W Tarnobrzegu

Śmiertelny rajd po galerii. Prokuratorzy o ważnych wątkach śledztwa

Śmiertelny rajd po galerii. Prokuratorzy o ważnych wątkach śledztwa

Biegli potrzebują czasu, by zbadać stan zdrowia Konrada K., który 20 października nożami szturmowymi zaatakował dziewięć osób. Dzisiaj do tarnobrzeskiego sądu wpłynął wniosek o skierowanie nożownika na obserwację psychiatryczną.

– Z opinii, jaką otrzymaliśmy 7 listopada wynika, że biegli po jednorazowym badaniu sądowo-psychiatrycznym nie są w stanie wydać pełnej i ostatecznej opinii o stanie psychicznym i poczytalności Konrada K. Stwierdzili, że występują u niego zaburzenia natury psychicznej. Nie mogą jednak jednoznacznie określić charakteru zaburzeń, dlatego zawnioskowali o obserwację psychiatryczną – przekazał dziś szef Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu Janusz Woźnik.

Wniosek w tej sprawie rozpozna wydział karny sądu okręgowego. Na oddziale szpitala aresztu śledczego w Krakowie podejrzany ma spędzić 4 tygodnie z możliwością przedłużenia obserwacji do 8 tygodni. Prokuratura czeka jeszcze na wyniki badania fizykochemicznego krwi, żeby ustalić, czy w dniu zdarzenia mężczyzna był pod wpływem substancji psychoaktywnych.

pro (3)

„To był śmiertelny rajd po galerii. Widok z monitoringu jest porażający”

Prokuratura, która w sprawie przesłuchała już 60 świadków – pracowników galerii, klientów i policjantów – zdecydowała też o rekonstrukcji tragicznego zdarzenia na podstawie zapisów z monitoringu. Część nagrań z kamer przemysłowych już pozyskano, na kolejne, z innych placówek handlowych śledczy wciąż czekają.

– Widok z monitoringu jest porażający. Czas trwania tego śmiertelnego rajdu to około 12 minut – mówi Janusz Woźnik. – Mężczyzna trzymał w ręku dwa noże, ostrzami skierowane przed siebie. Jeden z klientów myślał, że to jakiś żart przed Halloween. Świadkowie zeznali, że zachowywał się spokojnie, uśmiechał się, nie odzywał, delikatnie truchtał, rozglądał się wokół siebie. Ludzie słyszeli gamę dźwięków przypominających krzyk, płacz, pisk. Słychać było krzyki: ”Uciekajcie, zamykajcie rolety, bo jakiś wariat lata z nożem”.

Od ciosów Konrada K. zginęła 51-letnia kobieta. Przyczyną jej śmierci były rany kłute klatki piersiowej z ranami drążącymi w kierunku serca. Były to dwa ciosy jednocześnie zadane od noży szturmowych. Noże te zakupił wcześniej w internecie.

Tak wyglądają noże, które zabezpieczyła prokuratura. Konrad K. odrzucił je przy zatrzymaniu

pro (1)

To nie wszystko. Po zatrzymaniu Konrada K. w jego kieszeni znaleziono jeszcze trzeci nóż, typu motylek.

pro (2)

„Nie było reakcji pracowników ochrony”

Powołując się na relacje klientów i monitoring w galerii prokurator Krzysztof Głuszak przyznał, że trudno przyjąć ze spokojem, że sprawca przebiegł przez galerię i nie spotkał się z żadną reakcją pracowników ochrony.

– Klienci podawali w wątpliwość, czy pracownicy ochrony i galerii obsługujący monitoring dopełnili obowiązków wynikających z przepisów prawa. Wyjaśnimy to w toku śledztwa – mówi prok. Głuszak. Jeżeli będzie to konieczne prokuratura wyłączy sprawę ochrony do odrębnego postępowania.

Mówił, że ludzie powinni ponieść karę

Pozbawione sensu, irracjonalne, sprzeczne – tak opisują prokuratorzy wyjaśnienia Konrada K. pytanego o powody swojego zachowania. – Dotychczasowe ustalenia dotyczące motywu działania mężczyzny są niejasne, wynikają z zaburzeń, którym niewątpliwie jest dotknięty – mówi prokurator Woźnik.

Z wywiadu środowiskowego wynika, że Konrad K. zaczął się leczyć psychiatrycznie w 2015 roku. Rodzice mężczyzny zauważyli, że ostatnio stracił sens życia, stał się przygnębiony, smutny. Jednocześnie pasjonował się grami komputerowymi typu „strzelanki”. Jego zachowanie było jakby odwzorowaniem tego, co robił w wirtualnym świecie.

Prokurator Jacek Węgrzynowicz przytoczył zeznania funkcjonariuszy, którzy zatrzymywali podejrzanego. W rozmowie z nimi podejrzany skarżył się, że miał gorszy dzień. Odpowiadał: „Wy zabiliście Popiełuszkę, więc dlaczego ja nie mogłem tego zrobić?”, „Ludzie powinni ponieść karę”. Na pytanie dlaczego używał dwóch noży śledczy usłyszeli: „Szybciej, szybciej można działać”.

Poprawia się stan zdrowia poszkodowanych

Ze szpitali docierają dobre informacje o stanie zdrowia pozostałych osób pokrzywdzonych przez Konrada K. Nie ma zagrożenia życia. – Pięć osób już opuściło szpitale. Na leczeniu pozostają dwie osoby: 36-letni mężczyzna, którego stan lekarze określają jako średnio dobry. W szpitalu w Stalowej Woli jest 19-letnia kobieta w stanie średnio ciężkim – informuje rzecznik Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu Andrzej Dubiel.

pro (4)

Wioletta Wojtkowiak

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021

Janusz Malarz IKS JEZIORO Tarnobrzeg trzy razy na podium!

rta24.eu26 października 2021

Nowe propozycje zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu21 października 2021

Przerwa w dostawie wody – 26 października 2021 r. (wtorek)

rta24.eu21 października 2021

Uczniowie z Prymasówki po praktykach w Maladze

rta24.eu20 października 2021

Lista projektów dopuszczonych do głosowania w ramach budżetu obywatelskiego

rta24.eu20 października 2021

Podsumowali płatny wjazd nad jezioro. Czy się opłacało ?

rta24.eu19 października 2021