W Tarnobrzegu

Sekretarz miasta droższy od prezydenta. „Skandal i skok na kasę”

Sekretarz miasta droższy od prezydenta. „Skandal i skok na kasę”

Wynoszące aż 13 tys. 285 zł brutto pobory sekretarza miasta wytknął radny Norbert Mastalerz, nazywając skokiem na kasę decyzję o procentowym naliczeniu dodatków funkcyjnych dla najważniejszych urzędników. 

Od stycznia sekretarz miasta Przemysław Rękas stał się najlepiej uposażonym urzędnikiem w Tarnobrzegu i zarabia więcej niż prezydent miasta – Grzegorz K. do chwili aresztowania pobierał za swoją pracę miesięcznie 11 tys.700 zł brutto.

Skąd ta zmiana, która tak bulwersuje radnego Mastalerza? To skutek nowelizacji rozporządzenia o wynagradzaniu pracowników samorządowych z dnia 30 sierpnia 2017 roku. Uwzględniając zmianę przepisów, prezydent Tarnobrzega 21 grudnia 2017 roku podpisał zarządzenie zmieniające zarządzenie w sprawie wprowadzenia regulaminu wynagradzania pracowników Urzędu Miasta Tarnobrzega zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Ponieważ zgodnie ze zmienionym rozporządzeniem minimalne wynagrodzenie zasadnicze w pierwszej kategorii zaszeregowania wzrosło z 1,1 tys. zł do 1,7 tys. zł nie pozostało to bez wpływu na wysokość dodatków funkcyjnych, które naliczone zostały procentowo od tej kwoty.

Sekretarz ma najwyższy dodatek funkcyjny

Jak ustaliliśmy, w tarnobrzeskim magistracie skorzystali na tym: sekretarz miasta, dla którego dodatek funkcyjny ustalony w umowie o pracę wynosi 200 procent, naczelnicy wydziałów pobierający od 100 do 120 proc. dodatku oraz główni specjaliści, których dodatki są niższe i wynoszą od 30 do 60 proc.

Co ciekawsze, w przepisach, które obowiązują od stycznia 2018 roku, model procentowy ustalania stawek dodatku funkcyjnego przysługującego pracownikom zatrudnionym na podstawie wyboru i powołania zastąpiono już systemem kwotowym, aby zapobiec automatycznemu wzrostowi indywidualnego dodatku w sytuacji, gdy wzrośnie najniższe wynagrodzenie zasadnicze w pierwszej kategorii zaszeregowania.

Tymczasem najważniejsi urzędnicy cieszą się naliczaniem procentowym, przez co pensja sekretarza wynosi 13,285 zł brutto i jest wyższa niż ta przewidziana dla włodarza miasta. Krytykował to podczas wystąpienia na sesji Norbert Mastalerz, zadając jednocześnie szereg pytań m.in. o to, czy szeregowi urzędnicy mogą liczyć na podwyżki wynagrodzeń; co zdecydowało o procentowym obliczaniu dodatku funkcyjnego, a nie kwotowym, na co zdecydowały się inne samorządy?

– Czy był to przejaw arogancji, buty? Czy może ktoś z władz miasta pomyślał, że nikt o to nie zapyta, bo nie wypada. Otóż wypada. Ja przez środowisko „Niecodziennika” ( pismo wydawane podczas kampanii wyborczej prezydenta Grzegorza K.) byłem z podwyżek rozliczany. Pytam teraz, gdzie jest etyka i moralność? Nie możemy tego zrobić, bo nas nie stać – grzmiał Norbert Mastalarz.

Urzędnicy zarabiają więcej, ale nie mają aneksów

Nazywa tę sytuację aferą i skandalem finansowym z jeszcze innego powodu. Ujawnił, że przez trzy miesiące na konta urzędników szły wyższe pobory, ale do tej pory nie mają oni podpisanych aneksów regulujących wysokość składników pensji.

Potwierdza to dziś p.o. prezydent Tarnobrzega Kamil Kalinka. – Zarządzenie miało być wdrożone po upływie dwóch tygodni od podania do wiadomości. Jego wykonanie prezydent powierzył sekretarzowi miasta. Jednak aneksy porozumienia w sprawie zmian do umów nie zostały podpisane, natomiast pieniądze były wypłacane od stycznia.

– Co pan zamierza zrobić z kukułczym jajem poprzednika. Czy zamierza podpisać jakiekolwiek angaże?- pytał na sesji radny Mastalerz Kamila Kalinkę.

Na odpowiedzi trzeba poczekać. – Zastanawiam się nad rozwiązaniem tej sytuacji, ale nie mam jeszcze pomysłu. Na pewno nie wchodzi w grę podpisywanie dokumentów z datą, kiedy to nie miałem jeszcze uprawnień – mówi p.o. prezydent Tarnobrzega. Dodaje, że wprawdzie wypłata dodatków funkcyjnych wynika z przepisów, ale można było przyznać je kwotowo. Natomiast patrząc na płace i zakres czynności urzędników dostrzega zbyt duże zróżnicowanie w wysokości ich pensji.

Wioletta Wojtkowiak

2 komentarze

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021

Janusz Malarz IKS JEZIORO Tarnobrzeg trzy razy na podium!

rta24.eu26 października 2021

Nowe propozycje zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu21 października 2021

Przerwa w dostawie wody – 26 października 2021 r. (wtorek)

rta24.eu21 października 2021

Uczniowie z Prymasówki po praktykach w Maladze

rta24.eu20 października 2021

Lista projektów dopuszczonych do głosowania w ramach budżetu obywatelskiego

rta24.eu20 października 2021

Podsumowali płatny wjazd nad jezioro. Czy się opłacało ?

rta24.eu19 października 2021