W powiecie

Strategiczna droga powiatowa

Strategiczna droga powiatowa

To już chyba ostatnia droga powiatowa bez asfaltu. W zasadzie duża jej część jest już wyasfaltowana i czeka na kierowców. Ci pojawią się za kilka miesięcy, kiedy partner upora się z drugą częścią. Wtedy stanie się jedną z ważniejszych dróg w powiatach stalowowolskim i tarnobrzeskim.

– To będzie fajna droga, która ułatwi życie wielu ludziom – zapewnia starosta Janusz Zarzeczny. Sprawi życie łatwiejszym zwłaszcza mieszkańcom sąsiedniego pow. tarnobrzeskiego, a nawet sandomierskiego. Jednym skróci dystans do pracy w Stalowej Woli, innym do urzędów i uczelni w Rzeszowie. Będzie jeszcze bardzo atrakcyjnym traktem dla rowerzystów i jakby co, drogą „szybkiego reagowania” dla strażaków. Taka będzie powiatowa droga Stany – Grębów.

Do niedawna mało kto wiedział, że taka w ogóle istnieje. Tym bardziej, że to droga powiatowa. Był to zwykły trakt przez lasy, który łączył Stany (gm. Bojanów) z Krawcami (gm. Grębów) i dalej z Grębowem. Innymi słowy trakt ten w najprostszy z możliwych sposobów łączy dwie drogi wojewódzkie: 872 (Nisko – Baranów Sandomierski) i 871 (Stalowa Wola – Tarnobrzeg). Drogę dobrze znali grzybiarze i pracownicy leśni, bo prawie w całości wiedzie przez okazałe lasy. Te lasy miały niewątpliwy wpływ na to, że „droga przez las”, jak powszechnie jest nazywana, doczeka się asfaltu i zostanie udostępniona wszystkim. Nie tylko rowerzystom i właścicielom ciągników.

Dla Lsów Państwowych jest drogą ważną z dwóch względów. Ułatwi wywóz drewna pozyskiwanego w Nadleśnictwie Nowa Dęba i wjazd strażakom, gdyby coś złego w lesie się działo. I to leśnicy doprowadzili do porozumienia dwóch powiatów ws. drogi Stany Grębów. Po negocjacjach Dyrekcja Generalna LP zgodziła się partycypować w kosztach budowy drogi do 40 proc. W sukurs swoim powiatom przyszły też samorządy zainteresowanych gmin, czyli Bojanów po stronie stalowowolskiej i Grębów w pow. tarnobrzeskim. Droga w części stalowowolskiej jest już zrobiona. To 5,6 km. asfaltowej drogi zrobionej od podstaw. Część ta kosztowała 3,4 mln. zł, do czego Bojanów dołożył 800 tys. zł, a pozostałą część solidarnie podzieliły między siebie Starostwo i Lasy Państwowe. Zostało już tylko 2,7 km po stronie tarnobrzeskiej. Pieniądze już są, prace trwają i latem całą droga powinna być gotowa. – My ze swej strony zrobiliśmy wszystko – mówi Alicja Mach, naczelnik Wydziału Inwestycji i Mienia Powiatu Starostwa Powiatowego w Stalowej Woli. – Po stronie tarnobrzeskiej zrobiona jest już podbudowa drogi i gdy tylko pozwolą na to warunki atmosferyczne, zostanie na niej położony asfalt.
Droga ta jest ważna głównie dla mieszkańców gm. Grębów, którzy dojeżdżają do pracy w zakładach metalowych Stalowej Woli. Skróci dojazd przez Stany i Przyszów o kilkanaście minut. Kilometry zaoszczędzą też ci, którzy mają interesy w Rzeszowie a mieszkają w okolicy Grębowa, Trześni i okolic. Nie będą jechać przez Stalową Wolę lub Tarnobrzeg, a kierować się będą na Stany, Bojanów i dalej przez Majdan Kr. i Głogów do stolicy województwa.

Będzie to też idealne „kółko” dla cyklistów. Stalowa Wola – Grębów – Stany – Stalowa Wola. Kilkadziesiąt kilometrów i prawie cały czas przez lasy.

Marcin Swobodny 

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W powiecie

Pożar aut ciężarowych w Baranowie Sandomierskim.

rta24.eu15 września 2021

Ulice Zastawie i Szkolna po remoncie

rta24.eu13 września 2021

DEZAMET dostarczył 5500 pocisków do RAKÓW

rta24.eu13 września 2021

Potracenie rowerzysty w Nowej Dębie

rta24.eu8 września 2021

W Tarnobrzegu rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa

rta24.eu8 września 2021

Trzyletni Leoś walczy z nowotworem. Pomóżmy!

rta24.eu8 września 2021

Kolejna dostawa amunicji dla wojska z DEZAMET S.A.

rta24.eu3 września 2021

Nadzieja na nowe pokolenie mistrzów. Ruszyła klasa tenisa stołowego

rta24.eu3 września 2021

Uroczyste wręczenie aktu mianowania

rta24.eu1 września 2021