W Tarnobrzegu

Siarczkowe wody to biznes. Tarnobrzeg przed szansą

Siarczkowe wody to biznes. Tarnobrzeg przed szansą

Ta inwestycja, jeśli się powiedzie, za kilka lat pozwoli miastu czerpać zyski z wizyt kuracjuszy lub produkcji kosmetyków. Ekspertyza dowodzi, że złoża wód w południowej części Tarnobrzega mogą mieć takie same właściwości lecznicze, jak te w Busku Zdroju i Horyńcu.

1-_DSC5995

Gościem wczorajszej sesji rady miasta był Mariusz Socha z Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie. Zaprezentował wyniki badań, jakie na zlecenie władz samorządowych przeprowadził PIG i w sposób przystępny wyjaśnił radnym, jakie są nadzieje i jakie ryzyko inwestycyjne wiąże się z budową ujęcia wód siarczkowych do celów balneoterapeutycznych.

Od odwiertu do certyfikatu

Okazuje się, że leżą one całkiem płytko, bo już na głębokości 150 metrów. A najkorzystniejszy rejon budowy ujęcia mieści się pomiędzy centrum miasta a jeziorem. Należałoby zacząć od wykonania projektu robót geologicznych. Ten krok pozwoli na budowę otworu wiertniczego. Koszt inwestycji to około 400 tysięcy złotych.

1-_DSC6082
– Aby wody mogły być dopuszczone do lecznictwa muszą przejść szereg badań i analiz. To trwa trzy lata. Wszystko jednak wskazuje na to, że wody w Tarnobrzegu po procesie badawczym uzyskają certyfikat dopuszczenia do procedur medycznych – twierdzi Socha. Podkreślił, że wody lecznicze mogą przyczynić się do rozwoju gospodarczego miasta i regionu.

1-_DSC6086

Wiadomo jednak, że parametry wód to nie wszystko. Nic się nie uda bez zgody mieszkańców. Radni mają różne punkty widzenia na to, czy miasto powinno angażować się w przedsięwzięcie.

Dyskusja: Zych kontra Kalinka

Z ekspertyzy najbardziej cieszy się przewodniczący komisji techniczno-inwestycyjnej Witold Zych, który ma wizję budowy kompleksu rekreacyjno-leczniczego. – Do nas, nad jezioro przyjeżdża w letni weekend 20 tysięcy osób. Jesteśmy znani jako zagłębie siarkowe, skorzystajmy z bogactwa tej ziemi, twórzmy warunki do leczniczych kąpieli.

1-_DSC6091
W dyskusji najbardziej iskrzyło między nim a przewodniczącym rady miasta Kamilem Kalinką, który wyliczał zadania pochłaniające sporą część budżetu miasta m.in. oświatę, budowę obwodnicy, zagospodarowanie brzegów jeziora. Dokończenie tych inwestycji wydało się szefowi rady najważniejsze.

1-_DSC6094
W pewnym momencie Zych zarzucił przewodniczącemu, że rzuca kłody pod nogi idei wydobywania wód i zarabiania na leczniczych kąpielach. Kalinka odparł, że jest entuzjastą pomysłu, ale i realistą. – Uważam, że miasto nie jest w stanie podjąć się tego zadania bez prywatnego inwestora – stwierdził.

Zróbmy, coś zaróbmy

Sympatia Stanisława Uziela była po stronie radnego Zycha. Chwalił jego innowacyjne myślenie i cieszył się, że miasto zrobiło już dużo w sprawie zbadania wód.

1-_DSC6096
Dariusz Kołek jest za pozyskaniem zewnętrznych dotacji na budowę odwiertu: – Jeżeli tego nie sprawdzimy, nie damy sobie szansy. Wydatek nie jest wielki w stosunku do tego, co można potem uzyskać, a inwestorzy przyjdą, jeśli dowiedzą się o potencjale miejsca.
Kołek, podobnie jak radny Sławomir Partyka zgłosił swój akces do społecznej komisji w sprawie wód, której powołanie zaproponował Witold Zych.

Emocje radnych studził zastępca prezydenta Wojciech Brzezowski. Zapewniał, że nikt nie neguje pomysłu angażowania się miasta w przedsięwzięcie, wręcz przeciwnie: – Zrobimy wszystko, by potencjał wód siarczkowych został wykorzystany. Płytkie położenie złóż to dodatkowy argument na tak. Musimy przygotować dokumenty i rozpocząć dyskusję, co dalej z finansowaniem.

1-_DSC6097

Wioletta Wojtkowiak

fot.Bogdan Myśliwiec

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Tarnobrzegu

Wypadek kolejowy na tarnobrzeskim osiedlu. Policja poszukuje świadków

rta24.eu24 września 2021

Noc spisowa w Tarnobrzegu

rta24.eu22 września 2021

Czasu coraz mniej – mobilizacja dla Leosia!

rta24.eu21 września 2021

Absolutorium dla „starych” i wybory nowych władz w OSP

rta24.eu15 września 2021

W 82. rocznicę śmierci por. Józefa Sarny rusza remont pomnika

rta24.eu13 września 2021

DEZAMET dostarczył 5500 pocisków do RAKÓW

rta24.eu13 września 2021

Spisobus w Tarnobrzegu

rta24.eu9 września 2021

W Tarnobrzegu rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa

rta24.eu8 września 2021

I Tarnobrzeski Pchli Targ

rta24.eu8 września 2021