W Tarnobrzegu

Ścieżka przyrodnicza nową atrakcją parku dzikowskiego

Ścieżka przyrodnicza nową atrakcją parku dzikowskiego

Dla turystów i mieszkańców otwarto pierwszą trasę edukacyjną, która podkreśla walory przyrodnicze zabytkowego parku przy zamku Tarnowskich w Dzikowie. Warto też wybrać się na spacer aleją dereniową i nad staw zwany niegdyś „Morskim Okiem”.

Półtorakilometrowa ścieżka powstała z inicjatywy tarnobrzeskiego oddziału Ligi Ochrony Przyrody. Miłośnicy fauny i flory z pewnością docenią pomysł ekologów, którzy postanowili przywócić dawną świetność urokliwemu obszarowi i zapoznać spacerowiczów z występującymi w parku gatunkami roślin, ptaków i zwierząt. Wszystko dzięki projektowi „Ochrona bioróżnorodności Parku Dzikowskiego”, na który zdobyli 24 tys. zł w konkursie ogłoszonym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– Ścieżka obejmuje 10 dużych zdobionych, drewnianych tablic, które ilustrują walory przyrodnicze tego miejsca oraz wątki historyczne- mówi Janusz Wepsięć, wiceprezes LOP. – Dodatkowo ustawiliśmy 40 mniejszych tabliczek zwracając uwagę na oryginalne krzewy i drzewa w parku oraz w arboretum. Niewiele osób wie, że rosną tu tulipanowce, miłorząb dwuklapowy, metasekwoje. Ciekawym krzewem jest kłokoczka, z której nasion wyrabia się różańce.

To nie wszystko, co udało się zrobić w ramach projektu. Jesienią w dolnej części parku oczyszczono staw, który za czasów Tarnowskich nazywany był „Morskim Okiem”. Do odmulonego i pogłębionego zbiornika wróciło życie. Zadomowiły się tam m.in żaby, traszki grzebieniaste, zaskrońce.

Ekolodzy wypielęgnowali także unikalną aleję dereniową, która jest jedną z najstarszych w Polsce. Nic już nie przysłania krzewów derenia, z którego owoców w gorzelni Tarnowskich powstawała słynna dereniówka.

Wioletta Wojtkowiak
fot. Bogdan Myśliwiec

1-_DSC1849 1-_DSC1850 1-_DSC1853

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Ruch na Bema częściowo przywrócony

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021

Janusz Malarz IKS JEZIORO Tarnobrzeg trzy razy na podium!

rta24.eu26 października 2021

Nowe propozycje zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu21 października 2021

Przerwa w dostawie wody – 26 października 2021 r. (wtorek)

rta24.eu21 października 2021