W powiecie

Spotkanie z historią w Baranowie Sandomierskim

Spotkanie z historią w Baranowie Sandomierskim

Instrukcja dowództwa 14 Armii Niemieckiej dla żołnierzy, aby na terenie dawnego zaboru austryjackiego nie nasilać represji, bo może tu mieszkać ludność pochodzenia niemieckiego, żywe tarcze z jeńców oraz losy pewnego mieszkańca Baranowa Sandomierskiego, który za zbrodnie w czasie wojny na mieszkańcach miasteczka został stracony – to tylko niektóre fragmenty opowieści Tomasz Sudoła, goszczącego w Baranowie Sandomierskim.

Miniony piątek, 21 czerwca, był dniem prawdziwej duchowej uczty da miłośników historii. Na zaproszenie Towarzystwa Historycznego Ziemi Baranowskiej Mały Wawel, do Baranowa przyjechał historyk z warszawskiego Instytutu Pamięci Narodowej, Tomasz Sudoł z wykładem noszącym tytuł :”Wrzesień 1939 w rejonie Baranowa Sandomierskiego i okolicy: wybrane zagadnienia badawcze.”

Mapy, stare zdjęcia, meldunki i fotografie lotnicze oraz fragmenty kronik spisywanych przez żołnierzy września, były prawdziwymi „perełkami”, które przygotował miłośnikom historii Tomasz Sudoł.

Gość Towarzystwa Historycznego, nie tylko opowiadał o wojennych losach mieszkańców okolicy i ruchach wojsk polskich i niemieckich we wrześniu 1939 roku, atakach paniki cywilnej ludności, która wszędzie „widziała” niemieckie czołgi, pretensjach cywilów do wycofującego się polskiego wojska, któremu nie udało się zbudować oporu, ale też chętnie odpowiadał na pytania uczestników spotkania. Dotyczyły one m.in. bombardowania Chmielowa, Nowej Dęby i Tarnobrzega oraz legend krążących na temat wydarzeń z września 1939r.

Źródło: Powiat Tarnobrzeski 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

W Motyczu Poduchownym łowili i gotowali

rta24.eu29 lipca 2021

Ćwiczenia i strzelanie z użyciem ostrej amunicji 

rta24.eu29 lipca 2021

Zatrzymany podejrzany 29-latek z Nowej Dęby

rta24.eu27 lipca 2021

Kobieta okradła mieszkankę Nowej Dęby. Policja publikuje portret pamięciowy

rta24.eu27 lipca 2021

Akcja Zbiórki Krwi w Nowej Dębie

rta24.eu23 lipca 2021

Nowa Dęba – Powstaną nowe drogi

rta24.eu23 lipca 2021

Gorzyce – Zlot pełen dobrych serc

rta24.eu21 lipca 2021

Areszt tymczasowy dla sprawców rozboju

rta24.eu21 lipca 2021

Rocznica Powstania Warszawskiego – Zawyją syreny

rta24.eu21 lipca 2021