W powiecie

Strażacy uratują, gdy załamie się lód

Strażacy uratują, gdy załamie się lód

Ratowanie ludzi, pod którymi załamał się lód przećwiczyli druhowie OSP w Siedleszczanach i Suchorzowie w gminie Baranów Sandomierski. Ćwiczenia przeprowadzono z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu, w tym fantoma – pozoranta, na zbiorniku w Suchorzowie. 

Specyfika ćwiczeń wynikała z faktu, że jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Siedleszczanach specjalizuje się w ratownictwie wodnym. Do ćwiczeń zaproszono druhów z sąsiedniej jednostki OSP w Suchorzowie.

– Postanowiliśmy przeprowadzić szkolenie z zakresu ratownictwa na lodzie, co jest bardzo ważne z uwagi na utrzymującą się aurę. Dzięki tego typu ćwiczeniom druhowie wiedzą, na jakie przeszkody mogą natknąć się podczas realnych akcji. Ćwiczenia są okazją do zapoznania się ze specyfiką sytuacji – powiedział wicestarosta tarnobrzeski Krzysztof Pitra i jednocześnie prezes jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Siedleszczanach.

W trwającym kilka godzin szkoleniu uczestniczyło 15 strażaków. O profesjonalizmie prowadzonych ćwiczeń świadczył fakt, że w czasie akcji ratownicy wykorzystali sanie lodowe, łodzie i te wszystkie elementy, które są niezbędne przy ratownictwie wodnym na lodzie. W programie ćwiczeń uwzględniono także elementy udzielania pierwszej pomocy. Do dyspozycji ćwiczących był profesjonalny manekin, co pozwoliło urealnić upozorowaną akcję

Druhowie z jednostki OSP w Siedleszczanach systematycznie podnoszą swoje kwalifikacje w ćwiczeniach z ratownictwa lodowego. Ćwiczenia pod kątem ratownictwa wodnego, prowadzone są także latem. W najbliższym czasie druhowie planują wziąć udział w akcji sprzątania Wisły. Akcja odbędzie się po świętach Wielkanocnych.

Ochotnicza Straż Pożarna w Siedleszczanach w gminie Baranów Sandomierski to jedna z najmniej licznych jednostek w powiecie tarnobrzeskim. Liczy zaledwie 72 druhów. Grono najaktywniejszych strażaków liczy 20 osób.

Źródło Powiat Tarnobrzeski

Kliknij aby dodać komentarz

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Więcej w W powiecie

Znamy wyniki „Złotej Szpili” – Ogólnopolskiego Turnieju Satyry im. Ignacego Krasickiego

rta24.eu22 października 2021

Podsumowanie sezonu lotowego

rta24.eu22 października 2021

Utrudnienia w ruchu drogowym w Trześni

rta24.eu19 października 2021

Odciski palców i podpis. Nowe dowody już niebawem

rta24.eu15 października 2021

Stypendia Wójta Gminy Grębów dla najlepszych licealistów

rta24.eu14 października 2021

W Tarnobrzegu kobieta została okradziona na tzw. „przewałkę’

rta24.eu13 października 2021

Wójt Gminy Gorzyce zaprasza do akcji oddawania krwi

rta24.eu8 października 2021

Zajęcia z pasją w GOK Gorzyce

rta24.eu8 października 2021

Prace remontowe w gminie Gorzyce

rta24.eu7 października 2021