W powiecie

Spotkanie z historią w Baranowie Sandomierskim

Spotkanie z historią w Baranowie Sandomierskim

Instrukcja dowództwa 14 Armii Niemieckiej dla żołnierzy, aby na terenie dawnego zaboru austryjackiego nie nasilać represji, bo może tu mieszkać ludność pochodzenia niemieckiego, żywe tarcze z jeńców oraz losy pewnego mieszkańca Baranowa Sandomierskiego, który za zbrodnie w czasie wojny na mieszkańcach miasteczka został stracony – to tylko niektóre fragmenty opowieści Tomasz Sudoła, goszczącego w Baranowie Sandomierskim.

Miniony piątek, 21 czerwca, był dniem prawdziwej duchowej uczty da miłośników historii. Na zaproszenie Towarzystwa Historycznego Ziemi Baranowskiej Mały Wawel, do Baranowa przyjechał historyk z warszawskiego Instytutu Pamięci Narodowej, Tomasz Sudoł z wykładem noszącym tytuł :”Wrzesień 1939 w rejonie Baranowa Sandomierskiego i okolicy: wybrane zagadnienia badawcze.”

Mapy, stare zdjęcia, meldunki i fotografie lotnicze oraz fragmenty kronik spisywanych przez żołnierzy września, były prawdziwymi „perełkami”, które przygotował miłośnikom historii Tomasz Sudoł.

Gość Towarzystwa Historycznego, nie tylko opowiadał o wojennych losach mieszkańców okolicy i ruchach wojsk polskich i niemieckich we wrześniu 1939 roku, atakach paniki cywilnej ludności, która wszędzie „widziała” niemieckie czołgi, pretensjach cywilów do wycofującego się polskiego wojska, któremu nie udało się zbudować oporu, ale też chętnie odpowiadał na pytania uczestników spotkania. Dotyczyły one m.in. bombardowania Chmielowa, Nowej Dęby i Tarnobrzega oraz legend krążących na temat wydarzeń z września 1939r.

Źródło: Powiat Tarnobrzeski 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W powiecie

Więcej w W powiecie

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Złote Gody w Gminie Gorzyce

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

II miejsce Zespołu Grębowianki

rta24.eu27 października 2021

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

Zamknięcie drogi powiatowej 1030 R Krawce-Stany na okres ćwiczeń

rta24.eu27 października 2021

Uczennica ze Ślęzaków laureatem konkursu wiedzy o Sejmie RP

rta24.eu26 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021