kultura i rozrywka

Słowa “Balladyny “zabrzmią w centrum Tarnobrzega

Słowa “Balladyny “zabrzmią w centrum Tarnobrzega

Słowa Balladyny, Goplany, Kirkora zabrzmią w centrum Tarnobrzega w najbliższą sobotę. Tego dnia odbędzie się doroczne Narodowe Czytanie.

Balladyna” Juliusza Słowackiego to tegoroczna lektura, którą w całej Polsce będziemy czytać w ramach akcji Narodowego Czytania. Inicjatorem jest jak co roku Kancelaria Prezydenta RP, a Para Prezydencka objęła nad nią honorowy patronat.

Także Tarnobrzeg włączy się w akcję, choć w nietypowy sposób. Organizatorzy bowiem są bardzo tajemniczy i nie podają zbyt wielu szczegółów. Wiadomo, że czytanie zorganizują wspólnie tarnobrzeskie instytucje kultury, z inicjatywy Biblioteki Pedagogicznej i Miejskiej Biblioteki Publicznej, do których dołączył Tarnobrzeski Dom Kultury oraz Teatr Czwartek. Lektura zostanie odczytana przez grono działaczy, bibliotekarzy, animatorów kultury, aktorów. W akcję włączył się także prezydent Tarnobrzega Dariusz Bożek, który patronuje przedsięwzięciu i sam zapowiedział w nim udział.

– Narodowe Czytanie odbędzie się w formie happeningu, będzie to takie słuchowisko na żywo – tłumaczy Renata Domka z TDK-u. – W tym roku zachęcamy wszystkich do indywidualnego czytania, chcemy przekonać, że czytać można bez względu na pandemię, czy inne przeszkody.

Nietypowa forma tegorocznego Czytania jest odpowiedzią na apel prezydenta Andrzej Dudy, który napisał w liście do organizatorów: Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczne Narodowe Czytanie było realizowane w jak najbezpieczniejszej formie i z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. Zachęcam Państwa do zorganizowania lektury „Balladyny” według Państwa własnej inwencji i pomysłowości, również z wykorzystaniem tradycyjnych, a zwłaszcza nowoczesnych narzędzi komunikacji

– Nie chcieliśmy narażać uczestników akcji na ryzyko, dlatego zachęcamy do wysłuchania, zatrzymania się w tym sobotnim biegu – wyjaśnia dyrektor Biblioteki Pedagogicznej Anna Żarów – Chcemy zaintrygować, zaciekawić, zaskoczyć zamyślonego i skupionego na zakupach tarnobrzeżanina, a potem zachęcić do własnej lektury.

– Jednocześnie przypominamy, że biblioteki są otwarte, zachowujemy wszelkie standardy bezpieczeństwa, więc wypożyczanie książek jest jak najbardziej bezpieczne i liczymy na to, że wszystkie egzemplarze „Balladyny” zostaną w najbliższym czasie wielokrotnie wypożyczone – dodaje dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Stanisława Mazur.

Narodowe Czytanie „Balladyny” w Tarnobrzegu rozpocznie się o godzinie 10.00.

***

Balladyna” Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. (materiały organizatora)

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

kultura i rozrywka

Więcej w kultura i rozrywka

Kino Wisła zaprasza na filmy

rta24.eu4 marca 2021

Sandomierz – tam gdzie tradycja współgra z nowoczesnością

rta24.eu3 marca 2021

Na Dzień Kobiet – Babiniec on-line

rta24.eu3 marca 2021

Konkurs – Znów dobrze się czuję, gdy o bezpieczeństwie rymuję!

rta24.eu2 marca 2021
woda-wodociag-kran

Przerwa w dostawie wody

rta24.eu1 marca 2021

Atrakcyjna oferta sklepu rowerowego TIP-TOP Raty 0 %

rta24.eu1 marca 2021

Rozpoczęto prace przy Centrum Wspinaczkowym w Tarnobrzegu

rta24.eu26 lutego 2021

Małgorzata Jonaszek-Dul w gronie 9 osób z całego świata

rta24.eu23 lutego 2021

Jest praca. Iwamet rekrutuje.

rta24.eu22 lutego 2021