W Tarnobrzegu

Siarczkowe wody to biznes. Tarnobrzeg przed szansą

Siarczkowe wody to biznes. Tarnobrzeg przed szansą

Ta inwestycja, jeśli się powiedzie, za kilka lat pozwoli miastu czerpać zyski z wizyt kuracjuszy lub produkcji kosmetyków. Ekspertyza dowodzi, że złoża wód w południowej części Tarnobrzega mogą mieć takie same właściwości lecznicze, jak te w Busku Zdroju i Horyńcu.

1-_DSC5995

Gościem wczorajszej sesji rady miasta był Mariusz Socha z Państwowego Instytutu Geologicznego w Warszawie. Zaprezentował wyniki badań, jakie na zlecenie władz samorządowych przeprowadził PIG i w sposób przystępny wyjaśnił radnym, jakie są nadzieje i jakie ryzyko inwestycyjne wiąże się z budową ujęcia wód siarczkowych do celów balneoterapeutycznych.

Od odwiertu do certyfikatu

Okazuje się, że leżą one całkiem płytko, bo już na głębokości 150 metrów. A najkorzystniejszy rejon budowy ujęcia mieści się pomiędzy centrum miasta a jeziorem. Należałoby zacząć od wykonania projektu robót geologicznych. Ten krok pozwoli na budowę otworu wiertniczego. Koszt inwestycji to około 400 tysięcy złotych.

1-_DSC6082
– Aby wody mogły być dopuszczone do lecznictwa muszą przejść szereg badań i analiz. To trwa trzy lata. Wszystko jednak wskazuje na to, że wody w Tarnobrzegu po procesie badawczym uzyskają certyfikat dopuszczenia do procedur medycznych – twierdzi Socha. Podkreślił, że wody lecznicze mogą przyczynić się do rozwoju gospodarczego miasta i regionu.

1-_DSC6086

Wiadomo jednak, że parametry wód to nie wszystko. Nic się nie uda bez zgody mieszkańców. Radni mają różne punkty widzenia na to, czy miasto powinno angażować się w przedsięwzięcie.

Dyskusja: Zych kontra Kalinka

Z ekspertyzy najbardziej cieszy się przewodniczący komisji techniczno-inwestycyjnej Witold Zych, który ma wizję budowy kompleksu rekreacyjno-leczniczego. – Do nas, nad jezioro przyjeżdża w letni weekend 20 tysięcy osób. Jesteśmy znani jako zagłębie siarkowe, skorzystajmy z bogactwa tej ziemi, twórzmy warunki do leczniczych kąpieli.

1-_DSC6091
W dyskusji najbardziej iskrzyło między nim a przewodniczącym rady miasta Kamilem Kalinką, który wyliczał zadania pochłaniające sporą część budżetu miasta m.in. oświatę, budowę obwodnicy, zagospodarowanie brzegów jeziora. Dokończenie tych inwestycji wydało się szefowi rady najważniejsze.

1-_DSC6094
W pewnym momencie Zych zarzucił przewodniczącemu, że rzuca kłody pod nogi idei wydobywania wód i zarabiania na leczniczych kąpielach. Kalinka odparł, że jest entuzjastą pomysłu, ale i realistą. – Uważam, że miasto nie jest w stanie podjąć się tego zadania bez prywatnego inwestora – stwierdził.

Zróbmy, coś zaróbmy

Sympatia Stanisława Uziela była po stronie radnego Zycha. Chwalił jego innowacyjne myślenie i cieszył się, że miasto zrobiło już dużo w sprawie zbadania wód.

1-_DSC6096
Dariusz Kołek jest za pozyskaniem zewnętrznych dotacji na budowę odwiertu: – Jeżeli tego nie sprawdzimy, nie damy sobie szansy. Wydatek nie jest wielki w stosunku do tego, co można potem uzyskać, a inwestorzy przyjdą, jeśli dowiedzą się o potencjale miejsca.
Kołek, podobnie jak radny Sławomir Partyka zgłosił swój akces do społecznej komisji w sprawie wód, której powołanie zaproponował Witold Zych.

Emocje radnych studził zastępca prezydenta Wojciech Brzezowski. Zapewniał, że nikt nie neguje pomysłu angażowania się miasta w przedsięwzięcie, wręcz przeciwnie: – Zrobimy wszystko, by potencjał wód siarczkowych został wykorzystany. Płytkie położenie złóż to dodatkowy argument na tak. Musimy przygotować dokumenty i rozpocząć dyskusję, co dalej z finansowaniem.

1-_DSC6097

Wioletta Wojtkowiak

fot.Bogdan Myśliwiec

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Tarnobrzegu

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Ruch na Bema częściowo przywrócony

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021

Janusz Malarz IKS JEZIORO Tarnobrzeg trzy razy na podium!

rta24.eu26 października 2021

Nowe propozycje zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu21 października 2021

Przerwa w dostawie wody – 26 października 2021 r. (wtorek)

rta24.eu21 października 2021