycofał dla niego poparcie.

Wioletta Wojtkowiak

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Ruch na Bema częściowo przywrócony

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021

Janusz Malarz IKS JEZIORO Tarnobrzeg trzy razy na podium!

rta24.eu26 października 2021

Nowe propozycje zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu21 października 2021

Przerwa w dostawie wody – 26 października 2021 r. (wtorek)

rta24.eu21 października 2021