Fotorelacje

Samorządy Stalowej Woli i Nowej Dęby w programie Mieszkanie Plus

Samorządy Stalowej Woli i Nowej Dęby w programie Mieszkanie Plus

List intencyjny w sprawie budowy mieszkań w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus pomiędzy miastem Stalowa Wola, miastem Nowa Dęba, a Bankiem Gospodarstwa Krajowego podpisali prezydent Lucjusz Nadbereżny oraz burmistrz Wiesław Ordon.

To wydarzenie odbyło się przy ul. Żeromskiego w Stalowej Woli, w miejscu, w którym powstaną dwa bloki dla 100 rodzin w ramach tego programu, który będą realizować samorządy. Wsparcie to jest skierowane do młodych rodzin, umożliwia im pozyskanie mieszkania na wynajem, a docelowo na własność w dostępnych cenach.
Jak zaznaczał podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju Adam Hamryszczak, rząd dużo uwagi w strategii na rzecz odpowiedzialnego rozwoju poświęca kwestiom związanym ze społecznym i zrównoważonym rozwojem terytorialnym.

– Narodowy program mieszkaniowy służy do realizacji zrównoważonego rozwoju. Jest on niezwykle ważnym elementem, zarówno dla samorządowców, zwłaszcza dla miast średnich i mniejszych, ale przede wszystkim  odpowiada na potrzeby mieszkańców, młodych ludzi, którzy potrzebują odpowiednich warunków do mieszkania, do realizacji swoich marzeń zarówno zawodowych jak i życiowych. Jest to niezwykle istotna inicjatywa. Bardzo się cieszę, że odbywa się już pierwsze podpisanie listów intencyjnych. Jestem przekonany, że Stalowa Wola i Nowa Dęba, jak i inne miasta w Polsce skorzystają z sukcesem z tego programu –  mówił przedstawiciel rządu.

Poseł Rafał Weber zaznaczał, że około 40 proc. Polaków nie stać na zakup mieszkania i tylu też nie ma zdolności kredytowej, która uprawnia do zakupu własnego mieszkania.
– Dlatego rząd Prawa i Sprawiedliwości już w pierwszym roku swojej działalności  wprowadza program Mieszkanie Plus. Ma on zabezpieczyć jak największą liczbę polskich rodzin w godne mieszkanie, w własny kąt, w coś, na co w Polsce czeka wiele osób. Cieszę się, że ten program będzie realizowany u nas na Podkarpaciu, i w Stalowej Woli i w Nowej Dębie. Jest to oznaka tego, że rząd Prawa i Sprawiedliwości inwestuje nie tylko w duże ośrodki miejskie, ale też zauważa mniejsze miejscowości, które w ostatnich latach, kiedy w Polsce rządziła Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe, nie były dostrzegane. Cieszę się, że prezydent Stalowej Woli i burmistrz Nowej Dęby, tak skutecznie zbiegali o to, aby zostali wpisani do rządowego programu Mieszkanie Plus.   Ten program jest drugim filarem wspierania polskich rodzin, po wdrożonym już programie Rodzina 500 + – mówił poseł Weber.

Grzegorz Muszyński, przedstawiciel Banku Gospodarstwa Krajowego podkreślał, że rząd bez samorządów nie zrealizuje tego programu. Zauważał, że dodatkowym atutem Mieszkania Plus będzie to, że przetargi na te inwestycje będą wygrywały polskie, lokalne firmy.  – To jest ten odpowiedzialny, zrównoważony rozwój, czego nam brakuje. To jest program dla tych, którzy chcą uczciwie pracować i spłacać zadłużenie  – mówił.

Prezydent Lucjusz Nadbereżny podkreślał, że ten program jest dużą szansą dla budownictwa mieszkaniowego w mieście.
– Po dwóch latach naszej pracy, realizacji naszego programu samorządowego możemy powiedzieć po raz kolejny, że dotrzymujemy słowa. Startując w wyborach postawiliśmy jasno cele rozwojowe miasta. Jednym z filarów rozwoju Stalowej Woli jest budownictwo mieszkaniowe, które ma stworzyć perspektywę dla mieszkańców, ale też dla tych, którzy chcą wrócić z emigracji. Postawiliśmy cel, że w tej kadencji wybudujemy 100 mieszkań czynszowych, które będą przechodzić na własność. Spotykamy się w tym miejscu nieprzypadkowo. Mam nadzieję, że do połowy grudnia  otrzymamy wszystkie pozwolenia na budowę dwóch bloków, które będą znajdowały się  przy ul. Żeromskiego.  Na wiosnę przyszłego roku rozpocznie się budowa, która będzie zakończona w 2018 roku.  Dzisiejsze porozumienie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego daje zielone światło do realizacji tej inwestycji – wyjaśniał. Prezydent zaznaczał, że jest to wstęp do dużej inwestycji mieszkaniowej w Stalowej Woli. Od kilku miesięcy miasto przygotowuje plany mieszkaniowe, koncepcje nowych osiedli.

Swojego zadowolenia z tego, że samorząd Nowej Dęby przystępuje do tego programu, nie krył Wiesław Ordon, burmistrz Nowej Dęby.
Bardzo się cieszę z tego, że rząd premier Beaty Szydło z taką determinacją podchodzi do realizacji programu Mieszkanie Plus. To jest ogromna szansa dla rodzin, szansa na to, że będą mogli mieć swoje mieszkanie, ale to też szansa dla nowodębskiego przemysłu. Ci, którzy osiedlą się w Nowej Dębie, w tym bloku, który niedługo powstanie, to mam nadzieję, że będą to ci, którzy będą chcieli pracować w naszych świetnie rozwijających się zakładach pracy. A tych wykwalifikowanych, młodych ludzi potrzebujemy. I tu dostrzegamy drugi element tego ważnego programu – mówił burmistrz.

Joanna Piechuta

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Fotorelacje

Więcej w Fotorelacje

Uczcili pamięć Kawalerzystów

rta24.eu21 września 2021

Szpital wznawia przyjęcia pacjetów

rta24.eu2 kwietnia 2020

Zapłacą po 30 tysięcy. Nie przestrzegali Kwarantanny

rta24.eu24 marca 2020

Twoje auto nie musi czekać w kwarantannie – dzięki usłudze door to door

rta24.eu24 marca 2020

Bal Mistrzów Sportu. Fotorelacja

rta24.eu10 lutego 2020

Juwe, juwe… Juwenalia tarnobrzeskie

rta24.eu20 maja 2019

Niezapomniana noc z gwiazdami sportu – fotorelacja

rta24.eu11 lutego 2019

Piersi zagrały w Gorzycach. Była zabawa!

rta24.eu25 czerwca 2018

Tak Gorzyce kibicowały biało-czerwonym

rta24.eu25 czerwca 2018