W Tarnobrzegu

Spór zbiorowy w tarnobrzeskim szpitalu. Pielęgniarki walczą o podwyżki

Spór zbiorowy w tarnobrzeskim szpitalu. Pielęgniarki walczą o podwyżki

Pielęgniarki i położne ze Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu weszły w spór zbiorowy z dyrekcją. Chcą m.in. podwyżek płac. Jeśli strony nie dojdą do kompromisu w tym tygodniu, może dojść do strajku.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych w tarnobrzeskim szpitalu reprezentuje około 400 pracownic, które czują się oszukane i niedoceniane. Powód? Podwyżki, które dyrektor szpitala, realizując przyjętą w czerwcu 2017 roku ustawę o minimalnym wynagrodzeniu pracowników medycznych, przyznał innym grupom personelu m.in. salowym, znacząco odbiegają od kwot, na jakie mogą liczyć siostry i nie wynagradzają im w żaden sposób ich ciężkiej i odpowiedzialnej pracy.

Na dodatek podwyżki te pochodzą z puli, jak ją określają potocznie, pieniędzy „Zembalowych”, które pielęgniarki i położne wywalczyły podczas protestów w Warszawie. Wzrost ich pensji o 1600 złotych brutto (po 400 złotych przez 4 lata) zagwarantował rozporządzeniem w 2015 roku Marian Zembala, były minister zdrowia w rządzie PO-PSL. Pielęgniarki chciały, by podwyżki wliczono im do wynagrodzenia zasadniczego. W Tarnobrzegu nic z tego nie wyszło. Pieniądze są wypłacane jako dodatek do pensji.

– „Zembalowe” pieniądze są przekazywane przez NFZ na konto szpitala. W ubiegłym roku mój dodatek z tego tytułu wyniósł 34 złote, w tym roku mogę liczyć na ok. 60 złotych brutto. To nie jest w porządku, to nie jest godna pensja. Boli nas, że dla innych pracowników są pieniądze, a nam od zakładu pracy pan dyrektor nie chce dać nic więcej, tylko przekłada nasze pieniądze z jednej kieszeni do drugiej – mówi Stanisława Piekarczyk, wiceprzewodnicząca związku zawodowego w tarnobrzeskim szpitalu.

W postulatach związkowych pielęgniarki i położne domagają się wliczenia do podstawy podwyżki w wysokości nie mniejszej niż 1500 złotych brutto w zależności od stażu pracy oraz tego, że pieniądze na wzrost wynagrodzeń nie będą pochodziły z pieniędzy przekazywanych przez NFZ. Oczekują także przywrócenia niektórych świadczeń socjalnych i tego, że grafiki ich dyżurów będą rozliczane miesięcznie a nie kwartalnie.

Dyrektor lecznicy Wiktor Stasiak, który w poniedziałek otrzymał związkowe pismo, chce odnieść się do jego treści w czwartek. Na podjęcie z nimi rozmów przez dyrekcję pielęgniarki i położne oczekują do 29 czerwca.
Wioletta Wojtkowiak

8 komentarzy

Komentarze

 1. anna

  27 czerwca 2018 at 08:49

  kazdy chce podwyzek , ale tez dobrze by było zeby Panie Pielegniarki lepiej pracowały , nie traktujcie pacjentów jako zła koniecznego , troche wiecej empatii , pomocy , troche spróbujcie zapracowac na te podwyzki ))

 2. Kelob

  27 czerwca 2018 at 12:23

  O tak, niewiele brakowało abym zszedł z tego świata.
  Pielęgniarka podała mi leki innego pacjenta o podobnym nazwisku. I gdzie ta odpowiedzialność, bimbają sobie z ludzi i tyle.
  Pacjentów leżących przebierają, wtedy kiedy przyjdzie rodzina, wypraszając ludzi na korytarz.
  Znam te ich sztuczki.
  Jest jeszcze RODO o czym często zapominają pielęgniarki, informując po znajomości o stanie zdrowia pacjenta itp, itd…

 3. pielegniarka

  27 czerwca 2018 at 20:32

  I dyrektor Stasiak znowóż podpisze przed wyborami porozumienie z którego sie później wycofa . To juz było Panie Stasiak .Tym razem nie będzie powtórki przed tegorocznymi tymi wyborami” typu obiecanki cacanki”.

 4. kaska

  29 czerwca 2018 at 18:24

  Panie Kelob srednia wieku pielegniarki wynosi 50 lat a obstawa na dyzurach jest makabryczna czesto 1 na 20 pacjentów . Za tak marne pieniadze i ponizanie przez lekarzy i pacjentów nie ma motywacji do pracy. Jak ktos nie pracował i nie mial doczynienia z fekaliami, odlezynami, syfem który trzeba przerobi to niech nie obraża pielegniarek. Powinny zarabiac o wiele wiecej. TO CO sie teraz dzieje z zembaląwką to okradanie pracowników.

 5. weronika

  2 lipca 2018 at 09:17

  Trzeba jeszcze troche przycisnąc i przed wyborami pisowskie zarzadzanie pęknie , musza cos dołozyc zeby miec spokój i dobry wizerunek ; a czy wam koleżanki sie należy … same wiecie ))

 6. tarnobrzeżanin

  2 lipca 2018 at 13:28

  Żeby ocenić pracę pielęgniarek trzeba albo samemu znaleźć się w roli pacjenta tego szpitala albo chodzić tam do chorego z rodziny. Proszę mi wierzyć, wnioski są straszne. Zdecydowana większość pań pielęgniarek to automaty do robienia zastrzyków i podłączania kroplówek. Zero empatii, ludzkich odruchów i kultury osobistej – zarówno w stosunku do pacjentów jak i ich rodzin. Ich dyżury na ogół przebiegają w konwencji ” odwalić swoje i mieć święty spokój”, a kiedy ktoś próbuje naruszyć ten “spokój”, jest traktowany poniżej wszelkiej krytyki. Wtedy “siostrzyczki” prezentują swoją przewagę siły, bezduszność a nawet chamstwo. Chory się nie poskarży bo bardziej czuje się podwładnym niż pacjentem. Milczą także rodziny ze strachu o swoich bliskich. Podwyżki? – może tylko niektóre pielęgniarki na nie zasługują, ale tych jest jak na lekarstwo! Wnioski? Ten personel pielęgniarek powinno się poddać bardzo radykalnej selekcji.

 7. Magda

  2 lipca 2018 at 15:52

  Opamietajcie sie Pielegniarki, ciagle strajki juz sa nidne, ciagle Wam malo I malo, a gdzie rzyczliwosc, gdzie empatia dla pacjenta, w nocy spia, a jak jest orzyjecie to zly humor I nalezy obdarowac czekoladkami na poprawe, co maja powiedziec ludzie ktorzy ciagle przezucani sa na staze za 900zl, albo pracujacy w fabrykach za 1600, gdzie maja 15 minut przerwy, a Wam ciagle malo, kazda nowa poelegniarka pracujaca w tarnobrzeskim szpitalu srednio dwa lata zarabia 2500 zl, a potem jeszcze dochodzi stazowe, dajcie sppkoj, nie jestescie lekarzami. A czasami tak sie zachowujecie. Jak mozna zostawic kogos w pottzebie……

 8. MASAKRA

  2 lipca 2018 at 19:19

  ZACHOWANIE PERSONELU BYŁO I JEST NIE DO PRZYJĘCIA A NAWET BYWA CZĘSTO NIEMORALNE W SZPITALU W TARNOBRZEGU – MY PACJENCI PROTESTUJEMY PRZECIW PODWYŻKOM DLA TAKICH POSTAW I POZIOMU PROFESJONALIZMU. TO CO SIĘ Z ICH STRONY DZIEJE W KIERUNKU PACJENTA JEST OBURZAJĄCE. JAK MOŻNA W KONTEKŚCIE TEGO ŻĄDAĆ PODWYŻEK??!…GDYBY KTOŚ ZROBIŁ BADANIA WŚRÓD PACJENTÓW TEGO SZPITALA TO OKAZAŁOBY SIĘ ŻE WIĘKSZOŚĆ OSÓB PRZEŻYŁA TAM HORROR A W NAJLEPSZYM RAZIE ZOSTAŁA CHAMSKO I PRZEDMIOTOWO POTRAKTOWANA
  A TAK W OGÓLE TO DLACZEGO NIKOGO NIE OBCHODZI ZDANIE PACJENTÓW??!!-ONO POWINNO BYĆ TU NAJWAŻNIEJSZE-TAK JEST WSZEDZIE NA ŚWIECIE (POZA KRAJAMI 3ŚWIATA)-TO ZDANIE JEST GŁÓWNIE JAK CZYTAM I SŁYSZĘ GDZIEKOLWIEK BARDZO NEGATYWNE O PERSONELU SZPITALA W TARNOBRZEGU…..PERSONEL DO WYMIANY-Z TAKIM PODEJŚCIEM NA ZACHODZIE W ŻADNYM SZPITALU 5MIN BY NIKT NIE POPRACOWAŁ(ANI LEKARZ ANI PIELĘGNIARKA)…NIE POWINNIŚMY DAWAĆ SIE TAK TRAKTOWAĆ, A TE WSZYSTKIE PANIE KIEDYŚ DOPADNIE STAROŚĆ I OBY KARMA DO NICH WRÓCIŁA, OBY ONE BYŁY TAK TRAKTOWANE

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Powiatowe inwestycje drogowe w gminie Baranów Sandomierski

rta24.eu7 sierpnia 2020

Kajakiem do Gdańska przez Gminę Baranów Sandomierski

rta24.eu6 sierpnia 2020
policja

Policjanci odnaleźli zaginionego mężczyznę

rta24.eu5 sierpnia 2020

Jan Mroczek gościem organowego czwartku

rta24.eu4 sierpnia 2020

Uwaga – obowiązuje zakaz wstępu na teren poligonu!

rta24.eu3 sierpnia 2020

„Lato z Radiem” w Tarnobrzegu

rta24.eu3 sierpnia 2020

Bieg w rocznicę Powstania Warszawskiego

rta24.eu3 sierpnia 2020

Muzeum Siarki w Tarnobrzegu najlepszą atrakcją turystyczną w kraju!

rta24.eu31 lipca 2020

Medale i odznaczenia dla tarnobrzeskich policjantów

rta24.eu31 lipca 2020