wydarzenia

Stalowowolski Uniwheels na sprzedaż?

Stalowowolski Uniwheels na sprzedaż?

UNIWHEELS NA SPRZEDAŻ

Na mapie gospodarczej Stalowej Woli szykuje się wielka zmiana. Według sygnałów napływających z warszawskiej giełdy szykuje się ogromna transakcja. Właściciele spółki Uniwheels chcą ją sprzedać. Kwota za którą ma zostać sprzedana firma to około 800 milionów euro. Prawdopodobnie wśród potencjalnych nabywców znajdują się firma amerykańska i chińska. Typujemy, że kupią Chińczycy. Zagadkowe są powody sprzedaży Uniwheels’u.

OD KOPCIUSZKA DO GIGANTA

Uniwheels pojawił się w Stalowej Woli w roku 2000. Firmę sprowadził do naszego miasta przedsiębiorca Antoni Kłosowski. Początkowo Uniwheels był kopciuszkiem przy Sthalschmidtcie, wówczas czołowym producencie felg samochodowych w Europie. W roku 2010 ze względu na bankructwo swoich zakładów w USA i RPA, stalowowolska fabryka Sthalschmidta został wystawiony na sprzedaż. Wykupił go Uniwheels. Od tej pory Uniwheels rozpoczął marsz na pozycję europejskiego potentata w produkcji felg. Ruszyły wielkie inwestycje. W latach 2012 – 2014 nowa lakiernia warta około 30 milionów złotych. W roku 2013 ruszyła budowa nowej linii produkcyjnej, mająca docelowo zatrudnić do 500 osób. Wartość tej inwestycji to około 400 milionów złotych. Aktualnie trwa uruchamianie linii do pełnych możliwości produkcyjnych. Te inwestycje postawiły Uniwheels wśród trzech największych producentów felg w Europie. Na felgach ze Stalowej Woli jeździ większość niemieckich marek samochodów. A ich roczna produkcja to 10 milionów sztuk. W 2018 roku produkcja ma osiągnąć 12 milionów felg. W międzyczasie firma weszła na giełdę, a jej obecna giełdowa wartość oceniana jest na 600 milionów złotych.

UKRYTE PROBLEMY CZY PRZESYCENIE SUKCESEM?

W przypadku Uniwheels’u można mówić o pełnym sukcesie. Zysk netto ujawniony przez firmę to 40 milionów euro rocznie. Może się wydawać, że właściciele firmy poza liczeniem zysków mogą bez obaw myśleć nad dalszym rozwojem firmy. Tymczasem już w trakcie realizacji ostatniej inwestycji rozeszła się informacja, że Uniwheels nie będzie już rozbudowywał firmy w Stalowej Woli. Prawdopodobnie jednym z powodów były problemy z pozyskaniem pracowników. Nie jest tajemnicą, że firma rekrutuje pracowników w dość odległych regionach Polski i na Ukrainie. Ani to, ani nawet znaczące podwyżki wynagrodzeń nie rozwiązują tego problemu. Mówi się o ciągłym braku nawet 400 pracowników. Czy ten problem wyznacza barierę wzrostu firmy? Czy są inne problemy, wiadome tylko wąskiemu kręgowi udziałowców i kadry zarządzającej? A może udziałowcy uznali, że sukces tych rozmiarów wystarczy i teraz przyszedł czas konsumpcji jego owoców? Za 800 milionów euro można rzeczywiście do końca życia nie martwić się niczym.

CO DALEJ?

Jeżeli firma zostanie sprzedana pojawi się wiele pytań o jej przyszłość. Czy dotychczasowi kontrahenci będą nadal współpracować? Czy przy nowym właścicielu uda się utrzymać odpowiednią jakość produkcji? I pytanie najważniejsze, jakie plany wobec firmy będzie miał nowy właściciel? Czy będą koncepcje dalszego rozwoju, czy też ograniczenia produkcji i przeniesienie jej w inne miejsce? W tej chwili Uniwheels to największy pracodawca w Stalowej Woli, zatrudniający ponad 1100 osób. Czy to zatrudnienie zostanie zwiększone, czy zmniejszone? I pytanie istotne dla samej Stalowej Woli. Dotychczasowi właściciele nie byli zainteresowani sprawami miasta i bardzo trudno było uzyskać finansowe wsparcie dla inicjatyw i wydarzeń w mieście. Czy to się zmieni? To pytania ważne, ale pewnie na razie pozostaną bez odpowiedzi. Jedno już wiadomo. Miejmy nadzieję, że zmiana właściciela Uniwheels’u dla Stalowej Woli nie będzie oznaczać przynajmniej żadnej zmiany na gorsze.

Andrzej Tomaszewski

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

wydarzenia

Więcej w wydarzenia

Zrób badanie .Chroń siebie i rodzinę.

rta24.eu2 listopada 2021

Złote Gody w Gminie Gorzyce

rta24.eu29 października 2021

Ruch na Bema częściowo przywrócony

rta24.eu29 października 2021

Wszystkich Świętych – Zobacz zmiany organizacji ruchu

rta24.eu29 października 2021

II miejsce Zespołu Grębowianki

rta24.eu27 października 2021

Uwaga! Ćwiczenia wojskowe

rta24.eu27 października 2021

Zamknięcie drogi powiatowej 1030 R Krawce-Stany na okres ćwiczeń

rta24.eu27 października 2021

Ośmiu kierowców przekroczyło dozwoloną prędkość

rta24.eu27 października 2021

Uczennica ze Ślęzaków laureatem konkursu wiedzy o Sejmie RP

rta24.eu26 października 2021