W powiecie

Strażacy uratują, gdy załamie się lód

Strażacy uratują, gdy załamie się lód

Ratowanie ludzi, pod którymi załamał się lód przećwiczyli druhowie OSP w Siedleszczanach i Suchorzowie w gminie Baranów Sandomierski. Ćwiczenia przeprowadzono z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, w tym fantoma – pozoranta, na zbiorniku w Suchorzowie. 

Specyfika ćwiczeń wynikała z faktu, że jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Siedleszczanach specjalizuje się w ratownictwie wodnym. Do ćwiczeń zaproszono druhów z sąsiedniej jednostki OSP w Suchorzowie.

– Postanowiliśmy przeprowadzić szkolenie z zakresu ratownictwa na lodzie, co jest bardzo ważne z uwagi na utrzymującą się aurę. Dzięki tego typu ćwiczeniom druhowie wiedzą, na jakie przeszkody mogą natknąć się podczas realnych akcji. Ćwiczenia są okazją do zapoznania się ze specyfiką sytuacji – powiedział wicestarosta tarnobrzeski Krzysztof Pitra i jednocześnie prezes jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Siedleszczanach.

W trwającym kilka godzin szkoleniu uczestniczyło 15 strażaków. O profesjonalizmie prowadzonych ćwiczeń świadczył fakt, że w czasie akcji ratownicy wykorzystali sanie lodowe, łodzie i te wszystkie elementy, które są niezbędne przy ratownictwie wodnym na lodzie. W programie ćwiczeń uwzględniono także elementy udzielania pierwszej pomocy. Do dyspozycji ćwiczących był profesjonalny manekin, co pozwoliło urealnić upozorowaną akcję

Druhowie z jednostki OSP w Siedleszczanach systematycznie podnoszą swoje kwalifikacje w ćwiczeniach z ratownictwa lodowego. Ćwiczenia pod kątem ratownictwa wodnego, prowadzone są także latem. W najbliższym czasie druhowie planują wziąć udział w akcji sprzątania Wisły. Akcja odbędzie się po świętach Wielkanocnych.

Ochotnicza Straż Pożarna w Siedleszczanach w gminie Baranów Sandomierski to jedna z najmniej licznych jednostek w powiecie tarnobrzeskim. Liczy zaledwie 72 druhów. Grono najaktywniejszych strażaków liczy 20 osób.

Źródło Powiat Tarnobrzeski

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W powiecie

W Motyczu Poduchownym łowili i gotowali

rta24.eu29 lipca 2021

Ćwiczenia i strzelanie z użyciem ostrej amunicji 

rta24.eu29 lipca 2021

Zatrzymany podejrzany 29-latek z Nowej Dęby

rta24.eu27 lipca 2021

Kobieta okradła mieszkankę Nowej Dęby. Policja publikuje portret pamięciowy

rta24.eu27 lipca 2021

Akcja Zbiórki Krwi w Nowej Dębie

rta24.eu23 lipca 2021

Nowa Dęba – Powstaną nowe drogi

rta24.eu23 lipca 2021

Gorzyce – Zlot pełen dobrych serc

rta24.eu21 lipca 2021

Areszt tymczasowy dla sprawców rozboju

rta24.eu21 lipca 2021

Rocznica Powstania Warszawskiego – Zawyją syreny

rta24.eu21 lipca 2021