Zapowiedzi

Shabbat Tarnobrzeg w rocznicę wypędzenia

Shabbat Tarnobrzeg w rocznicę wypędzenia

Tarnobrzeżanie pamiętają o swoich dawnych sąsiadach… W rocznicę wypędzenia żydowskich mieszkańców przez hitlerowców odbędzie się marsz pamięci i spotkanie.

Shabbat Tarnobrzeg” to wieczór upamiętniający wydarzenia z 2 października 1939 r. To dzień, w którym wielu żydowskich mieszkańców przedwojennego Tarnobrzega usłyszało, że nie mają już domu, swojego miasta, swojego miejsca na ziemi. Niemcy wypędzili ich za San do sowieckiej strefy okupacyjnej, wcześniej ograbiając z całego majątku. Przekraczanie rzeki w okolicach Radomyśla i w pobliżu Sieniawy miało dramatyczny przebieg, bo wielu utonęło. Większość już nigdy nie wróciła do swojego domu. W rocznicę wypędzenia naszych sąsiadów organizatorzy proponują odwiedzić kilka ważnych miejsc w Tarnobrzegu i przypomnieć ich historię.

W piątek 2 października odbędzie się Marsz Pamięci. O godzinie 16.00 uczestnicy z lampionami w dłoniach zbiorą się na żydowskim cmentarzu w Tarnobrzegu. Dalsza trasa będzie prowadzić spod ohelu przed budynek dawnej synagogi (dziś gmach Miejskiej Biblioteki Publicznej), a potem wszyscy udadzą się do Tarnobrzeskiego Domu Kultury. Tutaj dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega dr hab. Tadeusz Zych wygłosi wykład pt. „Zamordowana pamięć – tarnobrzescy Żydzi”. Podczas spotkania przytoczone także zostaną wypowiedzi świadków tarnobrzeskich wydarzeń z 2 października 1939 r. Na koniec akcent muzyczny, który przygotuje Studio Piosenki TDK.

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny i otwarty.

Obchody odbywają się pod patronatem Prezydenta Tarnobrzega Dariusza Bożka. Organizatorami są tarnobrzescy społecznicy, Tarnobrzeski Dom Kultury, Tarnobrzeskie Towarzystwo Historyczne i Muzeum Historyczne Miasta Tarnobrzega.

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zapowiedzi

Więcej w Zapowiedzi

Jarmark Dominikański już wkrótce w Tarnobrzegu

rta24.eu2 sierpnia 2021

Ćwiczenia i strzelanie z użyciem ostrej amunicji 

rta24.eu29 lipca 2021

1 sierpnia 1944 r. Pamiętamy

rta24.eu26 lipca 2021

XIV Turniej Słowian w Tenisie Stołowym na Wózkach -Tarnobrzeg 2021

rta24.eu26 lipca 2021

Rusza opłata za wjazd nad Jezioro Tarnobrzeskie

rta24.eu23 lipca 2021

Bezpłatne badania w Tarnobrzegu

rta24.eu23 lipca 2021

„Podkarpackie Inicjatywy Lokalne 2021-2023” – złóż wniosek!

rta24.eu20 lipca 2021

Widowisko Nocy Świętojańskiej we Wrzawach

rta24.eu9 lipca 2021

Stalowe Dzieciaki i Mistrz Polski w Football Freestyle w Gorzycach

rta24.eu9 lipca 2021