W Tarnobrzegu

Spór zbiorowy w tarnobrzeskim szpitalu. Pielęgniarki walczą o podwyżki

Spór zbiorowy w tarnobrzeskim szpitalu. Pielęgniarki walczą o podwyżki

Pielęgniarki i położne ze Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu weszły w spór zbiorowy z dyrekcją. Chcą m.in. podwyżek płac. Jeśli strony nie dojdą do kompromisu w tym tygodniu, może dojść do strajku.

Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych w tarnobrzeskim szpitalu reprezentuje około 400 pracownic, które czują się oszukane i niedoceniane. Powód? Podwyżki, które dyrektor szpitala, realizując przyjętą w czerwcu 2017 roku ustawę o minimalnym wynagrodzeniu pracowników medycznych, przyznał innym grupom personelu m.in. salowym, znacząco odbiegają od kwot, na jakie mogą liczyć siostry i nie wynagradzają im w żaden sposób ich ciężkiej i odpowiedzialnej pracy.

Na dodatek podwyżki te pochodzą z puli, jak ją określają potocznie, pieniędzy „Zembalowych”, które pielęgniarki i położne wywalczyły podczas protestów w Warszawie. Wzrost ich pensji o 1600 złotych brutto (po 400 złotych przez 4 lata) zagwarantował rozporządzeniem w 2015 roku Marian Zembala, były minister zdrowia w rządzie PO-PSL. Pielęgniarki chciały, by podwyżki wliczono im do wynagrodzenia zasadniczego. W Tarnobrzegu nic z tego nie wyszło. Pieniądze są wypłacane jako dodatek do pensji.

– „Zembalowe” pieniądze są przekazywane przez NFZ na konto szpitala. W ubiegłym roku mój dodatek z tego tytułu wyniósł 34 złote, w tym roku mogę liczyć na ok. 60 złotych brutto. To nie jest w porządku, to nie jest godna pensja. Boli nas, że dla innych pracowników są pieniądze, a nam od zakładu pracy pan dyrektor nie chce dać nic więcej, tylko przekłada nasze pieniądze z jednej kieszeni do drugiej – mówi Stanisława Piekarczyk, wiceprzewodnicząca związku zawodowego w tarnobrzeskim szpitalu.

W postulatach związkowych pielęgniarki i położne domagają się wliczenia do podstawy podwyżki w wysokości nie mniejszej niż 1500 złotych brutto w zależności od stażu pracy oraz tego, że pieniądze na wzrost wynagrodzeń nie będą pochodziły z pieniędzy przekazywanych przez NFZ. Oczekują także przywrócenia niektórych świadczeń socjalnych i tego, że grafiki ich dyżurów będą rozliczane miesięcznie a nie kwartalnie.

Dyrektor lecznicy Wiktor Stasiak, który w poniedziałek otrzymał związkowe pismo, chce odnieść się do jego treści w czwartek. Na podjęcie z nimi rozmów przez dyrekcję pielęgniarki i położne oczekują do 29 czerwca.
Wioletta Wojtkowiak

8 komentarzy

Komentarze

 1. anna

  27 czerwca 2018 at 08:49

  kazdy chce podwyzek , ale tez dobrze by było zeby Panie Pielegniarki lepiej pracowały , nie traktujcie pacjentów jako zła koniecznego , troche wiecej empatii , pomocy , troche spróbujcie zapracowac na te podwyzki ))

 2. Kelob

  27 czerwca 2018 at 12:23

  O tak, niewiele brakowało abym zszedł z tego świata.
  Pielęgniarka podała mi leki innego pacjenta o podobnym nazwisku. I gdzie ta odpowiedzialność, bimbają sobie z ludzi i tyle.
  Pacjentów leżących przebierają, wtedy kiedy przyjdzie rodzina, wypraszając ludzi na korytarz.
  Znam te ich sztuczki.
  Jest jeszcze RODO o czym często zapominają pielęgniarki, informując po znajomości o stanie zdrowia pacjenta itp, itd…

 3. pielegniarka

  27 czerwca 2018 at 20:32

  I dyrektor Stasiak znowóż podpisze przed wyborami porozumienie z którego sie później wycofa . To juz było Panie Stasiak .Tym razem nie będzie powtórki przed tegorocznymi tymi wyborami” typu obiecanki cacanki”.

 4. kaska

  29 czerwca 2018 at 18:24

  Panie Kelob srednia wieku pielegniarki wynosi 50 lat a obstawa na dyzurach jest makabryczna czesto 1 na 20 pacjentów . Za tak marne pieniadze i ponizanie przez lekarzy i pacjentów nie ma motywacji do pracy. Jak ktos nie pracował i nie mial doczynienia z fekaliami, odlezynami, syfem który trzeba przerobi to niech nie obraża pielegniarek. Powinny zarabiac o wiele wiecej. TO CO sie teraz dzieje z zembaląwką to okradanie pracowników.

 5. weronika

  2 lipca 2018 at 09:17

  Trzeba jeszcze troche przycisnąc i przed wyborami pisowskie zarzadzanie pęknie , musza cos dołozyc zeby miec spokój i dobry wizerunek ; a czy wam koleżanki sie należy … same wiecie ))

 6. tarnobrzeżanin

  2 lipca 2018 at 13:28

  Żeby ocenić pracę pielęgniarek trzeba albo samemu znaleźć się w roli pacjenta tego szpitala albo chodzić tam do chorego z rodziny. Proszę mi wierzyć, wnioski są straszne. Zdecydowana większość pań pielęgniarek to automaty do robienia zastrzyków i podłączania kroplówek. Zero empatii, ludzkich odruchów i kultury osobistej – zarówno w stosunku do pacjentów jak i ich rodzin. Ich dyżury na ogół przebiegają w konwencji ” odwalić swoje i mieć święty spokój”, a kiedy ktoś próbuje naruszyć ten “spokój”, jest traktowany poniżej wszelkiej krytyki. Wtedy “siostrzyczki” prezentują swoją przewagę siły, bezduszność a nawet chamstwo. Chory się nie poskarży bo bardziej czuje się podwładnym niż pacjentem. Milczą także rodziny ze strachu o swoich bliskich. Podwyżki? – może tylko niektóre pielęgniarki na nie zasługują, ale tych jest jak na lekarstwo! Wnioski? Ten personel pielęgniarek powinno się poddać bardzo radykalnej selekcji.

 7. Magda

  2 lipca 2018 at 15:52

  Opamietajcie sie Pielegniarki, ciagle strajki juz sa nidne, ciagle Wam malo I malo, a gdzie rzyczliwosc, gdzie empatia dla pacjenta, w nocy spia, a jak jest orzyjecie to zly humor I nalezy obdarowac czekoladkami na poprawe, co maja powiedziec ludzie ktorzy ciagle przezucani sa na staze za 900zl, albo pracujacy w fabrykach za 1600, gdzie maja 15 minut przerwy, a Wam ciagle malo, kazda nowa poelegniarka pracujaca w tarnobrzeskim szpitalu srednio dwa lata zarabia 2500 zl, a potem jeszcze dochodzi stazowe, dajcie sppkoj, nie jestescie lekarzami. A czasami tak sie zachowujecie. Jak mozna zostawic kogos w pottzebie……

 8. MASAKRA

  2 lipca 2018 at 19:19

  ZACHOWANIE PERSONELU BYŁO I JEST NIE DO PRZYJĘCIA A NAWET BYWA CZĘSTO NIEMORALNE W SZPITALU W TARNOBRZEGU – MY PACJENCI PROTESTUJEMY PRZECIW PODWYŻKOM DLA TAKICH POSTAW I POZIOMU PROFESJONALIZMU. TO CO SIĘ Z ICH STRONY DZIEJE W KIERUNKU PACJENTA JEST OBURZAJĄCE. JAK MOŻNA W KONTEKŚCIE TEGO ŻĄDAĆ PODWYŻEK??!…GDYBY KTOŚ ZROBIŁ BADANIA WŚRÓD PACJENTÓW TEGO SZPITALA TO OKAZAŁOBY SIĘ ŻE WIĘKSZOŚĆ OSÓB PRZEŻYŁA TAM HORROR A W NAJLEPSZYM RAZIE ZOSTAŁA CHAMSKO I PRZEDMIOTOWO POTRAKTOWANA
  A TAK W OGÓLE TO DLACZEGO NIKOGO NIE OBCHODZI ZDANIE PACJENTÓW??!!-ONO POWINNO BYĆ TU NAJWAŻNIEJSZE-TAK JEST WSZEDZIE NA ŚWIECIE (POZA KRAJAMI 3ŚWIATA)-TO ZDANIE JEST GŁÓWNIE JAK CZYTAM I SŁYSZĘ GDZIEKOLWIEK BARDZO NEGATYWNE O PERSONELU SZPITALA W TARNOBRZEGU…..PERSONEL DO WYMIANY-Z TAKIM PODEJŚCIEM NA ZACHODZIE W ŻADNYM SZPITALU 5MIN BY NIKT NIE POPRACOWAŁ(ANI LEKARZ ANI PIELĘGNIARKA)…NIE POWINNIŚMY DAWAĆ SIE TAK TRAKTOWAĆ, A TE WSZYSTKIE PANIE KIEDYŚ DOPADNIE STAROŚĆ I OBY KARMA DO NICH WRÓCIŁA, OBY ONE BYŁY TAK TRAKTOWANE

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Pamięci zastrzelonych górników

rta24.eu25 września 2020

“Rolnik ” stawia na ekologię

rta24.eu22 września 2020

Bilans zdarzeń drogowych podczas minionego weekendu

rta24.eu21 września 2020

81.rocznica sowieckiej agresji – obchody w Tarnobrzegu

rta24.eu21 września 2020

Kolejna pomoc dla Domu Pomocy Społecznej

rta24.eu18 września 2020

Uwaga – zmiana trasy autobusów miejskich!

rta24.eu18 września 2020

Studiuj na WMT Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli

rta24.eu17 września 2020

Kino Wisła zaprasza na filmy

rta24.eu17 września 2020

Policjanci i radio “Leliwa” promowali akcję “Bezpieczna droga do szkoły”

rta24.eu17 września 2020