kultura i rozrywka

Sandomierz – tam gdzie tradycja współgra z nowoczesnością

Sandomierz – tam gdzie tradycja współgra z nowoczesnością

Sandomierz położony w sercu Europy Środkowej jest miastem, w którym spotykają się tradycja i nowoczesność, regionalizm wschodu i dynamika zachodu, tworząc niepowtarzalny klimat miejsca dostosowanego do potrzeb współczesnej turystyki. Inicjatywy nadwiślańskiego grodu podążają za koncepcją miasta otwartego i przyjaznego przybyszowi.

Dzięki dziedzictwu kulturowemu, które widoczne jest już przy pierwszym kontakcie z zabytkową przestrzenią architektoniczną miasta, Sandomierz posiada niebywały potencjał wykorzystywany z powodzeniem na wielu płaszczyznach.

Perłą architektury sandomierskiej jest Kościół Św. Jakuba. W murach zabytkowej świątyni drzemie echo wielu epok historycznych, które pozostawiły wiele śladów w kulturze i obyczajowości dzisiejszego Sandomierza. Królewskie widoki miasta ubogaca Zamek Kazimierzowski i bogato polichromowana gotycka Bazylika katedralna.

Liczne wydarzenia kulturalne, naukowe i sportowe, które mają miejsce w Sandomierzu przyciągają ludzi kreatywnych, którzy na kanwie tego, co niezmienne od wieków sytuują miasto blisko potrzeb nowoczesnego człowieka.

Królewskie Miasto można postrzegać jako skarbiec legend i mitów, ale również miejsce, w którym znajdują się przedmioty o ciekawej historii, jak choćby niepowtarzalne rękawiczki Królowej Jadwigi czy Sandomierskie Szachy, które intrygują swym kształtem i pochodzeniem.

W malowniczej okolicy nie brakuje atrakcji przyrodniczych, do których należą Góry Pieprzowe – jedne z najstarszych w Europie, zadziwiające swym niepowtarzalnym lokalnym kolorytem. Jest on efektem połączenia ciekawej barwy formacji skalnych i bujnej roślinności występującej na ich terenie. Tajemnicze piękno tutejszego terenu kryje się również w wąwozach lessowych, licznie przecinających Wyżynę Sandomierską, powodując tym samym atrakcyjne urozmaicenie szlaków turystycznych.

Cofając się do czasów największej świetności miasta, w myśl czerpania z bogatej tradycji, odradzają się w regionie inicjatywy winiarskie. Podążając Sandomierskim Szlakiem Winiarskim można wzbogacić swą wiedzę na temat dawnych i współczesnych koncepcji tworzenia winnic, uprawy winorośli oraz wyrabiania produktów nasyconych słonecznym aromatem wyżynnych zboczy Sandomierszczyzny, na których dojrzewają kiście soczystych winogron.

Pośród wielu ciekawych miejsc na mapie Polski, Sandomierz jest jednym z tych, które może od wieków poszczycić się swą nieprzeciętną atrakcyjnością. Jedni przypisują tę magnetyczną moc zabytkowemu pięknu miasta, inni obecności nietypowej formacji skalnej w postaci krzemienia pasiastego – kamienia optymizmu, zaś ci którzy tu mieszkają upatrują przyczyny powodzenia w magicznym genius loci miasta. Aby przekonać się o tym i wydać indywidualny osąd – ze staropolską gościnnością serdecznie zapraszamy do Sandomierza!

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Nie tracimy EkoDucha- sołecka zawierucha!

rta24.eu20 kwietnia 2021

Będzie kontynuacja ścieżki rowerowej Wola Baranowska – Knapy

rta24.eu15 kwietnia 2021

1055. rocznica Chrztu Polski

rta24.eu14 kwietnia 2021

Przejazd w Chmielowie koło Zakładu Karnego częściowo zamknięty

rta24.eu14 kwietnia 2021
woda-wodociag-kran

Przerwa w dostawie wody

rta24.eu8 kwietnia 2021

Dni teatru i wyobraźni już w ten weekend

rta24.eu8 kwietnia 2021

GOK w Gorzycach uruchomił nowy cykl spotkań pod hasłem „Kanapa”

rta24.eu6 kwietnia 2021

Dzień liczby Pi w szkole w Skopaniu

rta24.eu22 marca 2021

Dni teatru i wyobraźni w TDK

rta24.eu22 marca 2021