W Tarnobrzegu

Smród, robactwo, gryzonie w Zakrzowie? „Nie dopuścimy do tego!”

Smród, robactwo, gryzonie w Zakrzowie? „Nie dopuścimy do tego!”

Mieszkańcy tarnobrzeskiego osiedla Zakrzów protestują przeciwko planom budowy przy oczyszczalni ścieków bazy przeładunku śmieci. Pełniący obowiązki prezydenta Tarnobrzega stanął dziś w ogniu ich pytań i zarzutów.

Co jest powodem awantury? Przewodniczący rady osiedla Zakrzów Bogusław Potański poinformował wczoraj media, że 8 czerwca podczas ogólnego zebrania mieszkańców z udziałem pełniącego obowiązki prezydenta ludzie chcieli zdementować pogłoski o rzekomym usytuowaniu w Zakrzowie wysypiska śmieci.

Kamil Kalinka miał wtedy stwierdzić, że wysypiska nie będzie, ale na terenie oczyszczalni ścieków powstanie baza przeładunkowa odpadów segregowanych. Zarząd osiedla informuje, że baza taka miałaby powstać na okres 4 lat (na okres trwania umowy na odbiór odpadów). – Obecni na zebraniu byli oburzeni takim rozwiązaniem ze względu na to, że władze miasta nie przeprowadziły konsultacji w tym temacie z mieszkańcami Zakrzowa – pisze Bogusław Potański.

Dodaje, że taka decyzja to „kukułcze jajo” po cichu podrzucone na osiedle Zakrzów. Z tego względu zarząd osiedla wspólnie z mieszkańcami złożą pisemny protest do władz miasta a jeśli to nie poskutkuje użyją wszelkich innych metod i nie dopuszczą do lokalizacji bazy przeładunku odpadów na Zakrzowie”. Pełna treść pisma TU.

Kamil Kalinka: „Baza to pomysł, żeby ceny za śmieci nie wzrosły”

Do obaw ujętych z piśmie chciał się odnieść Kamil Kalinka. Zwołaną na dziś w tej sprawie konferencję prasową zdominowali mieszkańcy. Dopytywali skąd pomysł na lokalizację bazy w Zakrzowie, prosili o wskazanie innych rozważanych działek miejskich. Zaproponowali w końcu, by p.o. prezydent sam zamieszkał w pobliżu i powdychał zapach z oczyszczalni, który uprzykrza im życie. Oni boją się smrodu, robactwa, gryzoni, ptaków żerujących na odpadach oraz kursujących tam i z powrotem ciężarówek.
– Zakrzów nie dopuści do tego, posuniemy się do wszelkich środków, żeby tej bazy tu nie było. Zbieramy podpisy. Będziemy protestować – mówiła Grażyna Potańska. – Tylko jeden samochód przejedzie…Nie pozwolimy na to, ja panu oświadczam, żeby tu nie było ofiar – ostrzegała jedna z mieszkanek.

Podczas trwającego ponad godzinę spotkania emocje były tak duże, że chociaż Kamil Kalinka wyjaśniał na czym polega problem, to nie udało mu się przekonać mieszkańców, że nic nie jest przesądzone. Jak wyjaśniał, wskazanie takiej bazy to pomysł na obniżenie kosztów za wywóz odpadów komunalnych. Po śmieciowym paraliżu (na skutek zamknięcia Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Machowie i odstąpieniu od podpisania umowy z miastem przez dotychczasowego odbiorcę śmieci, konsorcjum FCC – red.) miasto musiało rozpisać nowy przetarg na odbiór odpadów. Problem w tym, że nowe ceny mogą uderzyć mieszkańców po kieszeni.

Władze miasta chcą temu zapobiec. Dlatego w trwającym do 2 lipca postępowaniu przetargowym jest zapis, że gmina dysponuje terenem 6-arowym na cele realizacji umowy. Miejsce to może być wykorzystane m.in. jako baza przeładunkowa, z której odpady mogłyby być przeładowywane na większe auta lub kontenery i wywożone do najbliższego RIPOK. Pozwoliłoby to obniżyć ryczałt płacony przez miasto firmie i utrzymać ceny na dzisiejszym poziomie. Nie wiadomo jednak, czy zwycięzca przetargu będzie w ogóle potrzebował takiego miejsca jak baza. Może też sam wskazać na taki cel teren prywatny.

Wioletta Wojtkowiak

19 komentarzy

Komentarze

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W Tarnobrzegu

Absolutorium dla „starych” i wybory nowych władz w OSP

rta24.eu15 września 2021

W 82. rocznicę śmierci por. Józefa Sarny rusza remont pomnika

rta24.eu13 września 2021

DEZAMET dostarczył 5500 pocisków do RAKÓW

rta24.eu13 września 2021

Spisobus w Tarnobrzegu

rta24.eu9 września 2021

W Tarnobrzegu rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa

rta24.eu8 września 2021

I Tarnobrzeski Pchli Targ

rta24.eu8 września 2021

Kondakion o Nawróconej – Schola Węgajty. Koncert u dominikanów

rta24.eu8 września 2021

Trzyletni Leoś walczy z nowotworem. Pomóżmy!

rta24.eu8 września 2021

Pijana matka opiekowała się małymi dziećmi

rta24.eu7 września 2021