W powiecie

Smaczny i kolorowy festiwal w Gorzycach

Smaczny i kolorowy festiwal w Gorzycach

Znakomite potrawy z kuchni polskiej, greckiej i ukraińskiej królowały na wielkanocnych stołach przygotowanych przez sołectwa gminy Gorzyce. Na stołach nie brakowało również oryginalnych ozdób, pisanek i dekoracji świątecznych przygotowanych przez lokalnych artystów.

W piątej, jubileuszowej edycji udział wzięło 23 wystawców. Atrakcją Festiwalu była wielkanocna zagroda szlachecko-kozacka, którą przygotowali członkowie Stowarzyszenia Historyczno-Rekonstrukcyjnego Lanca wraz z młodzieżą z Ukrainy, która uczęszcza do Zespołu Szkół im. por. Józefa Sarny w Gorzycach. – Częstujemy dzisiaj gości znakomitymi broziakami, jajkami z chrzanem, własnoręcznie wypiekanym chlebem oraz kozacką zupą, którą spożywano w wojskowych obozach w okresie wielkiej nocy. Nasze menu jest skromne i proste, bo taka była też kuchnia polowa – opowiadał Wojciech Kasak.
Członkowie stowarzyszenia przygotowali również krótki pokaz szermierki oraz humorystyczną inscenizację o historii pewnego kozaka.

Podczas Festiwalu odbył się kiermasz ozdób świątecznych i rękodzieła. Na stoiskach można było kupić oryginalne ozdoby, biżuterię, stroiki i koszyczki wielkanocne oraz pisanki.

Dla wystawców Urząd Gminy Gorzyce oraz Gminny Ośrodek Kultury przygotowali mnóstwo atrakcji i konkursów z nagrodami.

Odbył się m.in. konkurs na tradycyjny stół wielkanocny, wzięli w nim udział przedstawiciele Gorzyc, Sokolnik, Wrzaw, Orlisk, Motycza Poduchownego, Furman oraz Stowarzyszenie Historyczno-Rekonstrukcyjne „Lanca”. Jurorzy konkursu, w którym zasiedli m.in. przedstawiciele poszczególnych sołectw, otrzymali w nagrodę po 500 zł, natomiast nagroda główna w wysokości 300 zł powędrowała do sołectwa Orliska.

W konkursie wielkanocnym uczestniczyć mogli wszyscy wystawcy, nie tylko reprezentanci miejscowości gminy Gorzyce. Najlepiej zaaranżowane stoisko wybierali wystawcy i zaproszeni goście. Najwięcej punktów otrzymało sołectwo Gorzyce reprezentowane przez Koło Gospodyń Wiejskich, drugie miejsce zajęło sołectwo Furmany i Stowarzyszenie „Jesteśmy razem Furmany”, zaś na trzecim miejscu uplasowało się stoisko przygotowane przez Koło Gospodyń Wiejskich w Motyczu Poduchownym.

Smak potraw oceniali kucharze – Marek Łukasiewicz oraz Krzysztof Jurek. Najwyższe noty otrzymały potrawy polsko-greckie przygotowane przez sołectwo Sokolniki. O polskie specjały zadbały panie z Koła Gospodyń Wiejskich, zaś greckie dania przygotowały rodziny Dardi oraz Kazakis, które pochodzą z Grecji, zaś obecnie mieszkają w Sokolnikach.

– W Grecji na święta wielkanocne serwuje się głównie pieczonego baranka, ale oprócz niego na stole pojawiają się potrawy, którymi dzisiaj częstujemy, a są to: musakas, gemistes domates kai piperies (pomidory i papryczki nadziewane orzeszkami pinii, rodzynkami i ryżem), sudzukakia smyrneika me pure patatas (kotleciki z mięsa mielonego z koprem włoskim w sosie pomidorowym), paputsakiame kima kie krema besamel (bakłażany z mięsem mielony i kremem beszamelowym),tsadzyki i feta – wylicza Renata Dardi-Rękas.

Swoimi potrawami jurorów urzekły również przedstawicielki Stowarzyszenia Razem dla Wrzaw, które przygotowały wyśmienite babki z fasoli oraz tradycyjne klopsy. Jurorzy docenili również smak potraw, w szczególności żurku przyrządzonego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Połanieckiej.

Rękodzieło oceniali przedstawiciele Gminnego Ośrodka Kultury – Małgorzata Jonaszek i Katarzyna Karp. Najwyższe noty od jurorów otrzymały prace przygotowane przez Przedszkole w Orliskach, drugie miejsce zajęła Gminna Biblioteka Publiczna, zaś trzecie Warsztat Terapii Zajęciowej w Gorzycach.

W nagrodę laureaci konkursów otrzymali karty upominkowe o wartości – pierwsze miejsca 300 zł, drugie – 200 zł, zaś trzecie 150 zł.

Podczas festiwalu odbył się również konkurs na najsmaczniejszą babkę wielkanocną. Do konkursu zgłoszono 9 ciast przygotowanych przez: Agnieszkę Zając „babka a’la brownie”, Marię Środek „babka drożdżowa”, Urszulę Chmurę „babka rumowa”, Sylwię Wala „babka królewska z ajerkoniakiem”, Elżbietę Grębowiec „ babka czekoladowa”, Wiesławę Wziątek – „babka powiew wiosny i babka cytrynowa z majonezem”, Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Połanieckiej „babka połaniecka” Joanne Kalist „babka marmurkowa z wiśniami” oraz Klaudię Górniak „babka tradycyjna”.

Wypieki oceniali: Marian Zimnicki – przewodniczący rady osiedla Gorzyce, Wiesław Sygutowski, Dominik Sitrak – reporter Radia Leliwa oraz Katarzyna Brzezińska – właścicielka kwiaciarni Paprotka.
W nagrodę panie otrzymały patelnie ufundowane przez firmę Tefal, upominki od firmy Lewiatan oraz prezenty od Kwiaciarni Paprotka.

Nagrody wszystkim zwycięzcom wręczał wójt gminy Gorzyce Leszek Surdy oraz europoseł Czesław Siekierski.

– Każdego roku zaskakujecie mnie swoim potencjałem i kreatywnością – chwalił wystawców wójt gminy Gorzyce. Jestem wam wdzięczny, że tak pięknie staracie się kultywować nasze tradycje związane z obchodami Wielkiej Nocy – podkreślał Leszek Surdy.

– Jestem pod wrażeniem przepychu i atmosfery, która panuje na Festiwalu Wielkanocnych Potraw i Rękodzieła Artystycznego w Gorzycach. Gratuluję wszystkim zwycięzcom – mówił Czesław Siekierski – poseł Parlamentu Europejskiego.

01

IMG_9048

IMG_9109

IMG_9221

IMG_9373

IMG_9466

Materiały prasowe 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Pijany spowodował kolizje, uszkodził latarnie i uciekł

rta24.eu1 czerwca 2020

Czwórmiasto proponuje przebieg Szprychy 6 m.in. przez Tarnobrzeg

rta24.eu1 czerwca 2020

Bezpieczna sesja w hala sportowej

rta24.eu1 czerwca 2020

Pies policyjny Leser trafił do tarnobrzeskich policjantów

rta24.eu1 czerwca 2020

Tarnobrzeg otrzymał maseczki od skazanych

rta24.eu1 czerwca 2020

Obowiązkowe wyposażenie roweru

rta24.eu30 maja 2020

Senior przekroczył dozwoloną prędkość- stracił prawo jazdy

rta24.eu29 maja 2020

Dekret o obowiązku uczestnictwa we Mszy św.

rta24.eu29 maja 2020

Siłownie i place zabaw otwarte już jutro

rta24.eu29 maja 2020