Zapowiedzi

Shabbat Tarnobrzeg w rocznicę wypędzenia

Shabbat Tarnobrzeg w rocznicę wypędzenia

Tarnobrzeżanie pamiętają o swoich dawnych sąsiadach… W rocznicę wypędzenia żydowskich mieszkańców przez hitlerowców odbędzie się marsz pamięci i spotkanie.

Shabbat Tarnobrzeg” to wieczór upamiętniający wydarzenia z 2 października 1939 r. To dzień, w którym wielu żydowskich mieszkańców przedwojennego Tarnobrzega usłyszało, że nie mają już domu, swojego miasta, swojego miejsca na ziemi. Niemcy wypędzili ich za San do sowieckiej strefy okupacyjnej, wcześniej ograbiając z całego majątku. Przekraczanie rzeki w okolicach Radomyśla i w pobliżu Sieniawy miało dramatyczny przebieg, bo wielu utonęło. Większość już nigdy nie wróciła do swojego domu. W rocznicę wypędzenia naszych sąsiadów organizatorzy proponują odwiedzić kilka ważnych miejsc w Tarnobrzegu i przypomnieć ich historię.

W piątek 2 października odbędzie się Marsz Pamięci. O godzinie 16.00 uczestnicy z lampionami w dłoniach zbiorą się na żydowskim cmentarzu w Tarnobrzegu. Dalsza trasa będzie prowadzić spod ohelu przed budynek dawnej synagogi (dziś gmach Miejskiej Biblioteki Publicznej), a potem wszyscy udadzą się do Tarnobrzeskiego Domu Kultury. Tutaj dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega dr hab. Tadeusz Zych wygłosi wykład pt. „Zamordowana pamięć – tarnobrzescy Żydzi”. Podczas spotkania przytoczone także zostaną wypowiedzi świadków tarnobrzeskich wydarzeń z 2 października 1939 r. Na koniec akcent muzyczny, który przygotuje Studio Piosenki TDK.

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny i otwarty.

Obchody odbywają się pod patronatem Prezydenta Tarnobrzega Dariusza Bożka. Organizatorami są tarnobrzescy społecznicy, Tarnobrzeski Dom Kultury, Tarnobrzeskie Towarzystwo Historyczne i Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega.

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zapowiedzi

Więcej w Zapowiedzi

Kino Wisła TDK zaprasza na filmy

rta24.eu21 października 2020

Akcja humanitarna „Samorządowcy na ratunek życiu”

rta24.eu21 października 2020

„Między życiem a śmiercią” – wystawa Bogdana Myśliwca

rta24.eu20 października 2020

Rusza remont ul. Mickiewicza – Będą utrudnienia

rta24.eu20 października 2020

Uwaga ! Objazdy linii nr 2 i linii nr 3

rta24.eu19 października 2020

Dekret Biskupa Sandomierskiego- Dyspensa uczestnictwa we Mszy Świętej

rta24.eu18 października 2020

Czasowe ograniczenie obsługi bezpośredniej w Urzędzie Miasta

rta24.eu15 października 2020

Informacja dla Interesantów Urzędu Miasta Tarnobrzega

rta24.eu13 października 2020

Nowa linia autobusowa Wrzawy – Furmany

rta24.eu2 października 2020