W Tarnobrzegu

Stalowa Wola czy Tarnobrzeg – kto liderem?

Stalowa Wola czy Tarnobrzeg – kto liderem?

KTO JEST LIDEREM?

Od lat trwa spór, które miasto jest liderem w naszym regionie. Czy jest to Tarnobrzeg, czy też Stalowa Wola? Warto chyba porównać rozwój potencjałów tych miast w ostatnich kilku latach. Oczywiście pojawia się pytanie według jakich kryteriów to ocenić. Najprościej jest odwołać się do rankingów pokazujących różne aspekty tego rozwoju. Wśród działaczy samorządowych największym zaufaniem cieszą się rankingi robione przez pismo „Wspólnota”. I na bazie tych rankingów porównamy pozycję Stalowej Woli i Tarnobrzega. Trzeba jednak zwrócić uwagę na pewne różnice między Tarnobrzegiem i Stalową Wolą. Tarnobrzeg to miasto na prawach powiatu. Oznacza to, że na przykład odpowiada za szkoły ponadgimnazjalne i do budżetu wpływa na te szkoły subwencja z budżetu państwa i powiększa budżet miasta.

KTO BOGATSZY?

Według oficjalnych danych w Tarnobrzegu mieszka 48 tysięcy mieszkańców, a Stalową wolę zamieszkuje 63 tysiące osób. Wśród miast na prawach powiatu Tarnobrzeg w 2014 roku zajmował 33 miejsce na 48 sklasyfikowanych miast. Na tym tle nie wypada więc imponująco. Z kolei Stalowa Wola zajmuje w tej kategorii 61 pozycję na 267 sklasyfikowanych miast. Tarnobrzeg lepiej wypada w zestawieniu ze Stalową Wolą gdy porówna się kwoty budżetowych przychodów na głowę mieszkańca. W Tarnobrzegu jest to 3485 złotych, a w Stalowej Woli 2700 złotych. Jednak jeżeli wziąć pod uwagę wielkość budżetów obu miast, to ta różnica nie będzie robić takiego wrażenia. Trzeba w tym miejscu przypomnieć, że o wielkości budżetu Tarnobrzega decyduje fakt bycia miastem na prawach powiatu.

KTO WIĘCEJ INWESTUJE?

Dochody budżetów miast to jedno, a możliwości inwestowania w rozwój to drugie. W budżetach są tzw. wydatki sztywne np. na szkoły, administrację itd. Można mieć bardzo duży budżet i bardzo duże wydatki sztywne, co ogranicza możliwości rozwojowe. Ostatecznie o skali rozwoju miasta decyduje nie wielkość budżetu, ale wielkość nakładów na inwestycje. Jak to wygląda w porównaniu Tarnobrzega i Stalowej Woli. Za rok 2014 Stalowa Wola zajęła czołowe, piąte miejsce w Polsce na 267 sklasyfikowanych miast z nakładami 1119 złotych na głowę mieszkańca. W Tarnobrzegu te nakłady wyniosły 486 złotych na głowę, co dało Tarnobrzegowi 39 miejsce na 48 sklasyfikowanych miast, co jest wynikiem słabym. Trzeba dodać, że w tych kwotach własny wkład Stalowej Woli wynosi 643 złotych, a w Tarnobrzegu tylko 187 złotych. Jak widać nakłady Stalowej Woli były ponad dwa razy większe na głowę niż w Tarnobrzegu do czego trzeba dodać fakt, że Stalowa Wola ma 15 tysięcy mieszkańców więcej, co w przeliczeniu na głowę mieszkańca jeszcze powiększa tę różnicę na korzyść Stalowej Woli.

KTO WIĘCEJ POZYSKUJE?

Można na to patrzeć również pod innym kątem. Ten, kto mało inwestuje środków własnych może to nadrabiać pieniędzmi pozyskanymi z zewnątrz. „Wspólnota” publikuje ranking wykorzystania środków zewnętrznych za lata 2004 – 2014. Dziesięć lat to wystarczająco długi okres, żeby takie porównanie było wiarygodne. W tym zestawieniu Stalowa Wola z kwotą 2858 złotych na mieszkańca zajęła 16 pozycję na 267 miast powiatowych, a Tarnobrzeg z kwotą 3263 zajął 15 miejsce wśród 48 miast na prawach powiatu. Tarnobrzeg wypada więc dobrze i biorąc pod uwagę różne czynniki nie ustępuje Stalowej Woli, która i w tej klasyfikacji dobrze wypada na tle całej Polski.

KTO WIĘCEJ POŻYCZA?

Na koniec porównań zestawienie wielkości zadłużenia. Można mieć duże wpływy do budżetu, można dużo inwestować, ale jeżeli wynika to z zadłużania się, to nie ma się czym chwalić. W Polsce jest wiele – zwłaszcza największych – miast, które rozwijają się na kredyt. Kredyty są potrzebne, ale pod warunkiem, że nie idą na przejedzenie. Samorządy, które się zadłużają nadmiernie, ograniczają możliwości rozwoju tym, którzy będą rządzić w miastach za kilka lub kilkanaście lat. Jak to się ma do sytuacji Tarnobrzega i Stalowej Woli? Pod względem wielkości zadłużenia Tarnobrzeg jest na 9 pozycji wśród miast na prawach powiatu. Jego zadłużenie wynosi 51% wielkości budżetu, jest więc na niebezpiecznie wysokim poziomie. Stalowa Wola w 2014 roku miała zadłużenie na poziomie 33% budżetu, co plasowało ją na 137 miejscu wśród miast powiatowych. Zadłużenie Stalowej Woli nie było małe, ale bezpieczne dla finansów miasta i patrząc na miejsce w rankingu, zaliczało miasto do średnio zadłużonych w Polsce.

KTO MA LEPSZĄ PRZYSZŁOŚĆ?

Podsumowując przedstawione wyraźnie widać, że Stalowa Wola ma lepsze perspektywy rozwoju. Po pierwsze jest w stanie zdecydowanie więcej wydać z własnych środków na inwestycje. Jest też miastem zdecydowanie mniej zadłużonym, co będzie mieć duży wpływ na możliwości inwestycyjne i wspomaganie się kredytami w nadchodzącej perspektywie finansowej z UE. Tarnobrzeg potrafi skutecznie pozyskiwać środki zewnętrzne, ale duże sztywne wydatki z budżetu i niebezpiecznie wysokie zadłużenie będą negatywnie wpływać na wielkość własnego udziału w finansowaniu projektów realizowanych z udziałem pieniędzy z UE. Ostateczne wnioski z tych zestawień powinni wyciągnąć samorządowcy obu miast.

Andrzej Tomaszewski

Zobacz Komentarze (1)

1 Komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

W Tarnobrzegu

Więcej w W Tarnobrzegu

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Ruch na Bema częściowo przywrócony

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

W gotowości przed zimą

rta24.eu26 października 2021

Kontrole obowiązujących obostrzeń. Policja apeluje

rta24.eu26 października 2021

Janusz Malarz IKS JEZIORO Tarnobrzeg trzy razy na podium!

rta24.eu26 października 2021

Nowe propozycje zagospodarowania Jeziora Tarnobrzeskiego

rta24.eu21 października 2021

Przerwa w dostawie wody – 26 października 2021 r. (wtorek)

rta24.eu21 października 2021