W Tarnobrzegu

Ścieżka przyrodnicza nową atrakcją parku dzikowskiego

Ścieżka przyrodnicza nową atrakcją parku dzikowskiego

Dla turystów i mieszkańców otwarto pierwszą trasę edukacyjną, która podkreśla walory przyrodnicze zabytkowego parku przy zamku Tarnowskich w Dzikowie. Warto też wybrać się na spacer aleją dereniową i nad staw zwany niegdyś „Morskim Okiem”.

Półtorakilometrowa ścieżka powstała z inicjatywy tarnobrzeskiego oddziału Ligi Ochrony Przyrody. Miłośnicy fauny i flory z pewnością docenią pomysł ekologów, którzy postanowili przywócić dawną świetność urokliwemu obszarowi i zapoznać spacerowiczów z występującymi w parku gatunkami roślin, ptaków i zwierząt. Wszystko dzięki projektowi „Ochrona bioróżnorodności Parku Dzikowskiego”, na który zdobyli 24 tys. zł w konkursie ogłoszonym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

– Ścieżka obejmuje 10 dużych zdobionych, drewnianych tablic, które ilustrują walory przyrodnicze tego miejsca oraz wątki historyczne- mówi Janusz Wepsięć, wiceprezes LOP. – Dodatkowo ustawiliśmy 40 mniejszych tabliczek zwracając uwagę na oryginalne krzewy i drzewa w parku oraz w arboretum. Niewiele osób wie, że rosną tu tulipanowce, miłorząb dwuklapowy, metasekwoje. Ciekawym krzewem jest kłokoczka, z której nasion wyrabia się różańce.

To nie wszystko, co udało się zrobić w ramach projektu. Jesienią w dolnej części parku oczyszczono staw, który za czasów Tarnowskich nazywany był „Morskim Okiem”. Do odmulonego i pogłębionego zbiornika wróciło życie. Zadomowiły się tam m.in żaby, traszki grzebieniaste, zaskrońce.

Ekolodzy wypielęgnowali także unikalną aleję dereniową, która jest jedną z najstarszych w Polsce. Nic już nie przysłania krzewów derenia, z którego owoców w gorzelni Tarnowskich powstawała słynna dereniówka.

Wioletta Wojtkowiak
fot. Bogdan Myśliwiec

1-_DSC1849 1-_DSC1850 1-_DSC1853

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Jak zapłacić za parkowanie?

rta24.eu2 sierpnia 2021

Jarmark Dominikański już wkrótce w Tarnobrzegu

rta24.eu2 sierpnia 2021

Strzelał z wiatrówki do sąsiadki, bo go nie chciała

rta24.eu30 lipca 2021

Ćwiczenia i strzelanie z użyciem ostrej amunicji 

rta24.eu29 lipca 2021

Niebezpieczne zderzenia na drogach powiatu. Policjanci apelują

rta24.eu29 lipca 2021

Mobilny punkt spisowy w Tarnobrzegu

rta24.eu29 lipca 2021

Od 2 sierpnia parkowanie będzie płatne

rta24.eu28 lipca 2021

Kobieta okradła mieszkankę Nowej Dęby. Policja publikuje portret pamięciowy

rta24.eu27 lipca 2021

W Tarnobrzegu kierowca peugeota zderzył się z motocyklistą

rta24.eu26 lipca 2021