kultura i rozrywka

Sięgnij po „Złą walutę” . Udany debiut tarnobrzeżanki

Sięgnij po „Złą walutę” . Udany debiut tarnobrzeżanki

Akcja książki rozgrywa się w Tarnobrzegu, rodzinnym mieście pisarki Eweliny Dydy. Błyskotliwy, dowcipny, trzymający w napięciu mroczny kryminał jest dla wielbicieli stylu noir najciekawszą premierą na polskim rynku wydawniczym.

Książkę Eweliny Dydy, okrzykniętej w recenzjach „pierwszą damą polskiego kryminału noir”, możecie już kupić w tarnobrzeskich księgarniach. „Zła waluta” ukazała się nakładem wydawnictwa W.A.B.i jest pierwszą częścią mrocznego cyklu.

W „Złej walucie” prywatny detektyw Jakub Rau na co dzień zajmuje się śledzeniem niewiernych małżonków, popijaniem piwa z kubka z podobizną Humphreya Bogarta i wylewaniem żali przed Chandlerem, czarnym kocurem z morderczymi skłonnościami. Co innego można zresztą robić w Tarnobrzegu, w którym – jak mawia zaprzyjaźniony policjant – ludzie chcą mieć przede wszystkim spokój. Ale to nie na temat. Gdy dochodzi do zabójstwa młodej studentki pielęgniarstwa, wieści rozchodzą się błyskawicznie i elektryzują mieszkańców. Zwłaszcza że podejrzany zostaje schwytany na miejscu zbrodni – to chłopak ofiary, z kryminalną przeszłością i z arabskim pochodzeniem.

Jedyną osobą, która wierzy w niewinność zatrzymanego jest jego macocha. Piękna i elegancka Olga zleca prywatnemu detektywowi znalezienie prawdziwego mordercy. Sprawa komplikuje się, gdy giną kolejne osoby powiązane z ofiarą. W mieście, gdzie wszyscy wiedzą o sobie wszystko, prowadzenie śledztwa nie jest łatwe. Mieszkańcy niechętnie dzielą się informacjami, chyba że zostaną wynagrodzeni w odpowiedniej walucie…

1-_DSC3779

Kryminalny Tarnobrzeg – tego jeszcze nie było

Zapytaliśmy Ewelinę Dydę, co zainspirowało ją do tego, by akcję osadzić w tarnobrzeskich realiach. – Bo tutaj obecnie mieszkam i jest to przestrzeń, do której mam najbliżej. W przypadku pisarza kryminałów, a zwłaszcza kryminałów osadzonych w konkretnych realiach, to bardzo komfortowa sytuacja. Kiedy piszę scenę rozgrywającą się w określonym miejscu mam ten komfort, że aby sprawdzić szczegóły, po prostu wychodzę z domu – mówi pisarka.

Ale na Tarnobrzeg zdecydowała się również z innych powodów: – Większość dużych miast ma już swoich „kryminalistów”. Duże miasta w literaturze kryminalnej występują chyba najczęściej, podczas gdy niewielu pisarzy decyduje się umieszczasz akcję w mniejszych miastach. Choć i to się zmienia. W każdym razie ja pomyślałam, że jeśli umieszczę akcję w Tarnobrzegu, a do tego posłużę się konwencją czarnego kryminału, to może wyjść z tego coś ciekawego. Zgadzam się, że Tarnobrzeg to spokojne miasto i tę jego cechę również staram się uchwycić, mimo że jak to w kryminale, mamy tu także zbrodnię, co trochę ten spokój zaburza.

Chyba najbardziej ubolewa nad tym komisarz Orłowski, dla którego morderstwo w tak spokojnym mieście jak Tarnobrzeg w ogóle nie powinno mieć miejsca. Mowa oczywiście o jednym z bohaterów powieści. Przy czym pisząc o Tarnobrzegu z jednej strony starałam się być wierna realiom, a z drugiej trochę przekształcać Tarnobrzeg według konwencji, w której zdecydowałam się napisać książkę. To przed wszystkim fikcja, choć o znamionach prawdopodobieństwa.

Pojawi się też seryjny morderca

Czytelników informujemy, że autorka pracuje już nad drugą częścią serii. – Zdradzę tylko tyle, że w Tarnobrzegu pojawi się seryjny morderca, a akcja będzie rozgrywać się jesienią. Ponadto w drugiej części będę kontynuować wątki, które w „Złej walucie” zostały jedynie zarysowane. Cały cykl w zamierzeniu ma obejmować siedem części, ale nie jest to ostateczne zdanie – zapowiada pisarka.

Ewelina Dyda – polonistka, pisarka i recenzentka. Ukończyła filologię polską ze specjalizacją krytycznoliteracką. Publikowała w kwartalniku literackim „Wyspa” i we „Frazie”. Współpracowała z Portalem Kryminalnym, Booklips i Literatkami. Obecnie prowadzi popularny i ceniony blog na temat literatury (poczytajnia.wordpress.com). Mieszka w Tarnobrzegu.

Wioletta Wojtkowiak

„Zła waluta” już na księgarskich półkach – fot. B.Myśliwiec

Zdjęcie autorki Krzysztof Miśkiewicz

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

woda-wodociag-kran

Przerwa w dostawie wody

rta24.eu1 marca 2021

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rta24.eu1 marca 2021

Rozpoczęto prace przy Centrum Wspinaczkowym w Tarnobrzegu

rta24.eu26 lutego 2021

Małgorzata Jonaszek-Dul w gronie 9 osób z całego świata

rta24.eu23 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rta24.eu22 lutego 2021

Rusza nasz V plebiscyt na najpopularniejszego sportowca, trenera oraz talent.

rta24.eu9 lutego 2021

Ponad 90 tysięcy z tarnobrzeskich puszek WOŚP, aukcje nadal trwają

rta24.eu1 lutego 2021

Boginie w Galerii TDK – wystawa prac Agaty Zarzyckiej

rta24.eu19 stycznia 2021

Przerwa w dostawie wody

rta24.eu11 stycznia 2021